A Gyöngyösi Katasztrófavédelmi Kirendeltség az alábbiakban tájékoztat a szén-monoxid mérgezések, a kémyétüzek és a lakástüzek megelőzéséről.
Az elmúlt években megnőtt és várhatóan tovább fog emelkedni azon háztartások száma, ahol szilárd tüzelőanyaggal (pl. fa, szén, brikett, fűrészpor) fűtenek, valamint nagyon sok háztartásban a használati melegvizet átfolyós rendszerű gázüzemű berendezéssel biztosítják. Többek között ennek is következménye, hogy megszaporodtak a tüzelő-, és fűtőberendezésekkel kapcsolatos káresetek, CO mérgezések. A nem rendeltetésszerű használat következtében jelentős anyagi kárral, súlyos, esetleg halálos sérülésekkel járó lakástüzek alakulhatnak ki – pedig ezek nagy része megelőzhető lenne.
A szén-monoxid veszélyei
A fűtési szezon végével valamelyest csökken, de nem szűnik meg teljesen a szén-monoxid mérgezés kialakulásának veszélye. Az egész évben használt gázüzemű átfolyós vízmelegítők, bojlerek, és az időszakosan használt vegyestüzelésű fűtőberendezések karbantartásának elmulasztása esetén a fűtési szezonon kívül is fennáll a szén-monoxid mérgezés kialakulásának kockázata.
Ezen balesetek több mint fele a fürdőszobákban történik, az okok között pedig a levegő-utánpótlás hiánya szerepel az első helyen. A gázüzemű átfolyós vízmelegítők, vagy a bojlerek működése esetén egy teljesen zárt fürdőszobában percek alatt elhasználódik a rendelkezésre álló levegő. Az így keletkező vákuum hatására az égéstermékek visszaáramlanak a kéményből a készülékbe, majd a fürdőszobába.
A szén-monoxid visszaáramlást kiváltó okok lehetnek:
- a tüzelő, fűtő, és egyéb berendezések helytelen használata,
- nem kellően tömített kazán, kályha, kandalló, füstcső,
- elszennyeződött „átfolyós” vízmelegítő,
- a karbantartás és ellenőrzés hiánya,
- a helyiségek nem megfelelő szellőztetése,
- elhanyagolt, tisztítatlan kémény.
Ha valamilyen hiba miatt mégis szén-monoxid kerül a légtérbe, azt a megfelelő eszközök érzékelni és jelezni tudják. A katasztrófavédelem szakemberei a fűtési szezon kezdete előtt vizsgálták a szén-monoxid érzékelők alkalmasságát és forgalmazását. A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közzétette a – laboratóriumi tesztek alapján összeállított – pozitív és negatív listát, mely ITT olvasható.
Amennyiben Ön is beszerezte a szén-monoxid érzékelőt, annak használati utasítása szerint Ön is meggyőződhet a készülék működőképességéről, az akkumulátor vagy elem állapotáról. A kimerült elem és az elhasználódott akkumulátor esetén is jelez a készülék, de annak jelzése eltér a tényleges riasztástól. Az elem, illetve az elhasználódott készülék cseréje esetén a téves riasztás elkerülhető.
A kémények üzemeltetésével kapcsolatos veszélyek
A kémények szabálytalan kivitelezése esetén
- égéstermék áramolhat vissza a lakótérbe, egyéb zárt terekbe,
- meghibásodhat a tüzelő-fűtő berendezés.
Szilárd anyagok, hulladékok vagy olaj égetésekor
- korom, kátrány rakódhat le a kémény falára,
- leszűkülhet a kémény belső kerülete,
- magas hő hatására a korom, kátrány meg is gyulladhat,
- szennyezi a levegőt, amivel levegővédelmi rendelkezéseket is megsért!
Az előzőekből is látható, milyen nagy jelentősége van a tüzelő berendezések és a kémények rendszeres ellenőrzésének. A fűtőeszköz karbantartásához hívjanak szakembert, a kémény ellenőrzését, tisztítását pedig tegyék lehetővé a kéményseprők részére!
Szolgáltatótól függetlenül, a lakosság számára végzett kéményseprőipari tevékenység ingyenes!
A családi házak tulajdonosai és használói a kéményseprőipari szolgáltató munkavégzési menetrendjétől függetlenül, a nekik leginkább megfelelő időpontra maguk kezdeményezik kéményük rendszeres biztonsági felülvizsgálatát. Az ingyenes ellenőrzési igényt időpontfoglalással jelenthetik be.
A társasházaknál történő szolgáltatásról bővebben ITT olvashatnak.
A kémények ellenőrzését továbbra is kéményseprő szakemberek végzik. Az, hogy milyen gyakran érkezik valakihez a kéményseprő, attól függ, hogy az adott háztartásban milyen tüzelőberendezést használnak.
Azoknál a kéményeknél, amelyekbe
- szilárd tüzelőanyaggal és olajjal működő fűtőeszköz van bekötve – évente,
- amelyekbe gázüzemű fűtőberendezés van bekötve – kétévente,
- az időlegesen használt ingatlanok (pl. nyaraló) esetében – négyévente végeznek ellenőrzést.
Az ellenőrzés több mint bizalmi kérdés, az Ön otthona és szerettei biztonsága a tét! Ne kössön kompromisszumot! Hívja a szakembereket, tegye lehetővé a kéményseprő bejutását ingatlanába, közreműködésével segítse a kéményellenőrzést és az előírt feladatok elvégzését, személyes adatainak megadásával pedig járuljon hozzá a kémények és kéménytulajdonosok adatbázisának folyamatos frissítéséhez.
Természetesen lehetőség van arra is, hogy valaki az ingyenes sormunkán túli kéményellenőrzést vagy tisztítást rendeljen meg. Ezt a 1818-as telefonszámon, azon belül a 9-es, majd az 1-es menüpont ki-választásával elérhető ügyfélszolgálaton teheti meg. A két kötelező sormunka között megrendelt ellenőrzésért és a sormunkába nem tartozó munkák elvégzéséért szintén fizetni kell.
A kémény szabálytalanságát hibakódokkal jelzi a kéményseprő az ellenőrzéskor átadott tanúsítványon.
A hibakódok jelentése: (a tanúsítvány hátoldalán is olvasható)
- Az élet és a vagyonbiztonság közvetlen veszélyeztetése esetén a tüzelőberendezés és az égéstermék-elvezető használata tilos a hiba igazolt kijavításáig!
- Nem megfelelő az égéstermék-elvezető.
- Nem megfelelő az összekötő elem.
- Nem megfelelő a tüzelőberendezés.
- Nem megfelelő a levegő utánpótlás, üzemeltetés veszélyes, szakember bevonása szükséges.
- Szabálytalan bekötés az égéstermék-elvezetőn.
A 2-6. kóddal jelölt hibákat a következő felülvizsgálatig ki kell javítani. Amennyiben nem történik meg a javítás, a kémény használatát megtiltják (1. hibakód).
A meglévő tetőszerkezetre (fedélszerkezetre) felhelyezett bitumenes zsindely esetén szikrafogót kell a kéményre építeni.
Amennyiben a kéményseprő az ellenőrzés során megállapította, hogy a kémény veszélyes, azt nem használhatják a tanúsítványon megjelölt hiba kijavításáig. A javítást csak tanúsított kéményépítő szakkivitelezők végezhetik.
A hiba kijavítása után újbóli műszaki felülvizsgálatot kell megrendelni a kéményseprő-ipari szervtől. A kéményt használni csak az általuk kiállított tanúsítvány alapján szabad.
Amennyiben a kéményseprő tevékenységével vagy a tőle kapott tájékoztatással kapcsolatban panasza van, először a kéményseprő-ipari szolgáltatóhoz forduljon!
A kéményseprő-ipari szerv megnevezése: BM OKF Gazdasági Ellátó Központ Kéményseprőipari Szerv Heves Megyei Ellátási Csoport
címe: 3300 Eger, Klapka György út 11.
honlap: http://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu
e-mai címe: kemenysepro.ugyfelszolgalat@katved.gov.hu
személyes ügyintézés az Eger, Klapka út 11. szám alatti irodában lehetséges
- hétfőn 8:00 – 20:00 óráig
- egyéb munkanapokon 8:00 – 14:00 óráig
telefonos elérhetőség a BM OKF GEK által kezelt központi telefonszám: 1818, 9-es majd 1-es menü-pont, azon belül
• 9.1.1 időpontfoglalás
• 9.1.2 megrendelés
• 9.1.3 számlázás
• 9.1.4 bejelentés/panasz
• 9.1.5 adatmódosítás
• 9.1.6 általános információ
• 9.1.9 adatkezelési tájékoztató
Ha a kivizsgálás után további panasszal kívánnak élni, a Heves Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz fordulhatnak.
Az Igazgatóság címe: 3300 Eger, Klapka út 11. vagy 3301 Eger, pf. 253.
e-mail címe: heves.titkarsag@katved.gov.hu