2024. November 27. Virgil napja

A Heves város régi helynevei c. beadvány lett a “Vegyük észre, figyeljünk rá!” pályázat nyertese

0

A Hevesi Települési Értéktárban jelenleg 40 hevesi nemzeti érték szerepel, melyek döntő többsége az épített környezet és a kulturális örökség kategóriában található. 2021 elején a Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány kezdeményezésére az Alapítvány és az Értéktár Bizottság közös pályázatot hirdetett, melynek címe „Vegyük észre, figyeljünk rá!”  A pályázat célja az volt, hogy városunk lakói ismerjék meg környezetüket, közösen figyeljünk tárgyi és szellemi értékeinkre. A kiírók kidolgozott javaslattételeket vártak, melyek több kategóriára is vonatkozhattak: kulturális örökség, természeti környezet, egészség és életmód, sport, turizmus, ipari és műszaki megoldások, agrár- és élelmiszergazdaság.

A felhívásra összesen hat pályázat érkezett, melyek a következők voltak:

  1. Blaha Színkör.

Előterjesztő: a HKK Művelődési Központ Tagintézmény. Képviselője Balogh Margó. Kapcsolattartó: Boldogh Andrea volt.

A Blaha Színkör 2012 óta működik városunkban. Tagjai amatőrök, tanárok, egészségügyi, rendvédelmi dolgozók és mások, akik munkájuk mellett szívesen fordítanak időt a színjátszásra. Több értékes minősítést nyertek már el. A társulat nagymértékben hozzájárul a város közösségformáló kulturális életének alakulásához.

  1. A Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet hagyományőrző, értékmentő és értékteremtő hét évtizedes munkássága

Előterjesztő: Pataki Miklósné

A szövetkezet hét évtizedes tevékenységét ma is az alapítók által meghatározott célok vezérlik. Nemzeti értékeink megőrzésével és gyarapításával fontos kulturális feladatot látnak el kezdettől fogva. Országosan elismert értékmentő és értékteremtő tevékenységet végeznek, mely hozzájárul identitásunk erősítéséhez, városunk hírnevének öregbítéséhez.

  1. Fülöp Pálné szövő, a Népművészet Mesterének munkássága

Előterjesztő: a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet

Fülöp Pálné 1936-ban Tarnaszentmiklóson született. Itt, nagyszüleinél került kapcsolatba a kézművességgel. Később a Szövetkezetben tanítómesterétől, Tompa Bélánétól sajátította el a mintaszerkesztést és díszítési technikákat. 1955-ben megkapta a népi iparművész, majd 1986-ban a Népművészet Mestere címet. A hevesi szőttes kiváló alkotója, aki a hagyományos mintákkal mai tárgyegyütteseket hozott létre.

  1. Pataki Miklósné szövő, hímző, a Népművészet Mestere munkássága

Előterjesztő: Siposné Pataki Mária

Pataki Miklósné mind szövő, hímző, mint a szűrrátétek készítésének ágában jelentős eredményeket ért el. Munkáival sok országos pályázatot nyert. Az alkotómunkán kívül elismerésre méltó a tudás átadása is, melyben szintén óriási érdemei vannak.

Lánya, Siposné Pataki Mária így vallott: Édesanyám munkásságának Hevesi Települési Értéktárba való felterjesztését indokoltnak tartom, hiszen én magam is, és még számosan neki köszönhetjük a tárgyalkotó népművészettel való megismerkedésünket, a szakma iránti elkötelezettségünket.

  1. Heves város régi helynevei

Előterjesztő: Kisné Menyhárt Adél

A város régi helynevei őrzik múltjának emlékeit. Pl. a Csalandra, Krakó, Barabás-kert, Ötödrész, Hercegtag. Sok idős ember mind a mai napig ismeri ezeket az elnevezéseket. Jónak tartanám, ha a fiatalok is megismernék a régi elnevezéseket, ennek érdekében a város központi parkjában fel lehetne állítani egy térképet, amelyen az elnevezések olvashatóak – olvasható az előterjesztésben.

  1. Jakab Tibor fotóművész munkássága

Előterjesztő: Új Hevesi Média Nonprofit Kft. és a Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány. Képviselői: Báder Miklósné és Balogh Margó.

Jakab Tibor 1968-ban született Hevesen. A fotózással tíz éves korában találkozott először, ettől kezdve hamar szenvedélyévé vált a képalkotás, főként a természetfotózás.  1996 óta saját vállalkozásban művelte szakmáját. Heves közössége kiállításokon és diaporáma vetítéseken ismerkedhet a műveivel, de voltak tárlatai több megyeszékhelyen, valamint Pozsonyban, Breganzében és Brüsszelben is. Tibor a város életének a része, értékeinket és társadalmi együttélésünket dokumentálja.

Az Értéktár Bizottság május 13-i ülésén értékelte a benyújtott pályázatokat, mely alapján mind a hat javaslattétel felvételre került a Hevesi Értéktárba. A pályázati kiírás miatt további értékelésre is szükség volt, melynek két fő szempontja a javaslattétel kidolgozottsága, illetve maga az ötlet volt, vagyis az, hogy a javasolt helyi érték mennyire épülhet be a város kulturális arculatába és imázsába.

Ez alapján a következő eredmény született: Első helyezést ért el Kisné Menyhárt Adél Heves város régi helynevei c. javaslata. A zsűri további két pályázatot emelt ki, Pataki Miklósné a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet hagyományőrző, értékmentő és értékteremtő hét évtizedes munkássága c. javaslatát, valamint a HKK Művelődési Központ beadványát, mely a Blaha Színkörrel javasolta kibővíteni a helyi értékeket.

„Gratulálunk a munkájukhoz és köszönjük, hogy valóban odafigyelve értékeinkre készítették elő és dolgozták ki a javaslattételt. Ezzel hozzájárultak ahhoz is, hogy még inkább ismertté, közkinccsé váljanak ezek az értékek. Az Értéktár bizottság nevében köszönöm az Alapítvány kezdeményezését” – mondta Gy. Gömöri Ilona, a bizottság elnöke azon a díjátadó ünnepségen, mely a Múzeumok Éjszakája keretében került megrendezésre a Radics Udvarban.

 

Hozzászólások lezárva.