Ünnepi szentmise keretében, a Körzeti Általános Iskola diákjainak emlékműsorával, Guba Dezső és a hevesi ’56-os forradalmárok emléktábláinál, valamint a Városháza előtt lévő emlékműnél elhelyezett koszorúkkal és mécsesekkel tiszteleghettek településünk lakói a magyarság 66 évvel ezelőtt vívott harcának hősei előtt. Az ünnepségen Sveiczer Sándor polgármester idézte fel 20. századi történelmünk meghatározó napjait.
1956. október 23-a a bátorság, a lelkiismeret, a szabadságvágy örök olthatatlanságának bizonyítéka, a magyar történelem azon napja, amely örökké élni fog a szabad emberek és szabad nemzetek krónikáiban. A bátorság, a lelkiismeret és diadal napja.
Hatvanhat évvel ezelőtt a magyar nép úgy döntött, hogy lerázza a diktatúrát, szembeszáll az idegen megszállókkal és szabad, független nemzetként éli tovább az életét. Hazánk 1956-ban a korszak legnagyobb birodalma ellen kísérelte meg kivívni szabadságát. A véres küzdelem, hősöket teremtett, a magyarság iránt örök elismerést és tiszteletet ébresztve.
A sorsvállalás végzetéről mindig oly szépen mesélő magyar író, Tamási Áron így látta ’56 októberének felemelő küzdelmét:
„A kehely, amelyben a magyarok vércseppjei szentelik meg az éltető italt, a világot arra inti, hogy nagyobb gonddal és tisztább lélekkel őrködjék az emberi lét méltósága fölött.”
Őrzőkké lettünk hát. Azok is maradtunk. A méltóságot őrizzük tovább. A hitet, hogy soha ne adjuk fel.
Ezen a napon minden évben közösen tiszteleghetünk azon bátrak előtt, akik részt vettek népünk sztálinista terror elleni forradalmában és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharcában.
Ebben segítettek a Körzeti Általános Iskola és AMI 8. osztályos tanulói ’56 él című irodalmi műsorukkal. A diákokat Dányi Márta és Gálné Orsó Viktória pedagógusok készítették fel.
A megemlékező program a Helytörténeti Gyűjtemény épületénél található Guba Dezső és a hevesi ’56-os forradalmárok emléktábláinál, majd a Városházánál lévő emlékmű megkoszorúzásával folytatódott.
Sveiczer Sándor polgármester ünnepi beszédében felidézte az 1956-os hevesi eseményeket is, melyek – a nagyobb városokban történtekhez képest – viszonylag csendesen, egy napra koncentrálva, jelentős megmozdulások nélkül, vértelenül zajlottak.
„Városunkban október 28-án kezdődtek a történelmi események, de az egyre izzóbb közhangulat már az előző napokban is érzékelhető volt. Az útvonalakat ellenőrzés alá vonták, hogy ne engedjenek be Hevesre idegen fegyvereseket, megerősítették a középületek védelmét. A Kultúrház igazgatói irodájában Guba Dezső vezetésével kidolgozták 24 pontos követeléseiket, majd délután 14 órakor a hangosbemondó hívására több száz ember gyülekezett itt, az akkori Tanácsháza előtt. Guba Dezső egy asztalra állva szólt a tömeghez, kérte a törvényesség betartását, ismertette a kidolgozott pontokat, majd bemutatta a megválasztandó munkástanács jelöltjeit. Az új vezetőséget, a Községi Munkástanácsot 30 fős létszámmal alakították meg. Az utcán lévő tömeget nagy indulatok fűtötték a gyűlölt kommunista vezetők ellen, akiken elégtételt akartak venni. Ezt Maczky Béla volt katonatiszt, G. Kovács László rendőrtiszt és Guba Dezső akadályozta meg. Október 30-án a Községháza nagytermében hivatalosan is megalakult a nemzetőrség Maczky Béla vezetésével. Az üzemekben megalakították a munkástanácsokat, újjászervezték a Kisgazdapárt helyi csoportját.
Mindössze hét napig tartott a szabadság. November 4-én a szovjet hadsereg megszállta a megyét.
Elkeseredett ellenállási akciók kezdődtek, de a salgótarjáni, miskolci és egri sortüzek megtörték ezeket, december 12. után már nem volt szervezett megmozdulás.
Guba Dezső és 17 társa olyan súlyos ítéleteket kaptak, melyek nem álltak arányban az elkövetett cselekményekkel.
Őrizzük meg vesztes szabadságharcaink emlékét, de tanuljunk is belőlük! Heves pedig mutasson példát szeretetből, munkából, összetartásból az ország számára is. Nagy szükségünk van erre!”
A megemlékezésen közreműködött Nagyné Gulyás Katalin, Kovács Sándor, a Körzeti Általános Iskola és AMI tanulói, valamint Dányi Márta és Gálné Orsó Viktória felkészítő-tanárok.
Heves Város Önkormányzata tisztelettel köszöni a felkészítő pedagógusok munkáját, a szereplők emlékműsorban való közreműködését!
Fényképezte: Hevesi Hírportál/Pintér Zsuzsanna