Az Eötvös József Református Középiskola udvarán a viharfelhők ellenére minden ülőhely gazdára talált június 12-én, szombaton este. Sokan várták a Blaha Színkör legújabb – Szécsi Pál életútját és a tragikus halálához vezető körülményeket feldolgozó – előadását. A társulat sokszínűségét példázza, hogy ebben a sokkal szabadabb és kötetlenebb műfajban is méltón helytálltak.
A pódiumelőadás során a színkör tagjai karakterekre épülő felolvasással idézték fel a már-már feledésbe merülő – például a 67-es táncdalfesztivál – vagy az eddig nem is ismert eseményeket. Ennél a műfajnál nem csak az írott szöveg megszólaltatása a cél, hanem egy annál komplexebb, oda-vissza ható folyamat létrehozása a szereplők és közönség között.
Ennek a különleges folyamatnak lehettek részesei a Szécsi Pál-est nézői szombaton este. A Blaha Színkör tagjai – Mohácsi Judit, Boldogh Andrea, Kovács Sándor, Magyar Zsanett, Magdáné Balázs Edit, Bardiné Bohács Anikó – a hétköznapi prózát ünnepivé varázsolták a színpadon. A kiforrott és kidolgozott színpadi jelenlét az utolsó pillanatig harmóniában állt az előadás szimbólumrendszerével és a Szécsi-dalokkal.
A sárga rózsa jelképezte a néző számára azt a szomorúan boldog életutat, mely a fiatalon eltávozott kedves, közvetlen embernek adatott, valamint az énekes Domján Edittel alkotott különleges kapcsolatát, mely látványos ívet adott a műsornak. A mélységek és magasságok mindvégig rabul ejtették a nézőket. Hol a döbbenet csendje, hol az önfeledt ének uralta a nézőteret.
Szívós Győző tolmácsolásában csendültek fel a sokak számára ismert dallamok. Az előadás maradandó élményét rendkívüli erejű, a közönségnek szóló énekes játszadozása, rabul ejtő orgánuma és nagyszerű énekhangja biztosította, Koncsos Gergely bravúros zongorajátékával kísérve. Minden dal különös erővel hatott a közönségre, hiszen a prózai részből mindig kiderült, milyen körülmények között született a sláger.
A „profi” hangzás a Blaha Színkör technikusainak, Szabari Dominiknak és Kolláth Márknak volt köszönhető.
A nagy sikerre való tekintettel Erdészné Turcsányi Katalin a társulat rendezője elképzelhetőnek tartja, hogy a következő évadban is ebben a műfajban teszi próbára a színkör tagjait. Addig is még sok-sok ember várja az műsort a térségben, ahová boldogan viszik a felhőtlenül szórakozni, vagy csak egyszerűen a régi időkre emlékezni vágyó nézőknek.
Az előadás Heves Város Önkormányzata, a HEVA, a Hevesi Kulturális Központ, a Heves Városért Közalapítvány, valamint az Eötvös József Református Oktatási Központ támogatásával jött létre.