Amíg egészségesek vagyunk, gyakran elfeledkezünk immunrendszerünk karbantartásáról, pedig azért, hogy vigyázhasson ránk, nekünk is figyelni kell rá, főleg a hidegebb hónapokban! Az immunrendszer megfelelő működését egy kis odafigyeléssel, főleg egészséges élelmiszerek fogyasztásával segíthetjük. És hogy mik tartoznak az immunerősítő ételek közé? Leginkább a gyümölcsök, zöldségek, alacsony zsírtartalmú ételek és a teljes kiőrlésű gabonák, melyekből lássunk is néhányat.
Gyömbér
A gyömbér tele van olyan fitotápanyagokkal, amik különösen a rheumatoid arthritistól szenvedők számára fontosak – illetve az emberi szervezetnek általánosságban is. Az Arthritis Foundation egy vagy két evőkanál friss gyömbér lereszelését, vagy száraz gyömbér rászórását javasolja salátákra, levesekbe és zöldségek mellé. A gyömbértea egy másik rendkívül egészséges opció, amit a legjobb immunierősítő italok között tartanak számon.
Fokhagyma
Évszázadok óta használják étkezési és gyógyászati célokra. Amellett, hogy kedvelt fűszerünk, a leghatásosabb immunerősítők között tartják számon. Antibakteriális hatása miatt kifejezetten ajánlott fogyasztása a téli időszakban, lehetőleg nyersen.
Mandula
A mandula igazi tápanyagbomba, az egyik legjobb növényi fehérjeforrás. Emellett sok benne a rost, folsav, magnézium, kálium és az E-vitamin. Ez a zsírban oldódó vitamin nagyszerű immunerősítő, és még a bőrre is jó hatással van.
Citrusfélék
Meghűlés esetén a legtöbb ember C-vitaminnal gyógyítja magát. Nem véletlen, hisz ez a vitamin növeli a fehérvérsejtek számát, melyek szembeszállnak a testünket megtámadó kórokozókkal, ezáltal csökkentve a betegség tüneteit. A citrusfélék kitűnő C-vitamin források. Együnk, igyunk sok narancsot, mandarint, grépfrútot és citromot!
Halak
A halak a legegészségesebb ételek közé tartoznak, és nem feltétlenül csak az immunrendszer tekintetében. Az olyan halak, mint a lazac, hering és a makréla omega-3 zsírsavakat tartalmaznak, amik fontosak a szervezet számára. Ezek a zsírsavak segítenek a gyulladások enyhítésében és az immunrendszert is támogatják.
Joghurt
A joghurt legfőbb erőssége, hogy probiotikumokat tartalmaz, amelyek lényegében hasznos, mondjuk úgy „segítőkész” baktériumok, amik első sorban az emésztőrendszerünkben találhatók meg. A joghurt remek forrása ezeknek, ráadásul egy igazán könnyű és frissítő desszert is. A joghurtot számtalan módon beiktathatjuk a napi étrendünkbe. A boltok polcain már számtalan ízben kapható, fogyaszthatjuk akár magában is, de még jobb választás natúr változatát gyümölcsturmixokba, salátákba keverni. A rheumatoid arthritis tüneteit is enyhítheti.
Zöld levelű zöldségek
A zöld levelű zöldségek jótékony hatásai már unalomig ismételtek, de egyszerűen nem hagyhatók ki a felsorolásból. A spenót, fodros kel és mángold C- és K-vitaminokban gazdagok, továbbá folsavat is tartalmaznak, tehát tömény immunerősítőknek számítanak. Minél sötétebbek a leveleik, annál több antioxidáns is van bennük, ami szintén kifejezetten hasznos a szervezet számára. Az egyik legegészségesebb zöldségünk a brokkoli, nagyon sok vitamin és ásványi anyag található benne. Jelentős az A, C és E-vitamin tartalma, valamint gazdag antioxidánsokban és rostokban is. Ahhoz, hogy megőrizze a benne lévő hasznos anyagokat, ne főzzük túl! A leveles zöldségek felhasználási módjai végtelenek – saláták, köretek, szendvicsek. Szinte mindenben megvan a helyük, szóval minden adott ahhoz, hogy napi szinten fogyaszthassuk őket.
Extraszűz olívaolaj
Az olívaolaj alapvetően az egészségesebb opciók közé tartozik, extraszűz változata pedig csak tovább fokozza ezt a tulajdonságát, ugyanis tele van antioxidánsokkal. Az extraszűz olívaolaj egy jó löketet ad az immunrendszernek is. Salátaöntetként és egyéb ízesítésekre is használhatjuk.
Babok
A különböző babfajták is fontos szerepet játszanak az immunrendszer megerősítésében. A babok fehérjéket tartalmaznak, amikből a sejtek is felépülnek – ehhez pedig természetesen hozzátartoznak az immunrendszer működtetéséért felelős sejtek is. Érdemes még megemlíteni a babokban található B-vitaminokat, magnéziumot, rostokat, káliumot és folsavakat is. Ezek közül mind rendkívül hasznos a szervezet számára, tehát láthatjuk, hogy a babok mennyire jótékonyak is valójában. Akár salátákban, akár levesekben fogyasztjuk őket, heti legalább egy bögrényi bab bevitele erősen javasolt!
Zöld tea
Nincs egészséges lista teák nélkül: a zöld teák a polifenol antioxidánst tartalmazzák, aminek számos jótékony egészségügyi hatása van. A zöld tea segít lelassítani az idült ízületi gyulladás (osteoarthritis) kialakulását, ami többnyire a korosodó embereket érinti. A polifenolok szinten tartásának érdekében több csésze zöld teát fogyasszunk napi rendszerességgel!
Láthattuk, hogy főleg az antioxidánsokat tartalmazó ételek számítanak jótékonynak az immunrendszer számára. Igyekezzünk mindig természetes forrásokból hozzájutni a fent említett ételekhez illetve tápanyagokhoz, vitaminokhoz!