Hat pénzügyi intézménynek már megvan az engedélye minősített fogyasztóbarát személyi hitelek forgalmazására, de egyelőre csak háromnál kapható ilyen kölcsön. Az első negyedévben azonban több másik bank is tervezi az indulást, a jegybank összehasonlító portállal segíti az ügyfeleket.
A kölcsönért ráadásul a be sem kell menni a bankba, az mszh-nál ugyanis alapfeltétel, hogy az ügyfél akár a saját otthonából online, az internetbankon keresztül is igényelheti. Persze a bankfiókban is fel lehet venni a hitelt, amelyet az OTP például akár a fiókhálózatban, akár az internetbankon keresztül kért az ügyfél, a kölcsönigénylést követően akár egy órán belül folyósít. Az Ersténél is kapható már a hitel január 4. óta. A Cetelemnél is van már mszh-s feltételeknek megfelelő személyi kölcsön.
Több hitelintézet viszont hiába kapott engedélyt, még nem vezette be a terméket. A Takarékbank is elnyerte a minősítést még tavaly, de a terméket még nem forgalmazza a honlapja szerint. Lapunk kérdésére válaszolva a bank azt nyilatkozta: a termék bevezetése jelenleg is folyamatban van. A Cofidis is csak február végén indítja el az új fogyasztóbarát hitelt, hiába van meg már az engedélye. A Budapest Banknál is egyelőre csak más típusú személyi hitelek vannak fent a kínálati palettán.
Várhatóan nagy lesz a piacon a tülekedés, mert azok a bankok is tervezik a bevezetést, amelyeknek még nincs engedélyük. Az MKB Banknál is folyamatban van a hitel bevezetése, az indulását az első negyedévben tervezik. “A termék fejlesztése ütemezetten halad, de a konstrukció speciális jellegéből adódóan a megvalósítás hosszabb időt vesz igénybe mint egy átlagos hiteltermék esetén” – mondták.
A CIB személyi kölcsön terméke a bank nyilatkozata szerint már jelenleg is többnyire megfelel a pályázati kiírásban rögzített fogyasztóbarát elvárásoknak, a leendő és meglévő ügyfelek részére is biztosított a teljes körű online igénylési folyamat. Folyamatban van a termék és a folyamat módosítása annak érdekében, hogy az elvárt feltételeknek a közeljövőben maradéktalanul megfeleljen a bank.
A K&H Bank a minősített fogyasztóbarát személyi hitelek kapcsán jelenleg vizsgálja a feltételeket és a lehetőségeket. Az UniCredit Bank viszont már döntött: a fogyasztóbarát személyi hitel elérhető lesz kínálatában, a fejlesztés és a bevezetés üzleti részleteiről azonban egyelőre nem szeretnének részletekbe bocsátkozni.
Mitől fogyasztóbarát?
Az MNB minősítését olyan hitelek kaphatják meg, amelyeket szabad felhasználásra és hitelkiváltási célra egyaránt felvehetnek az ügyfelek. A kritériumok között szerepel, hogy a kölcsönszerződés maximális futamideje 7 év, és a hiteltermék legkésőbb 2021. július 1-től teljes folyamatában online is elérhető.
Kizárólag olyan törlesztés megengedett, melynek során egyenlőek a havi törlesztőrészletek (annuitásos törlesztés), és kizárólag a futamidő végéig rögzített, fix kamat alkalmazható. A folyósítási határidő a befogadást követő naptól számított maximum 3 munkanap, teljeskörű online hitelfelvétel esetén pedig maximum 2 munkanap.
Kamatplafon is van: a hitelező által választott referencia-értékhez viszonyított kamatfelár 500 ezer forint hitelösszegig nem haladhatja meg a 15 százalékpontot, 500 ezer forint hitelösszeg felett pedig a 10 százalékpontot. A folyósítási díj maximuma a hitelösszeg 0,75 százaléka, teljeskörű online hitelfelvétel esetén folyósítási díj nem számítható fel. Az előtörlesztési díj nem haladhatja meg az előtörlesztett összeg 0,5 százalékát, míg 1 évnél rövidebb hátralévő futamidő esetén az előtörlesztés díjmentes.
A bankok számára vélhetően a legnagyobb kihívást ezek közül a feltételek közül a teljes körű online ügyintézés megteremtése, valamint a folyósítás gyorsasága jelentheti.
Bármennyire is komoly fejlesztéseket igényel, a hitelintézeteknek valószínűleg muszáj lesz bevezetni a terméket. A minősített fogyasztóbarát lakáshitelek is letarolták a piacot 2017-es bevezetésük után. Jelenleg a felvet lakáshitelek többsége már ebbe a kategóriába tartozik, a hitelkiváltások során is ezt kínálják a bankok, és az egykori devizahitelesek változó kamatozású jelzáloghiteleit is ilyenre kell átváltaniuk a hitelintézeteknek, ha az ügyfél szeretné fixálni a kamatokat a hátralévő futamidőre.
Az MNB is ezt a hiteltípust propagálja. Nemrég indított el az ügyfeleket számára egy olyan összehasonlító oldalt, amelyek az mszh-s hiteleket vethetik össze árazás szempontjából. Ebből kiderül, hogy 300 ezer forint nettó jövedelem mellett például 3 millió forint összegű kölcsönt 60 hónapos futamidőre 10 százalék körüli teljes hiteldíjmutató mellett vehetnek fel az ügyfelek, és a havi törlesztőrészlet 62-63 ezer forint körül alakul majd.