Az idén ötödik alkalommal megrendezett Magyar „Kínai Tavaszünnep” kapcsán szabadtéri tárlat várta Heves városában az érdeklődőket. A Magyar-Kínai Kulturális Egyesület Heves önkormányzatával és a Hevesi Kulturális Központ Művelődési Központ Tagintézménnyel együttműködve, 2021. február 22-én nyitotta meg városunk főterén, a zenepavilon környezetében berendezett kiállítást. Az országos szinten egy hónapig tartó, kínai holdújévet köszöntő fesztivál célja, hogy a járványhelyzet idején felüdülést hozzon a magyar lakosságnak és a hazánkban élő kínaiaknak – minél több helyre eljuttatva az ünnep hangulatát és az újévi jókívánságokat.
Az idén ötéves Kulturális Fesztiválhoz Heves városa most először csatlakozott Budapest, Vecsés és Perkáta mellett. A járványhelyzetre való tekintettel a rendezvénysorozat negyedik állomása ezúttal fellépők nélkül kínált programot a látogatóknak február 22-én és 23-án.
A Magyar-Kínai Kulturális Egyesület tagjai két kínai város fametszeteit és papírkivágással készült alkotásait is elhozták Hevesre, illetve fotókon mutatták be, hogyan védekezik Kína a Covid-19 járvány idején, és hogy hogyan segíti egymást a két nép. A kiállítás megnyitóján a magyar és a kínai nép baráti együttműködése jegyében a Magyar-Kínai Kulturális Egyesület tízezer maszkot adományozott településünk lakosságának.
A kétnapos program megnyitóján Sveiczer Sándor, Heves polgármestere elmondta, a program kezdete lehet egy hosszú távú együttműködésnek, melynek során – a pandémia elmúltával – jobban megismerhetjük egymás szokásait, hagyományait, kultúráját és gasztronómiáját egy nagyszabású közös fesztivál során.
“Nagy megtiszteltetés, hogy idén városunk is bekapcsolódhat egy olyan különleges kulturális programsorozatba, mely immár ötödik alkalommal kerül megrendezésre Magyarországon. A vándorkiállítás az idei Magyar „Kínai Tavaszünnep” Kulturális Fesztivál negyedik állomása. A személyesen látogatható tárlat a járványhelyzetre való tekintettel az idén rendhagyó módon, szabadtéri helyszínen kerül megrendezésre, ezúttal látványosabb, nagy létszámot vonzó programelemek és fellépők nélkül.
A fesztivál során, néhány helyszínen vetítésre kerülnek továbbá Kína művészetét bemutató alkotások is, így a látogatók megismerkedhetnek a homokképek készítésével, a papírkivágással, a hagyományos kínai árnyjátékkal és további, az UNESCO szellemi örökség listáján szereplő művészeti ággal” – mondta köszöntőjében a városvezető, majd kiemelte, hogy külön öröm számára, hogy már járhatott Suzhou városában, és ezzel a kiállítással felidézheti magában ennek a gyönyörű városnak az emlékképeit.
“2021 a Bivaly éve, és remélem az elmúlt 2020-as kihívások után sikereket hoz az idei esztendő mind a kínai, mind a magyar nép számára egyaránt!” – zárta szavait Sveiczer Sándor.
Geng Jie, a Magyar-Kínai Kulturális Egyesület alelnöke kiemelte, hogy mennyire fontosnak tartja az országaink közti jó kapcsolat ápolását, hozzátéve, a járvány ugyan ideiglenesen megnehezíti a kínai és magyar emberek közötti szokásos kontaktust, de a két ország kultúrája közti párbeszéd mégis tovább mélyülhet.
Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor