Egyre hidegebbek az éjszakák, és sok családban – főleg, ahol idősek és pici gyermekek vannak – már használnak valamilyen fűtési módot, így újból felmerül a kérdés, hogyan oldható meg hatékonyan otthonunk melegítése. A gázár emelkedése miatt többekben is megfogalmazódott, hogy egy hűtő-fűtő klíma jó megoldás lehet. Vajon tényleg így van?
Egyre több háztartásban találkozhatunk olyan klímaberendezéssel, mely nem csak a nyári hőséget teszi elviselhetőbbé, de télen is jó szolgálatot tesz otthonunk felmelegítésében. Egy ilyen eszköz beszerzése valóban jó döntés lehet, de csak abban az esetben, ha a megfelelő klímaberendezést választjuk az adott helyiség fűtésére.
Minden fűtési megoldás kiépítése alapos előkészítést, tervezést, kalkulációt igényel. Nincs ez másképp akkor sem, ha klímaberendezéssel készülünk a fűtési szezonra – mondta a heol.hu érdeklődésére Cseh István, egri klímaszerelő. Míg a hagyományos olajradiátorokban egy elektromos fűtőszál fűti fel az olajat körülbelül egy per egyes hatékonysággal – tehát 1 kilowatt villamos energiából ugyanennyi hőenergiát termel –, addig egy korszerű klímaberendezés akár négyszeres, ötszörös hőleadást produkálhat – tette hozzá.
Leglátványosabb energiamegtakarítást az átmeneti időszakban – a fűtési szezon elején és végén – érhetünk el, a készülékeknek ekkor a legjobb a hatásfokuk. Mindemellett a modern klímaberendezések -15 vagy -20 Celsius fokos hidegben is hatékonyak. Ha olyan klímaberendezést keresünk, mely ideális a fűtésre, már rengeteg készülék közül választhatunk. A hűtésre és fűtésre egyaránt alkalmas inverteres klímák azonban sokkal inkább alkalmasak kiegészítő fűtésként, így például gázkonvektor vagy egy másik, fűtésre kialakított klímaberendezés mellett alkalmazva. Ezek leginkább az átmeneti, tavaszi-őszi időszakban használhatók hatékonyan és gazdaságosan – mondta.
A speciális, fűtésre optimalizált készülékek drágábbak, 200 ezer forint felett kezdődik az áruk. Ez csak az eszköz, az egyéb járulékos költségekkel együtt 350 ezer forint felett kell költenünk, ha emellett döntünk. Egyébként érdemes erre áldozni, hiszen a többfunkciós darab télen fűt, nyáron hűt, de párátlanít is – fűzte hozzá.
Mielőtt döntenénk, mindenképpen vegyük igénybe egy olyan szakember segítségét, aki a megfelelő épületgépészeti módszerekkel képes megállapítani azt, hogy igényeinkhez és az adott ingatlan tulajdonságaihoz mérten melyik fűtésre optimalizált klíma lenne a legjobb megoldás.