A kormány a múlt héten döntött arról, hogy az állami intézményeket nem lehet 18 Celsius-foknál magasabbra felfűteni. Kis túlzással azt mondhatjuk, a bejelentés óta egy ország vitatkozik a rendeleten.
A 18 fok kibírható és élhető, nem számít tragikusnak a kormány legfrissebb intézkedése, mivel ez a hőmérséklet nem rontja jelentősen a teljesítményt, sőt sok esetben inkább a meleg van kedvezőtlen hatással arra – kommentálta a Portfolionak a bejelentést egy hazai szakértő, aki azt is kifejtette, hogy a lépés fontos és hasznos környezeti szempontból. Ez egybecseng az Egészségügyi Világszervezet álláspontjával, szerintük a 18 fok egy egészséges, megfelelően öltözött ember számára megfelelő lehet.
Hasonlóan látja a helyzetet a BBC is: a légúti problémákkal küzdőknek, allergiásoknak minimum 16 fok, betegek, fogyatékkal élők, nagyon idősek vagy nagyon fiatalok esetében pedig minimum 20 fokot ajánlanak. A portál megjegyzi, a mozgásszegényebb életmódot folytatók, vagyis ülőmunkát végzők számára viszont gyorsabban kellemetlenné válhat ez a hőmérséklet.
Hasonló megoldással élnek más európai országban is, Németországban 20, Dániában 19, Írországban 19, Olaszországban pedig – kétfokos tűréshatárral – 17 Celsius fokban határozták meg a belterek maximális hőmérsékletét. Róma az országban lévő lakások fűtési hőmérsékletét is szabályozza, ezt 20 fokban szabta meg – olvasható a Portfolio cikkében.
Pintér Sándor meteogyógyász szerint, ha valaki napi több órában ül egy viszonylag hűvösebb helyiségben, ahol tartósan alacsony a hőmérséklet, akkor az erek beszűkülnek, az ember fázni kezd, diszkomfortérzete lesz, és a teljesítőképessége is csökken. Természetesen az egyéni igényeken is sok múlik, hiszen vannak fázósabb típusú emberek, mások pedig inkább a hűvösebbet kedvelik.
Forrás: portfolio.hu, index.hu