2024. November 27. Virgil napja

Covid-19 – Dr. Szabó János: Esendőek vagyunk, jobban kell vigyáznunk a környezetünkre és magunkra is!

0

Századunk egyik új és rettegett betegsége, a COVID-19 újult erővel támad. Az elmúlt hetektől folyamatosan emelkedik a fertőzöttek száma Magyarországon, és az is látszik, hogy most inkább a fiatalok körében terjed a vírus.  Míg a tavaszi járványhullám az idős, krónikus betegségben szenvedőket érintette, mára ez jelentősen megváltozott. A friss fertőzöttek átlagéletkora 30 év körül van. Ebben a helyzetben fokozott a fiatalok felelőssége, mivel a betegség tünetei náluk enyhébbek lehetnek vagy nem is jelentkeznek, ugyanakkor a vírust továbbadhatják. Riportunkban Dr. Szabó János háziorvos ad tanácsokat a védekezéshez, illetve a kialakult helyzet kezeléséhez.

  • Az emberiség történetében többször kellett szembenéznünk pandémiás helyzettel. Miben hasonlít a COVID-19 a korábban tapasztalt, világjárványt okozó vírusokhoz, illetve miben különbözik tőlük?

Az utolsó világjárvány 1918-19-ben volt. Azt a spanyolnátha járványt is vírus okozta és az is minden kontinensen szedte az áldozatait. A COVID-19 is egy vírus, de még a spanyolnáthát okozó influenza vírusnál is ragályosabb és súlyosabb tüneteket okoz. Mostanra az is kiderült, hogy ezt a vírust a meleg sem pusztítja el, így nyáron, jó időben is fertőz.

  • Túljutottunk az első hullámon, a megbetegedések száma alapján most a másodikkal kell megbirkóznunk. Facebook oldalán korábban is ellátta hasznos tanácsokkal az olvasókat. Mit javasolna az elkövetkező időszakra?

Úgy tapasztalom, hogy sok ember nem veszi komolyan ezt a veszélyt. Többen mondták már nekem, hogy nem hisznek benne. Ez nem hit kérdése. A vírus itt van köztünk, bárkit megfertőzhet és fertőz is, és súlyos betegséget okozhat. Ha valaki figyeli a jelentéseket, láthatja, hogy naponta emelkedik a fertőzöttek száma Heves megyében is. A legfontosabb, amit mindenkinek meg kell tenni, az egyéni védekezés. Ha a szabályokat mindannyian betartjuk, visszaszorítható a megbetegedések száma.

Tudom, hogy sokan nem szeretik, de elengedhetetlenül fontos az orrot, szájat elfedő maszk viselése gyakorlatilag mindenhol, ahol közösségben vagyunk. Be kell tartani a másfél méter távolságot és nagyon fontos a gyakori kézmosás, kézfertőtlenítés. Ne nyúljunk a szánkhoz és az arcunkhoz sem! Fontos, hogy védjük az időseket, ők a legesendőbbek a vírussal szemben. Figyelmeztessük őket, hogy maradjanak az otthonukban, szervezzük meg idős családtagjaink ellátását és a velük való találkozáskor még otthon is viseljen mindenki maszkot és ne menjünk közel egymáshoz. Ha bármilyen légúti fertőzésre utaló tünetünk van, ne találkozzunk másokkal, így idős hozzátartozóinkkal sem!

  • Megelőzésképpen, vagy az esetleges fertőzés könnyebb átvészeléséhez van-e értelme az immunrendszer erősítésének? Ha igen, milyen vitaminok, nyomelemek segítenének ebben?

Ha erős az immunrendszerünk, könnyebben megküzd a kórokozókkal. Az erős immunrendszer alapja az egészség. Ha sok gyümölcsöt, zöldséget eszünk, megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztunk, akkor sokat segítünk szervezetünknek az immunrendszer erősítésében is. Vannak még olyan egyszerű módszerek is az immunrendszer erősítésére, mint a zuhanyzás hideg vízzel történő befejezése. Ha valaki vitaminkészítményt szed, akkor a korának megfelelő, nyomelemeket tartalmazó készítményt válasszon. Egyszerre csak egyféle vitaminkészítményt használjunk.

  • Nincs egyetértés abban, hogy az egészséges embereknek mindenképpen szükséges-e maszkot viselni. Hallhatók olyan vélemények is, melyek szerint teljesen felesleges. Mi az Ön véleménye erről?

Tudom, hogy nagyon sokan nem szeretik és feleslegesnek tartják a maszkviselést, de meg kell érteni, hogy ez az egyik legfontosabb eleme a védekezésnek. A COVID-19 vírus cseppfertőzéssel terjed, a légutakban – orr-garat, légcső nyálkahártyáján telepszik meg és onnan indít szörnyű pusztítást a szervezetben. Ha megakadályozzuk a kórokozó kijutását – maszkviseléssel, távolságtartással, kézmosással – és bejutását a szervezetbe – maszkviseléssel, távolságtartással, kézmosással – egészségesek maradunk. A védekezés csak akkor igazán hatékony, ha a kijutás és a bejutás is egyaránt akadályozva van. Ezért kell mindenkinek, még a nagyobb gyermekeknek is maszkot hordani.

Azt is nagyon fontos tudatosítani, hogy a maszkviselés nem csak a koronavírustól véd meg minket, hanem valamennyi légúti fertőzés terjedésében igen hatékony, az egyszerű náthától az influenza vírusokig. Ha gyakran éri a szervezetünket támadás, gyakran meghűlünk, légúti betegségben megbetegszünk, az gyengíti a védekezőrendszerünket is és nehezebben tud megküzdeni egy súlyosabb fertőzéssel.

Mivel ezek a vírusok a nyálkahártyákon tapadnak meg, ezért csak akkor vagyunk biztonságban, ha a maszkot szabályosan hordjuk, ami azt jelenti, hogy orrunkat, szánkat folyamatosan takarja el.

Sokaknak van fulladásérzése a maszk használata során. Kutatásokkal egyértelműen igazolták, hogy ez nem valós oxigénhiányból adódik, hanem egy pszichés ellenállás. Ezt le tudjuk küzdeni, ha kiválasztjuk a számunkra legmegfelelőbb maszkot és azt viseljük, ha tudatosítjuk, hogy ezzel az egészségünket védjük.

A textil arcmaszkokat otthon is el lehet készíteni, ezekből többet érdemes egyszerre gyártani és naponta fertőtleníteni, mosni kell azokat. Az otthon készített textil maszk előnye, hogy saját alkatunkhoz, fejformánkhoz igazíthatjuk.

  • A médiában olvasni lehetett arról, hogy megyénkben viszonylag kevés volt a fertőzöttek aránya. Hevesen egyáltalán nem is történt megbetegedés?

A fertőzések terjedéséről a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján mindenki tájékozódhat. Nekünk, egészségügyi dolgozóknak – helyesen – titoktartási kötelezettségünk van. A Népegészségügyi Központ felé jelentjük az adatokat, a tájékoztatás az ő feladatuk.

  • A vírus elsősorban az idős és valamilyen alapbetegségben szenvedő betegek életét követelte. De nem csupán az övéket…

Nagyon fontos, hogy a vírus minden korosztályra veszélyes lehet, így nem csak a legesendőbb idős korosztályt és a krónikus betegségben szenvedőket kell védeni. Az is igaz, hogy a fiataloknál gyakran tünetmentes, vagy kevés tünettel jár a fertőzés. Ez azért veszélyes, mert minden fertőzött sok embernek adhatja tovább a vírust, anélkül, hogy tudna róla és az időseknél, betegeknél nagyon súlyos következményekkel járhat a megbetegedés.

  • A szakemberek szerint mire lehet számítani a járvány második hullámában? Könnyebben túljutunk rajta?

Felkészültebbek vagyunk, de ez nem jelenti azt, hogy könnyebben túljutunk rajta. Nekem van egy személyes nagy félelmem: úgy látom, hogy nagyon sokan nem tartják be a szabályokat, a boltokban, közösségi terekben sokan nem viselnek maszkot, nem tartják a másfél méteres távolságot, ami növeli a vírus terjedését és a hűvösebb idő beálltával az egyéb légúti fertőzésekkel együtt, berobban a járvány.

Jobban kellene tisztelnünk egymást, jobban kellene vigyázni embertársainkra és sokkal határozottabban el kellene várni, hogy ők is vigyázzanak ránk.

  • Kell-e attól tartanunk, hogy a későbbiekben mutálódik a vírus, egyéb tüneteket és szövődményeket produkálva?

A vírus folyamatosan változik, de alaptulajdonságaiban nincs módosulás.

  • A legújabb információk szerint megvan a COVID-19 elleni vakcina. A gyakorlat alapján mikorra kerülhet ez forgalomba?

2021 első félévére ígérik a védőoltás forgalomba kerülését. Ekkor jelentősen nő az esélye, hogy legyőzzük a járványt, de ahhoz az szükséges, hogy a lakosság legkevesebb 70 %-a megkapja a védőoltást.

Napjainkban nagyon gyorsan növekszik az oltásellenesek száma, mert a nagyszerű védőoltásaink miatt már sok generáció nem találkozott azokkal a súlyos fertőző betegségekkel, melyek korábban nagyon sok ember halálát okozták.  Kérdés tehát az, hogy a rendelkezésre álló védőoltást milyen számban adatják be az emberek maguknak, ez fogja eldönteni a járvány sorsát.

  • A vakcina birtokában visszaállhat az élet a régi kerékvágásba? Csak annyira kell majd a vírustól tartanunk, mint egy influenza szezonban?

Úgy gondolom, elengedhetetlen, hogy tanuljunk a történtekből, globálisan, közösségi szinten és egyénenként is. Esendőek vagyunk, jobban kell vigyáznunk a környezetünkre és magunkra is, ha egészségesen szeretnénk élni.

 

 

 

 

 

Hozzászólások lezárva.