Február 4-én kezdődött el a védőoltásra regisztrált legidősebbek oltása. Vasárnapi határidővel minden háziorvosi praxisból 6 idős embert kórházi oltóponton oltottak be, ezen felül 1 080 háziorvos maga is beolthat 10-10 regisztrált idős embert. A terv szerint több mint 30 ezer idős embert oltanak be a következő napokban kórházi oltópontokon és tízezret maguk a háziorvosok.
Minden háziorvos megkapta a praxisában eddig regisztrált legidősebbek listáját. A lista egyben egy prioritási rend is, a praxishoz tartozó legidősebbtől halad sorban életkor szerint és figyelembe veszi az oltandó idős ember dokumentált krónikus betegségeit is. Tehát az életkoruk és egészségi állapotuk alapján legveszélyeztetettebbek vannak a lista elején, a háziorvosnak velük kell kezdeni az oltást.
Dr. Szabó János hevesi háziorvost kérdeztük a városunkban zajló Covid -19 vakcinációról:
Milyen forgatókönyv szerint történik Hevesen az oltás?
A COVID-19 vírusfertőzés elleni védőoltást az Operatív törzs által elfogadott oltási terv alapján végzik a kijelölt oltópontokon és a háziorvosi praxisokban. Az egészségügyi dolgozók, valamint az idősotthonok lakóinak és dolgozóinak oltása már megtörtént, így a dr. Szegő Imre Idősek Otthonának lakói és dolgozói is be lettek már oltva, valamint a város egészségügyi intézményeinek dolgozói is megkapták az oltást.
Jelenleg a 81 évesnél idősebb lakosság oltása történik az oltópontokon és a múlt héten már néhány háziorvosi praxisban is megkezdődött az idős lakosok oltása. Mostantól pedig reményeink szerint már minden praxis kap valamennyi oltóanyagot.
A következő ütemben a 60 évnél idősebb lakosok kapják meg az oltást a tervek szerint.
Fontos!
Védőoltást az kaphat, aki regisztrál a https://vakcinainfo.gov.hu/ honlapon, illetve a nyugdíjasok a számukra küldött nyomtatvány kitöltésével és visszaküldésével is jelentkezhetnek az oltásra. A regisztáció folyamatosan zajlik, aki eddig még nem regisztrált, az tegye meg, mert a védőoltás által kialakított immunitás tud megvédeni a COVID-19 fertőzéstől és a súlyos szövődményektől, és a lakossági átoltottság a kulcsa járvány megszűnésének és a járványügyi korlátozások megszüntetésének.
A regisztráció alapján a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) állítja össze háziorvosi praxisonként az oltandók listáját, és amikor rendelkezésre áll az oltóanyag, akkor küldi meg az oltandó korcsoportba tartozó regisztráltak adatait a háziorvosoknak. Az érvényben lévő szabályozás alapján a háziorvos kizárólag a listán szereplő lakosokat részesítheti védőoltásban és a listán szereplőket irányíthatja az oltópontokra is a védőoltásért.
Milyen vakcinákat használnak jelenleg?
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet által engedélyezett oltásokkal történhet meg a vakcináció. Szinte hétről-hétre jelennek meg új oltóanyagok, de eddig a Pfizer és a Moderna oltóanyagaival történtek az oltások, de hamarosan elérhető lesz az AstraZeneka vakcinája és az orosz Szputnyik V is.
Valamennyi oltás biztonságos, így a háziorvos és az oltópontok orvosai által javasolt vakcinával mindenki biztonságosan beoltathatja magát. Valamennyi vakcina képes a súlyos szövődményeket okozó fertőzés kivédésére.
Mit kell tudni azoknak, akik az első körben kapják meg a védőoltást?
A jelenleg forgalomban lévő oltóanyagokkal két lépésben történik a vakcináció. Az első oltás beadása után az oltóanyag típusától függően a 21. vagy 28. napon történik a második oltás. A védettség a második oltást követő első, második hét végére válik teljessé és tartóssá.
Nagyon fontos, hogy a védettség kialakulásáig az oltást követően szigorúan be kell tartani a járványügyi szabályokat, a maszk viselését, a gyakori kézmosást, szellőztetést.
Kell-e, és milyen mellékhatásokkal számolni?
Az oltást követően az oltottak jelentős részénél jelentkezik általában a második-negyedik napon oltási reakció. Ez nem mellékhatás, hanem a szervezetünk üzenete, hogy megkezdte a védekezést és az immunrendszerünk felismerte a veszélyt. Nem kell aggódni miattuk!!!
Gyakori oltási reakciók:
- Fájdalom, bőrpír az oltás helyén
- Duzzanat az oltás helyén
- Nyirokcsomó duzzanat, fájdalom a hónaljárokban
- Fejfájás
- Borzongás, hőemelkedés, láz, hidegrázás
- Nagyfokú fáradtság érzés
- Izom és ízületi fájdalom
- Émelygés/hányinger
- Akut perifériás arcidegbénulás
A mellékhatások felmerülése esetében fontos a napi 2,0-2,5 liter folyadék fogyasztása, a pihenés, fizikai munka kerülése néhány napig.
Fájdalom, hőemelkedés vagy láz esetén használjunk 6 óránként paracetamol, illetve metamizol hatóanyagú láz- és fájdalomcsillapítót. A gyógyszerész kollégák segítenek a konkrét készítmény kiválasztásában.
Hányinger esetén 3×2 tabletta B6 vitamin használata javasolt. Helyi rekció, bőrpír, fájdalom esetén pedig száraz hűtés jéggel. A jég ne érjen a bőrhöz, ne legyen nedves az oltás területe!
Javasol-e az oltással, vagy a további védekezéssel kapcsolatban bármit is a helyi, vagy a térségben élő lakosoknak?
Jelen ismereteink szerint a védőoltás nyújt biztos védelmet a COVID -19 vírusfertőzés ellen. A kialakult betegség súlyossága, lefolyása az egyszerű légúti huruttól a halálos tüdőgyulladásig, sokszerv elégtelenségig bármi lehet, és nem jósolható meg, hogy kinél hogyan zajlik le a fertőzés.
Ezért nagyon fontos, hogy elsősorban a SAJÁT egészségének védelmében, másodsorban mások védelmében mindenki oltassa be magát a védőoltással!