Ezzel a címmel kezdte Pataki Miklósnéval készült interjúját az 1970-es Heves Megyei Népújság, mely cikk rövid betekintést engedett a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet tervezőjének munkásságába, életútjába.
A papírlapok költői rendben hevernek az asztalán, rajtuk virágminták, díszítések — készülő és kész tervek. Körülötte festékes dobozok, ecsetek, filctollak tarka sokasága. Itt dolgozik Margó, azaz Pataki Miklósné – kezdte írását Hekeli Sándor újságíró.
— Budapesten végeztem a képzőművészeti gimnáziumban. A szakgyakorlatokon, virágtanulmányok gyűjtése közben, a különböző gyűjtőutakon szerettem meg a népművészet csodálatos ötlet- és formagazdaságát, így kerültem ide a szövetkezethez egy éve. Itt a palócvidék népművészeti hagyományainak motívumait variálva készítjük minden munkánkat.
Mit tervez a legszívesebben?
— A hímzett térítők a legkedvesebb darabjaim. Igazi díszei ezek a lakásnak, a virágmotívumok, népi minták nagyon kedveltek mindenütt. Emellett készítek szőtteseket, szőnyegeket, sőt, foglalkozom bútorfestéssel is.
A szövetkezet irodahelyiségei — köztük a tervezők szobája is — méltán reprezentálják a népi hagyományokat, amelyek számukra az ötleteket adják.
Gyakran járnak gyűjtő körutakra is?
— Tervszerűen végezzük a gyűjtéseket, egy-egy tárgyról minden lehetséges tudnivalót megkérdezünk. Itt nálunk aztán dossziékba kerülnek az anyagok és ezek adnak ihletet a munkához. Természetesen mindig modern, a legújabb ízlésnek megfelelő változatokat készítünk: A gyűjteményünk már valóságos néprajzi múzeum. Van egy munkatársam Rücskén, Bárdos Sándorné, népművészet mestere, ízlésben is megegyezünk, közösen szoktunk gyűjteni és a lerajzolt ötleteket közös elképzelés alapján készíti el. Nagyon sokat tanulok tőle, mindig a munkára, valami újra, szebbre ösztönöz.
Melyek voltak a legutóbbi munkái?
— A hímzett térítők mellett divatos ruhákat, blúzokat terveztem, most pedig egy népművészeti mintás konyhagarnitúrán dolgozom. Ez asztalterítőből, konyharuhákból, faliszőnyegekből áll.
Néhány tervét a legutóbbi zsűrizésnél külön díjazták, bútorfestéséért alkotói díjat kapott – zárta sorait Hekeli Sándor.
Forrás: Népújság, 1970. október (21. évfolyam, 230-256. szám) 1970-10-09 / 237. szám