„Az égig érő fa” megnevezéssel 2000 Ft névértékű színesfém emlékérmét bocsát ki a Magyar Nemzeti Bank a 15. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál keretében. Az emlékérmével egy új, hét részes színesfém emlékérme-sorozatot indít a jegybank, melynek dedikált célja, hogy a magyar népmesék értékeit bemutassa, a rajzfilmsorozat képi világát megidézze. Az érmekibocsátás apropóját a rajzfilmsorozatot jegyző Kecskeméti Rajzfilmstúdió alapításának 50. évfordulója szolgáltatja. Az emlékérmét Imrei Boglárka fémműves formatervező iparművész tervezte.
1977-ben kezdődött a Magyar Népmesék rajzfilmsorozat készítése, amely összesen 100 epizódjával 12,5 órányi anyagával a népmesék világába olyan hitelesen vezeti be a nézőt, hogy 2020. október 15-én a hungarikumok gyűjteményébe, azon belül a kulturális örökségeink közé került a teljes meseszéria a következő indoklással:
“A magyar népmesékben rejlő különleges képi, zenei világ és narratíva teszi egyedi értékké a rajzfilmsorozatot. A népmesék kedvessége, humora, ravaszsága, pajkossága hűen ábrázolja nemzetünk lelkét, érzéseit, valódi karakterét. Mindezek mellett, a határainkon innen és túl is széles elismertségnek örvendő Magyar Népmesék rajzfilmsorozat epizódjaiban olyan örök igazságok, alapértékek fogalmazódnak meg, amelyek méltóvá teszik arra, hogy része legyen a Hungarikumok Gyűjteményének.”
A Magyar népmesék rajzfilmsorozatot bemutató érmesorozat „Az égig érő fa” megnevezésű emlékérme kibocsátásával indul. A sorozat részeként megjelenő emlékérmék elsődleges szerepe az ismeretterjesztés, a magyar népmesék értékeinek méltó reprezentálása, mindennapi fizetési forgalomban való használatuk kerülendő. A rajtuk szereplő névérték ezen érmék gyűjtői értékének megőrzését szolgálja.
Az emlékérme előlapját a magyar népmesék rajzfilmsorozat főcíme ihlette, amelyet Arany János: Rege a Csodaszarvasról c. művének első sorai: Száll a madár, ágrul ágra, / Száll az ének, szájrul szájra inspiráltak. A jellegzetes körbe futó, stilizált népművészeti virágmotívumon bal oldalt egy galamb pihen meg. A gazdagon díszített motívumot az emlékérmék kötelező elemei egészítik ki: központi helyen a kézírásos betűkkel megjelenített “Magyarország” felirat, valamint a “2000 forint” értékjelzés, illetve a virágmotívum alatt a “BP.” verdejel és a “2021” verési évszám.
Az emlékérme hátlapján a táltos lovon ülő mesebeli főhős, a kanászból lett királyfi félalakos ábrázolása látható, háttérben az égig érő fával.
Az éremképet kézírásos betűkkel készült “Az égig érő fa” felirat teszi teljessé, mely a mese címét jeleníti meg. Illetve a központi motívumtól balra lent található az emlékérmét tervező Imrei Boglárka fémműves formatervező iparművész mesterjegye. A színesfém emlékérme 75 százalék réz, 4 százalék nikkel és 21 százalék cink ötvözetéből készült, súlya 16 gramm, átmérője 34 mm, széle finomrecés, a recéken a kétszer ismétlődő “MAGYAR NÉPMESÉK RAJZFILMSOROZAT” szélfelirattal. Az emlékérme ezúttal is korlátozott példányszámban jelenik meg: maximum 15 000 veret készíthető belőlük proof-like kivitelben.
Az emlékpénzek értékközvetítő és ismeretterjesztő szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében „AZ ÉGIG ÉRŐ FA” emlékérme – a rendelkezésre álló készlet függvényében – a kibocsátást követő egy évig névértéken vásárolható meg 2021. augusztus 12-től az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában (V. ker. Budapest, Báthory u. 7.) és webáruházában, áll az MNB közleményében.