Többfelé mínusz 10, de néhol akár mínusz 20 Celsius-foknál is hidegebb lehet ma. Életbe lépett a vörös kód, a hajléktalan embereket adott esetben fogadniuk kell a nem számukra fenntartott bentlakásos szociális intézményeknek is. Arra kérek mindenkit, hogy jobban figyeljen a környezetében, illetve a szomszédságában élő magányos, idős, beteg, mozgásukban korlátozott emberekre, hiszen ők vannak a legjobban kiszolgáltatva a zord időjárásnak – emelte ki Sveiczer Sándor polgármester.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat péntekre Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád megyére adta ki a másodfokú, míg Heves megyére az elsőfokú figyelmeztetést a hideg veszélye miatt. Heves megyében arra kell készülni, hogy mínusz 15, míg Borsod és Nógrád megyében akár mínusz 20 Celsius-foknál is hidegebb lehet.
Az előrejelzés szerint másutt jellemzően mínusz 14 és mínusz 8 fok között alakulnak a minimumok.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért felelős államtitkára korábban azt mondta: a vörös kód jelzés várhatóan jövő szerda délig lesz érvényben.
Fülöp Attila kiemelte, a vörös kód jelzés különleges felhívás mind a szociális rendszernek, mind a társadalomnak. Arra kért mindenkit, hogy ha valaki bajba jutott hajléktalan embert lát, hívja a diszpécserszolgálatok valamelyikét. Ezek a telefonszámok a www.hajlekot.hu oldalon elérhetők.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat azt közölte: szükség esetén új krízisférőhelyeket alakítanak ki, és megerősített utcai szolgálat gondoskodik az utcán éjszakázó rászorulókról.
Mivel a hideg idő még napokig kitart, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) arra kérte az autósokat, hogy csak a téli útviszonyoknak megfelelően felkészített gépkocsival induljanak útnak. Azelőtt pedig tájékozódjanak az időjárási és útviszonyokról a met.hu és az utinform.hu oldalon. Narancs riasztás esetén aki teheti, inkább ne induljon útnak.
Heves Város Önkormányzata arra kéri a lakosságot, hogy figyeljen mindenki a környezetében, illetve a szomszédságban élő magányos, idős, beteg, mozgásukban korlátozott emberekre, hiszen ők vannak a legjobban kiszolgáltatva a zord időjárásnak.
“Bár a helyi szociális ellátórendszer (Gondozási Központ, a Családsegítő Szolgálat) észlelő- és jelzőrendszere az év minden napján megnyugtatóan működik, illetve a szakemberek krízishelyzetben fokozottabban figyelnek a rászorulókra (idősekre, betegekre, szociálisan rászorulókra, nagycsaládosokra, és az alultápláltakra is). Azonban a jószomszédi törődés, tüzelő, meleg tea is sokat segíthet! Kérdezzük meg: miben segíthetünk, hogy vannak, befűtöttek-e, van-e meleg takarójuk, ennivalójuk?
Esetleg, ha valaki olyan emberről tud, akit a kihűlés veszélye fenyeget/fenyegethet, próbáljon meg segíteni, rendkívüli esetben hívja a rendőrség, a katasztrófavédelem, az önkormányzat, vagy a mentőszolgálat illetékeseit!” – hívta fel a figyelmet a városvezető.