2024. November 27. Virgil napja

A téli, csúszós utak veszélyeire hívják fel a figyelmet megyénk tűzoltói

0

A meteorológiai előrejelzések szerint csapadékra, ónos esőre is kell készülni. A hideg időben az utak csúszóssá, veszélyesebbé válnak, Heves megye tűzoltói az idei évben 343 közúti balesethez vonultak, a tűzoltói beavatkozásokat igénylő esetekben közel 300 ember szenvedett sérüléseket és 11 ember vesztette életét.

Mielőtt az autósok útnak indulnak, tájékozódjanak az aktuális meteorológiai helyzetről és az útviszonyokról. Aki teheti, ónos eső miatt érvényben lévő riasztás ideje alatt ne induljon útnak. Ha az utazás elkerülhetetlen, csak megfelelő műszaki állapotú, a téli időjárási körülményekre felkészített gépkocsival induljanak el. Az autóba tankoljanak a szokásosnál több üzemanyagot és vigyenek magukkal feltöltött mobiltelefont, tartalék ruhát, ásványvizet és egy kis ételt, arra az esetre, ha hosszabb ideig kellene várakozni. Akik a tömegközlekedést választják, számítsanak megnövekedett várakozási időre.

Ha valaki bajba jutott autóst, gyalogost lát, hívja a 112-es segélyhívó számot.

Használják a katasztrófavédelem mobiltelefonokra ingyenesen letölthető tájékoztató alkalmazását, a VÉSZ-t! Az alkalmazás ingyenesen letölthető Android, és iOS operációs rendszerű eszközökre.

Az érvényben lévő meteorológiai riasztásokról a http://met.hu/ címen, az aktuális útviszonyokról pedig az http://utinform.hu/-n olvashat.

Néhány tipp a téli biztonságos közlekedésért:

  • Gyakoroljunk éles helyzetben!

Szerencsés esetben nincs túl sok lehetőségünk, hogy veszélyhelyzeteket „gyakoroljunk”, így sokan csak akkor tudják meg, hogyan reagálnak éles helyzetben, ha már épp megtörténik a baj. A különböző vezetéstechnikai tréningeknek nemcsak akkor van nagy jelentőségük, ha hosszas kihagyás után térünk vissza az autóvezetéshez – akkor is érdemes beiratkozni, ha keveset vezetünk, vagy nincs nagy tapasztalatunk a téli vezetésben. Egy ilyen tréning során oktatói segítség mellett, biztonságos környezetben próbálhatjuk ki magunkat a leggyakoribb veszélyhelyzetekben, így megtanulhatjuk, mi a teendő, ha a csúszós úton megpördül az autó, hogyan fékezzünk megfelelően ónos esőben, különböző útburkolatokon, vagy hogyan uraljuk a járművet havas, rosszul tapadó utakon. Bár jellemzően mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk egy átfogó vezetéstechnikai tréningért, az itt megszerzett tapasztalattal akár súlyos baleseteket is elkerülhetünk, így legalább egyszer mindenkinek érdemes beiratkoznia.

  • Alkalmazkodjunk az útviszonyokhoz!

A vizes, havas vagy hókásás utakon sokkal körültekintőbben kell közlekednünk, hiszen ilyenkor a gumiabroncsok tapadásától a fékúton át a látási viszonyokig számos tényező megváltozik, amelyhez nekünk kell alkalmazkodnunk. Az első szabály, hogy szélsőséges időjárási körülmények (pl. intenzív havazás, hófúvás, ónos eső) esetén használjuk a főútvonalakat, még akkor is, ha ez nagyobb kerülőt jelent. Télen a csúszós utak miatt lényegesen több koccanásos baleset történik, melyeknek egy része alacsonyabb sebességgel és nagyobb követési távolsággal elkerülhető lenne – még ha sietős is a dolgunk, igyekezzünk betartani ezeket az egyszerű, de fontos szabályokat. A havas utakon megváltozik a gumik tapadása, így fontos, hogy ismerjük az autónkat, és tudjuk, mennyivel hamarabb kell fékeznünk ilyen esetben. Ha azt tapasztaljuk, hogy a havas úton kipörög a kerék, ne nyomjuk padlóig a gázt, ezzel ugyanis csak rontunk a helyzeten – bátran kapcsoljunk eggyel nagyobb fokozatra, és lassan, óvatosan induljunk el.

  • Kizárólag téli gumival induljunk útnak!

Bizonyos országokkal – például Ausztriával – ellentétben Magyarországon jelenleg nem kötelező a téli gumi használata, azonban a nyári gumikkal való közlekedés téli útviszonyok között rendkívül veszélyes, baleset okozása esetén pedig felelősségre vonhatnak minket, ha bebizonyosodik, hogy a károkozás téli gumik használatával elkerülhető lett volna. A téli gumiabroncsok kiválasztásakor ne az ár legyen a legfontosabb szempont: minden évben könnyedén ellenőrizhetjük, hogy a független vizsgálatok szerint melyik az ár-érték arányban legjobbnak ítélt téli gumi, a szakértők pedig azt javasolják, hogy a biztonságunk érdekében messziről kerüljük el a különböző hipermarketekben leárazott, gyanúsan olcsó darabokat.

Hozzászólások lezárva.