A Magyar Kormány kiemelt feladata a bűnözés visszaszorítása mellett a bűncselekmények okozta káros hatások csökkentése és a bűncselekményeket elszenvedő emberek társadalmi, erkölcsi, pszichés és anyagi sérelmeinek enyhítése valamennyi bűncselekmény tekintetében. Azonban nemcsak a súlyos bűncselekmények áldozatai szorulhatnak segítségre, hanem a kisebb súlyú, úgynevezett tulajdon elleni szabálysértés sértettjei is, például a csekély értékre elkövetett vagyon elleni bűncselekmények elszenvedői.
Annak érdekében, hogy a bűncselekmények (és a tulajdon elleni szabálysértések) következtében krízishelyzetbe került áldozatok az elszenvedett sérelmeik következtében ne legyenek védtelenek és kiszolgáltatottak, az állam létrehozta az áldozatsegítő szolgálatokat.
A hazai áldozatsegítési szervezetrendszer több pilléren nyugszik: a fővárosi és megyei kormányhivatalok áldozatsegítő szolgálatai mellett működnek az Igazságügyi Minisztérium által működtetett Áldozatsegítő Központok és az Áldozatsegítő Vonal.
Az Áldozatsegítő Központok tehát a korábbi intézményrendszer kiegészítéseképpen jöttek létre, a központok létrehozásával a meglévő kormányhivatali intézményrendszert egészítjük ki, ezáltal a kapacitások bővülnek, a feladatellátás színvonala növekszik.
Az állami áldozatsegítés rendszerében az alábbi támogatások érhetőek el az áldozat számára:
- Azonnali pénzügyi segély
- Áldozati státusz igazolása
- Állami kárenyhítés
- Az érdekérvényesítés elősegítése szolgáltatás (tájékoztatás, jogi tanács, érzelmi segítség, egyéb segítség)
- Egyéb szolgáltatások (szükség esetén az áldozatsegítő szolgálat támogatást nyújt bírósági tanúgondozás, valamint védett szálláshely igénybevételéhez is)
A támogatások igénybevétele érdekében az áldozat közvetlenül – akár személyesen, akár postai úton – is fordulhat a Heves Megyei Kormányhivatalban működő áldozatsegítő szolgálathoz. Amennyiben jogi segítséget, így tanácsadást, vagy okiratszerkesztés céljából ügyvéd segítségét szeretné igénybe venni, ezt a Heves Megyei Kormányhivatalban működő jogi segítségnyújtó szolgálaton keresztül teheti meg:
- Heves Megyei Kormányhivatal Hatósági Főosztály Igazságügyi Osztály
- 3300 Eger, Barkóczi utca 7., (36) 510-993, (36) 510-995, igazsagugy@heves.gov.hu
- Ügyfélfogadási idő: Hétfő, szerda: 7:30-16:30 Péntek: 8:00-14:00.
Az áldozat az áldozatsegítésről, az áldozatsegítési támogatásokról, valamint azok igénybevételéről további tájékoztatást kaphat a díjmentesen éjjel-nappal hívható Áldozatsegítő Vonal (+36-80-225-225) telefonszámán.
A fenti támogatások a rászorultság igazolása nélkül, térítésmentesen vehetők igénybe, áldozatsegítő munkatársunk készséggel áll rendelkezésére az alábbi elérhetőségeken:
- Egri Áldozatsegítő Központ
- 3300 Eger, II. Rákóczi Ferenc u. 10.
- 06-30-375-2176, 06-30-375-1946
- askeger@im.gov.hu
Ügyfélfogadási idő:
- Hétfő – csütörtök: 8.00-17.00
- Péntek: 8.00-14.00