Városunk szülötte, a Kossuth- és Munkácsy-díjas szobrászművész életművével, a hevesi kúriákat bemutató interaktív előadásokkal, alkotósarokkal és számos turisztikai attrakcióval várja látogatóit mostantól a megszépült Halász-kúria. Az épület elsőként a Kő Pál öröksége címmel tartott emlékkonferenciának adott otthont 2021 decemberében. A Mester 80. születésnapja alkalmából megszervezett programon a sajtó képviselői is bepillantást nyerhettek az újonnan átadott közösségi térbe, miközben nem csak a beruházással ismerkedtek, de a Mester méltóan bemutatott alkotásaiban is gyönyörködhettek.
A szervezők az emlékkonferencia alkalmából szólították meg azokat a művészeket, volt tanítványokat, művészettörténészeket, szakmabelieket és barátokat, akikről úgy vélték, hogy Kő Pál öröksége és szellemisége fenntartásában csatlakozni kívánnak kezdeményezésükhöz. Erre az alkalomra várták a tanulmányokat, esszéket, írásokat, elemzéseket, visszaemlékezéseket. A beérkezett írásokból, a konferencián elhangzó előadásokból tanulmánykötetet állítottak össze azzal a céllal, hogy az előadások anyagát és a tanulmányokat egy méltó kiadványban az ünnep alkalmával megjelentessék.
Az emlékkonferenciát Hevesen, 2021. június 5-ére tervezték a Mester 80. születésnapja alkalmából, ezt az időpontot azonban az akkori pandémiás helyzet átírta. A programnak végül a Kő Pál Állandó Kiállításának teret adó, azonos időben átadott Halász-kúria biztosított helyszínt.
A megemlékezésen Sveiczer Sándor Heves város polgármestere köszöntötte a Magyar Művészeti Akadémia tagjait, a közművelődés szakembereit, a konferenciára érkező meghívott pályatársakat, művészeket, barátokat, valamint a sajtó képviselőit, felidézve a rendezvénynek helyszínt biztosító Halász-kúria történetét, részletezve azt a pályázatot, melynek segítségével a műemlék jellegű épület felújítása megtörténhetett.
Farkas Ádám szobrászművész, a Nemzet Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia elnökségi tagja köszöntő beszédében méltatta a nagyszerű embert, pályatársat, a kiváló művészt.
Halassy Csilla szobrászművész megnyitó beszédében kiemelte, hogy ez az örökség mindenkié, hiszen Kő Pál mindannyiunkat megajándékozott alkotásaival, szellemiségével. Ez az emlékkonferencia az első közös alkalom arra, hogy együttesen ápoljuk azt az örökséget, amit a Mester az utókorra hagyott. Ránk vár a feladat, hogy mind művészettörténeti, mind kultúrtörténeti szempontból ezt a teljes életművet maradéktalanul feltárjuk, bemutassuk és hagyományozzuk korokon, nemzedékeken át.
Dr. Juhász Erika a Nemzeti Művelődési Intézet szakmafejlesztési igazgatója, a Debreceni Egyetem Neveléstudományi Tanszék tanszékvezetője kiemelte, hogy az impozáns környezet létrejötte méltó Kő Pál munkásságának bemutatására.
Az előadók – Együd László, a hevesi Eötvös József Református Oktatási Központ igazgatója, Sárosdi Davaakhuu Ganbold irodalomtörténész, műfordító, dr. Feledy Balázs művészeti író, művészetkritikus, Wehner Tibor író, művészettörténész, Gálhidy Péter szobrászművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanára, Báder Miklósné a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet elnöke, E. Turcsányi Katalin a Harmónia Művészeti Iskola művészeti vezetője és Gy. Gömöri Ilona, a Hevesi Helytörténeti Gyűjtemény főmuzeológusa – Kő Pál szobrászati, művészeti, tanári, kulturális munkásságának egy-egy szeletét mutatták be, mindannyian kiemelve művészetének rendkívüliségét, mélységes humánumát, magyarságát, erkölcsi nagyságát.