Áprilisban a bájos hóvirág után a napsárga nárciszok is kibújnak a földből, ezek a virágok jól viselik a szeszélyes tavaszi időjárást. Ilyenkor már nekiállhatunk ültetni, nemcsak a házban palántázva, hanem a kertben is.
Fontos, hogy a talajt mindig megfelelően előkészítsük az ültetéshez, tehát ne hanyagoljuk el a gazolást és amennyiben szükséges, trágyát vagy komposztot is adjunk a kapával fellazított földhöz.
Ha elvetettük a magokat, gondoskodjunk arról, hogy a talajból ne párologjon el a nedvesség: talajtakaróként használhatunk mulcsot vagy szalmát. Vetés után is lazítsuk fel a talajt gereblyével és folyamatosan ügyeljünk a gyomok elszaporodásának megakadályozására. Ha esetleg sokáig nem esik az eső, gondoskodjunk az öntözésről is.
A paradicsom kiültetésével mindenképpen meg kell várni a jó időt, azonban palántázni már elkezdhetjük a házban is. Mikor már melegebb az idő és kihelyezzük a kertbe, gondoskodjunk karókról a palánta mellé, hogy legyen támasza a növénynek. Ha már szépen szárba szökkent, érdemes levenni a legalsó leveleit, így védetettebbé válik a kórokozók ellen.
Az uborkát, a görög- és sárgadinnyét szintén elkezdhetjük palántázni, ahogy a paprikát és zellert is. Utóbbi kettőt – ha van télikert vagy terasz és kellemes az idő – napközben kitehetjük „napozni”, de az esti hidegben még ne hagyjuk kint őket. Ügyeljünk arra, hogy a retek, saláta, karalábé és paradicsom is érzékeny a fagyra.
Legkorábban ültethető zöldségek
A csillagtök (patisszon) és cukkini magvait elvethetjük palántának, majd három hét múlva ki is ültethetjük, ha jó az idő (10 fok feletti). A kabakosok ideje most jött el, ezek közé tartozik a tök, uborka, spárgatök és a bab. Ezeket fészekbe ültessük, melyet trágyával bélelünk. A bab mellé tegyünk támasztékot, amire felfuthat.
A káposztafélék magját is most vessük el – mint például kelkáposzta, fejes káposzta, brokkoli, karfiol és karalábé – ezeket nem kell fészekbe, csak fellazított talajba ültetni. A cékla, kukorica és mángold is ültethető már ekkor, utóbbit egészen nyár közepéig ültethetjük, a folyamatosan friss termés érdekében. A retek, répa, saláta és karalábé palántákat is kiültethetjük, ahogy a póréhagymát is. Vethetünk még áprilisban céklát, sóskát, rukkolát, kaprot és csicsókát és mustármagot.
Ha tartósan 10 fok fölé ér a hőmérséklet, kitehetjük a bent telelő dísznövényeket, illetve nézzük, milyen szépségeket ültethetünk még áprilisban: a hamvaska, körömvirág és petúnia egész nyáron a kert kedves díszei.
A rózsát is ilyenkor kell ültetni, ügyelve arra, hogy ne tegyük túl mélyre a földben. A harangláb, tubarózsa, írisz, szegfű és begónia is ezidőtájt kerüljön földbe, utóbbi kettő virágaiban egészen őszig gyönyörködhetünk.
A környezetvédelem érdekében próbáljuk kerülni a mesterséges gyomirtó és kártevő elleni szereket. Ha a föld száraz, öntözzünk, de igyekezzünk nem a levelekre, hanem a növény tövébe önteni a vizet, így kisebb a gombásodás esélye. Az 1:1 arányú csalánlé-keverékkel való öntözés is ajánlott, vagy – lehetőség szerint – esővizet használjunk.
Ne ültessük a töveket túl szorosan, a kártevők és gyomok ellen pedig védekezhetünk azzal, is, hogy a veteményes zöldségei közé kaprot, levendulát, édesköményt vagy cickafarkot ültetünk.