Az elmúlt napokban tizenkétezer érdeklődőnek, közöttük a hevesi látogatóknak is bemutatták a Nemzeti Művelődési Intézet új, lakiteleki székházát és a szomszédos Hungarikum Ligetet a Közösségépítő kultúránk előadó-művészeti programsorozat keretében. Mindemellett az ízletes ebédet követően, a Szabó Magda életét bemutató, Agyigó című előadás megtekintésére is lehetőség nyílt a Tőserdőben felállított cirkuszi sátorban.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásának köszönhetően 2020. augusztus elején látogathatott el a hevesi csoport a tartalmas közösségépítő, kultúraközvetítő programra.
A Nemzeti Művelődési Intézet, Lakitelek Község Önkormányzata, a Népfőiskola Alapítvány, valamint lakiteleki társszervezők közreműködésével és szervezésében valósult meg az a nagyszabású programsorozat Lakiteleken, melyre augusztus 4-én, közel 40 fő utazhatott Heves városából is.
A közintézményi és önkormányzati dolgozók, pedagógusok, művészeti és civil közösségek tagjai, családok, magánszemélyek vettek részt a kiránduláson, akik már az odavezető úton is kisebb közösséggé formálódtak, így a kétórás út hamar elillant. A csoportot a hevesi Művelődési Központ munkatársai kísérték, mint közreműködő szervezők. A lakiteleki Kincsem Fogadóhoz érkezve kedves fogadtatásban volt részünk, majd az NMI munkatársai végigkalauzolták a résztvevőket a virágban pompázó 25 hektáros területen.
Az egészségbiztonsági előírások érdekében a résztvevők kisebb csoportokban, harminc egyetemi hallgató idegenvezetésével járták be a komplexumot.
Sétánk első állomása a Szent István kápolna és a körülötte lévő szoborpark volt. Láthattuk a közelmúltban felújított Kölcsey házat, a Széchenyi épületet, a Vendégházat, a Gyarmati Dezső tanuszodát és a mellette található termál- és gyermekmedencét is, melyhez két termál kutat is fúrtak, így meleg vízzel fűthetik az üvegházakat. Megcsodálhattuk a biokertészetet, amelyhez zöldségfeldolgozó is társul. De van ott Jurta tábor, melyben 7 Mongóliából származó eredeti jurta sátor biztosít szállást a diákoknak.
Sétánk során megismerhettük a Lezsák Sándor és felesége által alapított Népfőiskolát, melynek legfontosabb célja a felnövekvő magyar nemzedékek erkölcsi, szellemi és testi gyarapodásának elősegítése. De hitet tettek számos közfeladat ellátása, biztosítása mellett az egészségmegőrzés, a tudományos munka, kutatás, nevelés, oktatás, ismeretterjesztés, a trianoni határon túl élő magyarok támogatása, kulturális, szociális tevékenység és családsegítés, valamint a társadalmi esélyegyenlőség megteremtése mellett is.
A Nemzeti Művelődési Intézet új székháza 2020 tavaszán készült el. A Magyar Kormány támogatásával megvalósuló, közel négyezer négyzetméter hasznos alapterületű székház harmonikusan illeszkedik az alföldi tájba, a Népfőiskola és a Hungarikum Liget épületegyütteséhez. A székház stílusa, timpanonjának és homlokzatának díszítése egyfajta tisztelgés egy olyan kor előtt, amikor a kultúra és a mindennapi élet elválaszthatatlanul egybeforrott: Makoldi Sándor tervei alapján készült sgrafittó a szerves műveltség értékeit, szimbólumait hordozza.
– A programsorozat célja többek között az volt, hogy a résztvevők megismerjék a közművelődés kultúraközvetítő, közösségépítő szerepét, a Nemzeti Művelődési Intézet és a Népfőiskola Alapítvány tevékenységét és központját, valamint, hogy az előadó-művészeti tevékenységek kulturális, közösségmegtartó erejét egy-egy színházi előadáson keresztül tapasztalhassák meg.
A Nemzeti Művelődési Intézet, azoknak a közösségeknek, illetve szakembereknek nyújt segítséget, akik a közösségek éltetésében és létrehozásában dolgoznak szerte az országban és határon túl – nyilatkozta korábban Szedlacsek Emília szakmai igazgató.
Az intézet mintaprojektek megvalósításával, módszertani tanácsadással járul hozzá a közösségi művelődésben résztvevők életminőségének javításához, a települések kulturális, társadalmi és gazdasági lehetőségeinek kialakításához – összegezte az igazgató asszony.
A hazaút is kellemesen telt, tervezgetve, hogy ki mikor fog ide visszatérni és egy újabb kellemes napot eltölteni a családdal, barátokkal.
A HKK Művelődési Központ Tagintézmény munkatársai
Fotó: Balogh Margó, Dani Attila