2024. November 27. Virgil napja

Takarékosság a XXI. században – Konferencia a pénzügyi tudatosság fejlesztéséről

0

2010-től kezdve számos állami intézkedés segítette a lakosság megtakarításainak gyarapodását – mutatott rá előadásában Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke az egri Eszterházy Károly Egyetem által szervezett, „Mit jelent a takarékosság a XXI. században?” című konferencián. Az ÁSZ elnöke a Számvevőszék társadalmi felelősségvállalásának kiemelt területeiről, a magyar lakosság pénzügyi/közpénzügyi tudatosságának fejlesztéséről is beszámolt.

Az egri Eszterházy Károly Egyetem által szervezett „Mit jelent a takarékosság a XXI. században?” című rendezvényen Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke felhívta a figyelmet a pénzügyi tudatosság, illetve a lakossági takarékosság fontosságára, kiemelve, hogy míg a 2008-as világgazdasági válság váratlanul érte a hazai gazdaságot, a Covid-19 járvány által okozott gazdasági sokkra – hála a meghozott tudatos pénzügyi döntéseknek – a magyar gazdaság már felkészülten tudott reagálni.

A felkészültséghez hozzájárult, hogy 2010-től kezdve számos állami intézkedés segítette a lakosságot megtakarításaik növelésében (pl. egykulcsos SZJA, kedvező lakossági hitelek, adókedvezmények). Az ÁSZ által kiadott lakossági pénzügyi sérülékenységről szóló elemzés is rámutatott arra, hogy a gazdaságilag kedvező időszakban a lakosság tudatos megtakarításai és célszerű hitelfelvételei nemcsak a lakosság pénzügyi sérülékenységét csökkentették, hanem a magyar gazdaság kiegyensúlyozott és dinamikus növekedéséhez is hozzájárultak..

Az ÁSZ elnöke hangsúlyozta, hogy a pandémia rámutatott arra, hogy a tartalékok képzése és a pénzügyek megtervezése elengedhetetlen ahhoz, hogy az emberek fogyasztási szükségletei válságos időkben is csak részben változzanak.

Domokos László rávilágított arra is, hogy a digitalizáció és a folyamatosan fejlődő technológiai megoldások is fontos szerepet játszanak a pénzügyi világ alakulásában. Az új, innovatív megoldások behálózzák mindennapjainkat és jelentősen formálják a magyar háztartások pénzügyi szokásait. Az ÁSZ által készített jelentés is aláhúzza ezt a tendenciát, hiszen a digitális fintech innovációk által nyújtott kényelmi szolgáltatásokra fokozatosan átáll a magyar lakosság.

Az új lehetőségek új kockázatokat is hordoznak. Azonban megfelelő fogyasztóvédelmi rendszerrel és pénzügyileg tudatos hozzáállással a kockázatokat mérsékelni lehet. Az ÁSZ nagy hangsúlyt fektet a magyar társadalom pénzügyi tudatosságának fejlesztésére, illetve a jó gyakorlatok megerősítésére.

Az ÁSZ elnöke arra is rámutatott, hogy az egyéni felelősségvállalásnak miond a pénzügyi, mind az egészségügyi és nyugdíjrendszerekhez kapcsolódó tudatosságában, valamint a gondolkodási képességében és alkalmazásában is meg kell jelennie.

A tudatosság, a tervszerűség, a fenntarthatóságra építő, tudatos, jövő centrikus szemléletmód felértékelődik a spontán dolgokkal szemben. Az előre megtervezett havi, netalán éves költségvetések tervezése kiszámíthatóságot és biztonságot jelent, hívta fel a figyelmet Domokos László.

Az ÁSZ elnöke záró gondolataiban kiemelte, hogy a pénzügyi ismeretek, új technológiák felé való nyitottség, illetve az edukáció, a tanulás és a képzések szerepe is jelentősen felértékelődött az elmúlt évek során.

 

Hozzászólások lezárva.