Heves régi terve valósult meg az idén a Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmus fejlesztés tárgyú program által nyújtott TOP-1.2.1 pályázati forrás segítségével. A megszépült Halász-kúria immár méltó teret biztosít a város szülötte, és a mai magyar szobrászművészet első számú képviselője, Kő Pál Mester alkotásainak, valamint a hevesi kúriák történetéről szóló interaktív bemutatónak is.
„Egy olyan létesítményt hoztunk létre, ahol meg tudjuk őrizni a régmúlt értékeit. Az épület nagyon rossz állapotban volt, a megújulás után azonban gyönyörködteti szemünket Kő Pál Mester számtalan zseniális műve – emelte ki köszöntőjében Sveiczer Sándor polgármester.
Az átadó ünnepségen Szabó Zsolt, a térség országgyűlési képviselője elmondta, hogy a városvezetés munkája nyomán ismét értéket menthettek Hevesen. 300 millió forintnak köszönhetően nem csupán megújulva, de új funkciókkal is bővülve nyitotta meg kapuit a település egyik legszebb műemlék jellegű épülete, a Halász-kúria, méltó otthont teremtve Kossuth- és Munkácsy-díjas szobrászművészünk alkotásainak.
„Mindannyian úgy érezzük, hogy az alkotás öröme és szeretete összeköt bennünket, és egy olyan erővé hoz össze, mellyel a jövőbe vetett hitünkben tudunk tanúbizonyságot tenni. Mert hiszünk mindannyian a magyar kultúrában, hiszünk abban, hogy az értékeinket meg fogjuk védeni, és hogy az ilyen építészeti alkotások sokáig fogják a jövőnket szolgálni.
Amikor építünk, megmentünk egy régi értéket, vagy felújítunk, azt mindig a jövőnek tesszük. A térségünk kultúra szempontjából nagyon gazdag. Ennek az összefogása, a megalkotása, számára egy otthon teremtése, fontos feladat és célkitűzés. A polgármester úrral és a képviselőkkel együtt úgy gondoljuk, hogy Heves – mint térségi központ – sokkal jobban tud fejlődni, ha a kultúrát is élővé tesszük. Ha fejlesztjük azokat az elemeket, azokat az épületeket, amelyek a régmúltat adják nekünk vissza és amivel értéket tudunk teremteni a jövő számára. Ez az épület is erről szól. Mikor elkezdtük a hevesi kastélyok felújítását, célul tűztük ki, hogy mindenképpen a jövő nemzedékét, a jövő kultúráját fogjuk majd vele szolgálni és azt a gazdag értéket, ami Heves térségében és itt, Hevesen is megtalálható, meg tudjuk őrizni az utókor számára.
Számomra egy épület akkor jó, ha él. Ha a jövő nemzedékét, a gyerekeket, az ifjakat itt össze tudjuk hozni, amikor a művészek összegyűlnek, amikor az alkotás szelleme betölti az épületet” – mondta köszöntőjében Szabó Zsolt, emlékezve a Mesterre is: – Amikor elkezdtük ezt a beruházást, nem gondoltam volna, hogy ő már nem éri meg és nem együtt vágjuk majd a piros-fehér-zöld szalagot. Abban azonban biztos vagyok, hogy mind a belső tartalmi elemeket, mind a külső környezetet és bennünket kritikus szemmel óvva, vigyázva, a mai napig itt van velünk.
A Széchenyi 2020 program keretében megvalósult projekt célja Heves városának fő turisztikai fejlesztési szándékát, irányvonalát tükrözve az volt, hogy a település bekapcsolódjon a térség – tágabb értelemben – a Tisza-tó vidékének turizmusába. További cél a város ismertté, népszerűbbé tétele a keresleti oldalon mind a célcsoportok, mind a motiváció tekintetében.
A fejlesztés eredményeként a Halász-kúria külseje a régi fényében tündökölhet, emellett megtörtént belső átalakítása is, nyílászárók cseréjével, valamint a fűtési rendszer korszerűsítésével. Az épület azonban nem csupán egy funkció betöltésére hivatott. A Mester, Kő Pál szobrain kívül a méltatlanul kevéssé ismert Heves megyei kúriákról szóló kiállítás is helyet kap. A helytörténeti téma – igazodva a kor követelményeihez – kiválóan bemutatható interaktív formában, kisfilmeken és kivetítőn keresztül. Mindemellett alkotóműhely-jellegét sem veszíti el az épület, interaktív szobrászati műhely várja majd az alkotó kedvű gyermekeket és felnőtteket egyaránt.
A kúria egyik, közvetlen kertkapcsolattal rendelkező termében helyet kapott egy kávézó, ahol lehetőség nyílik ajándéktárgyak vásárlására is.