Az Egyesült Nemzetek Szövetsége (ENSZ) 1993-ban elfogadott Nők elleni erőszak megszüntetéséről szóló (48/104.) nyilatkozatában megfogalmazott definíció alapján “A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos cselekmény, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést, kárt vagy sérelmet okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.” A nyilatkozat a családon belüli (közte a tettleges, lelki és szexuális), illetve azon kívüli erőszakot és bántalmazást is e kategóriába sorolja.
A nőket érintően a leggyakoribb a családon belüli erőszak, vagy párkapcsolati erőszak.
Az erőszak kapcsán nem csak a konkrét bántalmazást elszenvedő nők sérülnek, de sérülnek a családban élő gyermekek is. A bántalmazás következményei még hosszú évek múltán is visszaköszönnek, ezért nagyon fontos a családon belüli erőszak minél korábbi felismerése, a megfelelő segítség nyújtása, az erőszakos magatartás megakadályozása, a biztonság megteremtése a bántalmazott és gyermekei részére.
Szerencsére több olyan szervezet is létezik, amelyek a bántalmazottak szükségleteinek megfelelő, professzionális segítséget tudnak nyújtani, ingyenes segélyhívón keresztül felvilágosítást adni, adott esetben közreműködni a segítséget kérő biztonságának megszervezésében.
Ilyen szervezetek elsősorban a személyes szolgáltatást nyújtó szervezetek, mint a településeken működő családsegítő és gyermekjóléti szolgálatok, az Áldozatsegítő Központ, az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT), és ilyen szervezet a Rendőrség is.
OKIT – segítség hozzátartozók közötti erőszak áldozatainak: a segélyvonal a nap 24 órájában ingyenesen hívható bármely hálózatból, akár anoním módon is: 06-80-20-55-20
Áldozatsegítő vonal: a hét minden napján éjjel-nappal ingyenesen hívható: 06 80 225 225
- Áldozatsegítő Központ
- Eger, II.Rákóczi Ferenc utca 10.
- Tel: +36 (30) 3752176
- e-mail: askeger@im.gov.h
Rendőrség: 112