Az utóbbi időszakban egyre többször előfordul, hogy internetes csalók ismert emberek nevével és arcképével visszaélve, kitalált történetekkel csábítanak kriptovalutás befektetésekre.
Csányi Sándor ismételten felhívja a figyelmet arra, hogy soha, semmilyen médiumnak nem nyilatkozott kriptovalutás pénzkereseti lehetőségről, a leghatározottabban elhatárolódik minden ilyen közléstől, és a csalókkal szemben a szükséges büntetőjogi lépéseket már februárban megtette.
Az alábbi képernyőfotón látható és ehhez hasonló szövegekkel jelennek meg a csalási kísérletek az interneten:
Négy gyakori kriptovaluta átverés és tanácsok azok elkerülésére, ha mégis szeretnénk befektetni
1. Hamis/csaló webhelyek
Még akkor is, ha nagyobb szakértelemmel rendelkezünk, áldozattá válhatunk, ha véletlenül felkeresünk egy hamis webhelyet. Meglepően sok olyan webhely létezik, amelyeket úgy hoztak létre, hogy az eredeti, érvényes startup cégekre hasonlítson.
Például rákattintunk egy olyan linkre, amely törvényes webhelynek tűnik, de a támadók hamis URL-t hoztak létre, amelyben nulla szerepel az o betű helyett. Ennek elkerülése érdekében gondosan írjuk be a pontos URL-t a böngészőbe és ellenőrizzük még egyszer. De még jobb, ha az eredeti webhelyet elmentjük a könyvjelzőink közé.2. Hamis mobilappok
A kriptovaluta átverés másik elterjedt módja a kamu kriptovaluta-befektetők trükkje, hogy a Google Playen és az Apple App Store-on keresztül letölthető hamis alkalmazásokkal halásznak. Bár az érdekelt felek gyakran gyorsan megtalálják ezeket a hamis alkalmazásokat, és eltávolíthatják őket, ez nem jelenti azt, hogy ennek ellenére nem találkozhatunk vele. Pl. az emberek ezrei töltöttek már le a hamis kriptovaluta vételi, kereskedési alkalmazásokat – írja a Bitcoin News.Bár ez nagyobb kockázatot jelent az Android-felhasználók számára, minden befektetőnek tisztában kell lennie a lehetőséggel. Vannak nyilvánvalóan elírások az alkalmazás másolatában vagy akár annak nevében is? Autentikusnak tűnik a márkajelzés furcsa színezéssel vagy helytelen logóval? Ilyen esetben fontoljuk meg a letöltést.
3. Rossz tweetek és egyéb közösségi média frissítések
Ha hírességeket és véleményformáló közösségi vezetőket követünk a közösségi médiában, nem lehetünk biztos abban, hogy nem a csalók profilját követjük. Ugyanez vonatkozik a kriptovalutákra is. Ne bízzunk a Twitter vagy a Facebook ajánlataiban, különösen, ha úgy tűnik, hogy hihetetlen eredményt érhetünk el. Hamis profilok/fiókok vannak mindenhol.
Ha valaki ezeken a platformokon akár csak egy kis összeget is kér a kriptovalutánkból, akkor valószínűleg soha nem fogjuk visszakapni. Csak azért, mert mások válaszolnak az ajánlatra, felhívásra, ne feltételezzük azt, hogy ezek például nem botok. Különösen óvatosnak kell lenni.
4. Kriptovaluta átverés e-mailben
Még akkor is, ha pontosan úgy néz ki, mint egy legitim kriptovaluta-társaságtól kapott e-mail, ügyeljünk rá a digitális valuta befektetése előtt. Az e-mail pontosan ugyanaz, a logó és a márka is azonos? Ennek ellenőrzése az egyik oka annak, hogy fontos olyan céget választani, amelynél valódi emberek dolgoznak.
Ha kétségeink vannak egy e-mail kapcsán, kérdezzünk meg valakit, aki ott dolgozik. És soha ne kattintsunk az üzenetben található linkekre a webhely eléréséhez!