A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján felszólalt Orbán Viktor miniszterelnök is. Értékelte a gazdaságvédelmi akciótervet, és felvázolta a gazdaság újraindításának tervét, amely három szakaszból fog állni. A miniszterelnök az évnyitó rendezvényen elmondta, hogy három ütemű lesz a gazdaság-újraindítási terv. Kiemelte, az akcióterv első üteme április 1-ig, a második ütem július 1-ig, míg a harmadik része október elejéig tart majd.
Orbán Viktor rámutatott arra, hogy nagyon nagy reményekkel készültek 2020-ra, de a járvány miatt a védekezés korszaka jött el. Gúzsba kötött minket a járvány és adott “egy nagy gyomrost”, nagy volt a veszély annak, hogy teljesen lekötnek minket. A gazdaság egy része még a válság alatt is jól működött – emelte ki.
A kormányfő rámutatott arra, hogy a hitelmóratórium révén összességében 3000 milliárd forint maradt a családok és a vállalkozások kezében. 1434 vállalkozás kapott beruházási támogatást, és ezzel 280 ezer munkahelyet sikerült megvédeni.
A gazdaságba áramlott források több mint fele a kis-és középvállalkozásokat segítette. 2020 decemberében ugyanannyian dolgoztak, mint 2019 decemberében, és ez azt mutatja, hogy a védekezés elérte a célját – mondta a kormányfő. Több mint 4,5 millióan dolgoznak.
Megőriztük azt a pozíciót, amit korábban kiharcoltunk a munkanélküliség elleni versenyben, a cseheket ebben szeretnénk megelőzni. Elhárítottuk azt a nagy kísértést, hogy a válság alatt visszatérjünk a segély alapú gazdaságra. Ha, segélyeket kezdünk volna osztogatni, pillanatok alatt lecsökkent volna a dolgozó emberek száma. Ettől nagyon sokat szenvedett a magyar gazdaság – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Orbán Viktor elmondta, hogy a politikai hatalom a közös cselekvés képessége, és ennek legjobb eszköze a nemzeti konzultáció. A nyáron tartott konzultációból kiderült, hogy bizonyos dolgokat elviselnek az emberek, míg másokat nem. Nem tudják elviselni, hogy a munkahelyeket, óvodákat, iskolákat bezárjanak – emelte ki.
A jegybank is részt vett a járvány elleni küzdelemben, összehangolt volt a válságkezelés a két fél között. Összességében a magyar válságkezelés abban is eltért, hogy nem időszakos lazításokból és korlátozásokból állt, hanem egy állandó mérsékelt korlátozás érvényesül. A fő kérdés, mikor nyithatunk – mondta a miniszterelnök.
Orbán Viktor közölte, hogy február közepén indul egy online konzultáció a nyitás kérdéseiről. Ez a konzultáció értelmes, mert van vakcina. Ha van védettség, akkor újra lehet indítani az országot. A vakcina kérdése nem politikai kérdés – tette hozzá.
A kormányfő elmondta, hogy az új lakásépítések terén az évi 20 ezret akarják elérni, de a cél a 40 ezres szám elérése.
Elindult a 13. havi nyugdíj visszaépítése, és a 25 év alattiak szja-mentességet kapnak. A magyar kormány azt szeretné, hogy a fiatalok 25 éves korukra meg tudjanak állni a saját lábukon – tette hozzá. Ehhez kívánnak segítséget nyújtani.
A gazdaság-újraindítási akcióterv részeként döntött a kormány egy új hitelkonstrukció bevezetéséről a koronavírus-járvány miatt bajba került kis- és középvállalkozásoknak: így ők 10 évre 10 millió forint erejéig kamatmentes kölcsönt vehetnek igénybe, amelyet csak 3 év után kell elkezdeni törleszteni.
Beszéde második felében a kormányfő az újraindítási akcióterv részleteit ismertette.
Döntések születhetnek március elsejével, ha addig fegyelmezetten tartjuk a szabályokat. Április 1-jén indul a második üteme a gazdaságújraidítási akciótervnek, amely a felsőoktatást fogja érinteni. Ennek részleteit később ismertetik.
Orbán Viktor kiemelte, a július a nagy fejlesztések időszaka lesz. A tervek szerint ekkor fogják közölni a következő 8-10 évre szóló agrár- és vidékfejlesztési stratégiát.
Min múlik a magyar gazdaság sikere? – tette fel a kérdést Orbán Viktor, aki máshonnan nézi a világot, mint a gazdasági szakemberek. A kormányfő meglátása szerint 3 kategória sikere határozza meg a magyar gazdaság minőségét: az első a munkások minősége, a második a vállalkozók minősége, míg a harmadik befolyásoló tényező a gazdaságpolitikusok minősége.