2024. November 27. Virgil napja

HEVES-Tájékoztató fórumon mutatták be a milliárdos szennyvíz-beruházási projektet

0

A „Közép- és kelet-magyarországi szennyvízelvezetési és -kezelési fejlesztés” című projekt sajtónyilvános rendezvényén mutatták be a KEHOP-2.2.1 projekt keretében megvalósuló beruházást szeptember 25-én, Hevesen. Az eseményt Szabó Zsolt országgyűlési képviselő is megtisztelte jelenlétével, és Sveiczer Sándor polgármesterrel együtt köszöntötte a sajtó képviselőit, a térség elöljáróit, valamint minden érdeklődőt. A fejlesztés révén a városi szennyvíztisztító telepen új, korszerű szennyvíz-tisztítási technológia létesült, bővült a tisztítómű kapacitása, javultak a kibocsátott tisztított szennyvíz paraméterei és hatékonyabb lett az energiafelhasználás is.

Heves polgármestere elmondta, hogy városunk régóta rendelkezik ivóvíz ellátórendszerrel, és a település ingatlanjainak mintegy 85%-át lefedő szennyvízelvezető csatornarendszerrel. A régi telep a 70-es években épült, és az elmúlt negyven évben kétszer volt jelentősebb felújítás, azonban a 2023-tól életbe lépő előírások teljesítésére már nem volt alkalmas a régi technológia, ezért került a pályázat beadásra, illetve – a kedvező elbírálás után – 2017 végétől a munkálatokra. A megvalósítás során számos új épület készült el, többek között egy 32 méter átmérőjű, 6 méter mélységű tisztítómedence, egy 700 négyzetméteres iszaptároló, és egy 330 négyzetméteres új szociális és technológiai épület. A projekt része 700 folyóméternyi vezetékcsere, illetve 1400 négyzetméter telepi út megújítása.

Sveiczer Sándor a beruházás nagyságát a következő számokkal próbálta érzékeltetni: az építéshez több mint 2000 köbméter beton és több mint 190 köbméter betonacél került felhasználásra. A telep kapacitása 1400 köbméter/nap, jelenleg a próbaüzem zajlik.

„Tesztelésre kerül az eddigieknél jóval szigorúbb előírásoknak való megfelelés, ennek eredményeképpen tovább tisztulhat a befogadó Császi-árok és a Hanyi-ér vízminősége, ezzel is hozzájárulva a lakosság és gyermekeink egészséges jövőjéhez. Ahogy vízműves berkekben mondják, annyira tiszta a kifolyó víz, hogy szinte ivóvíz minőségű. További célunk ezen projektek után, hogy a Hevesen és az alatkai városrészen még hiányzó szennyvízcsatorna-hálózat fejlesztésére pályázzunk, akkor szinte 100%-os lehetne településünk szennyvíz lefedettsége.

Bízom abban, hogy a tervek szerint egy korszerű telepünk lesz, ami energiatakarékosabban, sokkal jobb minőséget tud majd Heves városban szolgáltatni” – mutatott rá a polgármester.

Szabó Zsolt országgyűlési képviselő arról tájékoztatta a megjelenteket, hogy erre a beruházásra nem kis mértékű állami és európai uniós források biztosítottak lehetőséget. A 86-87% ne tévesszen meg senkit, ugyanis ennek csak egy része az uniós támogatás. A többit, a teljes nettó beruházás mintegy 13%-át, valamint az áfa összegét is a magyar állam finanszírozta meg- tette hozzá.

„Három dolog jutott eszembe, ami fontos számunkra, a térségben élők számára. Egyrészt mindent megteszünk a természet védelméért, környezetünk megóvásáért. Nem mindegy, hogy ha végigsétálunk bármelyik csatornán, érezzünk-e a szagot, tapasztaljuk-e az állat- és növényvilág pusztulását. Tudjuk, hogy néhány éve volt ilyen probléma: egy nagyobb esőzést követően kiöntött az akkori szennyvízrendszer, és végigszennyezte mind a két vízfolyást. Ez a rendszer ezt már meg tudja akadályozni, mivel van mód a kapacitásbővítésre. Másik dolog a fejlődés, hiszen nem mindegy, hogy mennyi iparterület lesz a környéken, mennyi iparfejlesztés valósulhat meg, amihez viszont megbízható technológiára, tiszta rendezett csatornázásra van szükség. A harmadik kérdés pedig, ami Hevesen mindig felvetődik, az, hogy mit tudunk kezdeni a csatornába még be nem kötött területekkel. Ez vonatkozik Alatkára, de a városon belül is több olyan utcára, ahol nincs meg még a csatornázás. A miniszterelnök épp egy hete jelentette be, hogy a következő európai uniós ciklusban is lesz csatornafejlesztésre forrás. Elő kell tehát készíteni a folyamatot, fel kell mérni a város összes utcáját. Azonban nem csak újat kell létrehozni, hanem a régi elavult rendszereket is ki kell cserélni, fel kell újítani. Ez a csatornafejlesztés viszont nem fogja az itt élők pénztárcáját megterhelni, mivel 100%-os finanszírozással, a magyar állam tudja megvalósítani. Annyi lesz a lakosok dolga, hogy bekötik ezeket a csonkokat.

Azt javaslom mindenkinek, hogy tekintsünk előre, építsünk, fejlesszünk és tegyük teljes ellátottsággal rendbe Heves valamennyi területét. Ehhez nagyon jó erőt kívánok, és bízom benne, hogy még sok ilyen pályázati pénz érkezik ide, ami az itt élők egészségét, a környezet tisztaságát szolgálja!” – emelte ki a térség országgyűlési képviselője.

A beruházás főbb ismérveiről Lengyel Dávid, az A-HÍD projektmenedzsere tájékoztatta a résztvevőket.

A korszerűsítést követően az elfolyó tisztított szennyvíz megfelelő minőségét részben a szennyvíztisztító telep régi műtárgyainak, berendezéseinek átalakításával, részben új műtárgyak építésével biztosítja a megújuló tisztító mű. Az elkészült létesítmény folyamatos üzemű, rugalmasan a terhelés változásához igazítható anaerob, anoxikus, oxikus kombinációban üzemelő eleveniszapos biológiai szennyvíztisztító berendezés.

A berendezés mechanikai tisztítóegységei (a gépi-, és tartalék kézi rács, valamint a zsír-, és homokfogó) megszabadítják a szennyvizet a nevezett szennyezőktől. A biológiai tisztítómű elvégzi a szerves vegyületek és tápanyagok kívánt mértékű eltávolítását egymástól elválasztott oxigénhiányos, oxigénszegény, vagy oxigéndús környezetben.

Az új szennyvíztisztító telep tervezésére, engedélyezésére és kivitelezésére a vállalkozónak 1095 nap állt rendelkezésre. A tisztítás megvalósításához számos új épületet és vasbeton medence építését, illetve a technológia működéséhez szükséges, gépek, berendezés beszerzését telepítését és beüzemelését is el kellett végeznie.

A telep főbb paraméterei: Q = 1400 m3/nap (hidraulikai kapacitás), 10812 LE (biológiai kapacitás)

Új létesítmények:

  • 32 méter átmérőjű 6 méter mélységű összes térfogata 4300mosztott medence (biológiai tisztító)
  • 700 m2 fedett iszaptároló
  • 330 m2 szociális és technológiai épület
  • 72 m2 erőgéptároló
  • 40 m2 iszapvíztelenítő gépház
  • 1800 m2 telepi út megújítása
  • 700 fm udvartéri vezeték D25 – D400 átmérő között

Hozzászólások lezárva.