2024. November 30. András, Andor napja

Hogyan lesz a főtt sonka a húsvéti menü koronája

0

A legjobb persze az lenne, ha régi családi recept alapján készítenénk el húsvét előtt a saját, direkt erre az alkalomra eltett, gondosan pácolt és érlelt sonkát. Ám sokan nem tudják leakasztani a házi finomságot a kampóról, hanem a boltban veszik azt. Nekik szeretnénk tanácsainkkal segíteni, hogy valóban ízletes fogás kerüljön az ünnepi asztalra.

Az első lépés tehát a sonka kiválasztása. Mivel egyre többen keresik a kevésbé zsíros, bőrtől és bőr alatti zsíroktól mentes sonkákat, ezért kelendők a különféle kötözött sonkák, illetve a nagyobb combokból, frikandóból, lapockából készített sonka is jó választás lehet.

A mennyiség változó: azon családok számára, akik az ünnep alatt csak egyszer, maximum kétszer esznek a sonkából, azoknak bőven elegendő, ha 1,5-2 kilós húsokat vesznek, míg azok, akik szeretnének egy lapockából vagy combból készített sonkalantot, azok minimum 5 kilós pakkal térhetnek haza.

A sonka főzése nem ördöngösség, így kezdők is megpróbálkozhatnak vele. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a főzővíznek épp csak gyöngyöznie kell, amíg fő a sonka. Akkor jó a hús, ha a húsvilla már minden akadály nélkül, könnyen siklik benne. Sok recept ajánlja, hogy a főzővizet ízesíthetjük is, kerülhet bele vöröshagyma, fokhagyma, babérlevél, különféle zöld fűszerekkel (kakukkfű, zsálya) is tovább variálhatjuk.

A főzésből visszamaradó sonkalevet nem szabad kidobni, hiszen tökéletes alapja egy jóféle bablevesnek, krumplilevesnek, vagy bármilyen más tartalmas ragulevesnek. Ha nem szeretnénk rögvest felhasználni, akkor nyugodtan le is fagyaszthatjuk.

Alaprecept:

Hozzávalók

  • 2 kg sonka
  • 2 fej vöröshagyma
  • 5 gerezd fokhagyma
  • 1 kávéskanál bors
  • 2 db babérlevél
  • 2 dl száraz fehérbor

Elkészítése:

  1. A sonkát előző este beáztatjuk. Másnap tiszta vízben feltesszük a főni. Hozzáadjuk a félbe vágott vöröshagymát, a fokhagymát, a fűszereket, a bort, és forrástól számított 2-2,5 órát lefedve főzzük csendesen (ahány kg a sonka, annyi óra a főzés idő). Általában a kisüzemi sonkáknak elég ez az idő, de hústűvel ellenőrizhetjük, hogy megpuhult-e kellőképpen a hús.
  1. Ha puhának találjuk, félretesszük és hagyjuk a saját levében teljesen kihűlni, majd kiemeljük, megtörölgetjük, és alufóliába csomagolva a hűtőbe tesszük – legalább fél nap időt hagyjunk a teljes dermedéshez, kifagyáshoz. A kötöző anyagot szeletelés előtt lefejtjük róla.
  1. A sonkaléből annyi levet veszünk ki, amennyiben a főzni való tojások megfőnek. Vigyázzunk, a tojások ne hidegen a hűtőből kerüljenek bele, mert elrepedhetnek.
  1. A maradék sonkalevet leszűrve a hűtőben üvegben tárolhatjuk további felhasználásig, bableveshez, káposztaételhez is kiváló.

Jó étvágyat kívánunk!

Forrás: mindmegette.hu

Hozzászólások lezárva.