Bár a nyár még nem enged a forróságból, egyre közelebb kerül a szeptember, az új tanévkezdés időpontja, és napról napra aktuálisabb a tanszervásárlás, illetve az iskolára készülődés. Az alábbi összeállításban az iskolakezdési támogatásokról és azok formáiról olvashatnak.
A hivatalos statisztikai adatok szerint egy 19 év alatti iskolás gyermek iskolakezdése átlagosan majdnem 26 ezer forintba kerül, aminek jelentős részét a tanszerek beszerzésére fordítják a szülők. Azonban az internet és egyéb, a digitalizációhoz kötődő költségek (továbbá középiskolások vagy az egyetemi tanulmányukat most kezdők esetében az esetleges albérleti díjak, utazási költségek) további kiadásokat jelenthetnek a családok számára. Egy tavalyi felmérés kimutatta, hogy egy átlagosnak tekinthető családban, két tanköteles gyermek esetében a beiskolázás akár 80 ezer forinttal is terhelheti a családi kasszát.
Ez rengeteg szülő számára jelent érdemi anyagi kihívást. Megkönnyebbülést nyújthat a tudat, hogy a rászoruló családok számos forrás lehívásával élhetnek, több helyről is kérhetnek iskolakezdési támogatást. Anyagi segítség kérhető az államtól, önkormányzatoktól és a munkáltatótól is különböző feltételekkel és összegben.
A munkáltató döntésétől függően támogathatja a munkavállalók gyermekeinek iskolakezdését. E támogatásra a munkáltatónak több lehetősége van.
Béren kívüli juttatásként adható iskolakezdési támogatás, ha
- a juttatásban részesülő munkavállaló családi pótlékra jogosult szülő, gyám, a szülővel, gyámmal egy háztartásban élő házastárs, és a gyermeke köznevelési intézmény tanulója, hallgatója és
- a támogatást a munkáltató a tanév első napját megelőző 60. naptól az év végéig tankönyv, taneszköz, illetve ruházat vásárlásra jogosító utalvány formájában juttatja, valamint
- a támogatás összege a gyermekenként a minimálbér 30 %-át (33.300 Ft-ot) nem haladja meg.
E kedvezményes adózás alá eső juttatást mindkét szülő kaphatja még abban az esetben is, ha a szülők egy munkahelyen dolgoznak.
Amennyiben a munkáltató az iskolakezdési támogatást nem tankönyv, taneszköz, ruházat vásárlására jogosító utalvány formájában juttatja, akkor az nem minősülhet béren kívüli juttatásnak.
Ha a munkáltató az iskolakezdési támogatást nem utalvány formájában, hanem a tanévkezdéshez szükséges felszerelések értékét a vállalkozás nevére szóló számla ellenében téríti meg a dolgozóknak, akkor a juttatás egyes meghatározott juttatásnak minősül.
Amennyiben a munkáltató pénz formájában adja az iskolakezdési támogatást, akkor a támogatás összegét a dolgozó munkaviszonyból származó jövedelmének kell tekinteni, mely után mind a munkáltatónak mind pedig a munkavállalónak közteher fizetési kötelezettsége keletkezik.
Állami segítségnyújtás
A köznevelésben és a szakképzésben tanuló valamennyi diáknak biztosítja az állam az ingyenes tankönyveket, a papíralapú könyvek mellett az összes állami kiadvány ingyenesen letölthető digitális formában. Az államtól kapható segítségről részletes információt nyújt az Emberi Erőforrások Minisztériumának idei kiadványa („Tájékoztató a gyermekek után járó ellátásokról”). Ebben a családtámogatási ellátási formák családi pótlék alkategóriáján belül nevesítik az iskoláztatási támogatást.
Ez főszabály szerint a tanköteles, és a már nem tanköteles, de köznevelési (középfokú oktatási) intézményben tanulmányokat folytató gyermekek után folyósítható. A jogosultak köre kiterjed a vér szerinti, vagy örökbe fogadó szülőre, a szülővel együtt élő házastársra / élettársra, arra a személyre, aki örökbe kíván fogadni gyermeket és az erre irányuló eljárás már folyamatban van, továbbá nevelőszülőre, gyámra, a gyermekotthon, javítóintézet, büntetés-végrehajtási és a szociális intézmény vezetőjére. Saját jogon is igényelhető iskoláztatási támogatás, ezt is részletezi a kiadvány.
Fontos információ, hogy ezt a segítséget az állam a tankötelezettség fennállása alatt a tanulói jogviszony szüneteltetésének időtartamára is folyósítja a jogosultaknak.
A családi pótlék értéke – és így az iskoláztatási támogatás – gyermekszámtól és egyéb tényezőktől függően különböző. Egygyermekes család esetében ez 12.200 forint, viszont ha egyedülálló szülő nevel egy gyermeket, az összeg 13.700 forint. Az egyéb összegek részletesen szerepelnek a Gyerekfüzet 2021 c. kiadványban.