Az MTA mindenkit arra biztat, hogy oltassa be magát, ugyanis a védőoltások a fertőző betegségek elleni küzdelem leghatékonyabb eszközei – olvasható a társaság közleményében. Hangsúlyozták – a védőoltások kockázata általában eltörpül a hatásosságukhoz képest.
A védőoltások a fertőző betegségek elleni küzdelem leghatékonyabb eszközei. A védőoltásoknak köszönhető, hogy a gyermekkori halálozással járó fertőző betegségek a világ legtöbb részén eltűntek vagy visszaszorultak. Védőoltások védenek a himlő, a járványos gyermekbénulás, a mumpsz, a kanyaró, a rózsahimlő ellen, csak a legfontosabbakat említve.
A védőoltások jelentik a legfontosabb lehetőséget a felnőttkori fertőző betegségek kialakulásának és terjedésének megakadályozásában is – olvasható a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Orvosi Tudományok Osztályának SARS-CoV-2 elleni védőoltással kapcsolatos felhívásában, amelyet ötven tudós doktor írt alá. Hozzáteszik, hogy bár minden orvosi beavatkozásnak vannak kockázatai, a védőoltások kockázata általában eltörpül a hatásosságukhoz képest.
Enyhe mellékhatások – mint a helyi pír, gyulladás, hőemelkedés – előfordulhatnak, de a valódi mellékhatás, allergiás reakció rendkívül ritka. – Mostanra több millió ember szerte a világon már megkapta a Pfizer–BioNTech-vakcinát, komolyabb mellékhatások nélkül – hangsúlyozzák.
Az aláírók úgy vélik, a SARS-CoV-2 elleni védőoltással szemben megnyilvánuló fenntartások nem támaszthatók alá semmilyen eddig ismert orvostudományi megfigyeléssel.
– A legtöbbször megalapozatlan és tudománytalan hírek rontják a védőoltásba vetett bizalmat, és súlyosan veszélyeztetik a járvány leküzdésének lehetőségét.
A fertőzés emberek közötti terjedését csak a védettség megszerzésével lehet megfékezni, ezért az MTA Orvosi Tudományok Osztálya mindenkit arra biztat, hogy amennyiben valamilyen speciális orvosi okból nem ellenjavallt, önmaga, családja és a társadalom érdekében vegye igénybe a felajánlott védőoltást – áll a felhívásban.