Több mint 1 milliárdból korszerűsödött a szennyvíztisztító telep Hevesen
A fejlesztés révén a városi szennyvíztisztító telepen új, korszerű szennyvíz-tisztítási technológia létesült, bővült a tisztítómű kapacitása, javultak a kibocsátott tisztított szennyvíz paraméterei és hatékonyabb lett az energiafelhasználás is. Tovább tisztult a befogadó Császi-árok és befogadóinak vízminősége, ezzel is hozzájárulva a hevesiek és gyermekeink egészséges jövőjéhez.
Heves város hosszú idő óta rendelkezik vezetékes ivóvíz ellátó rendszerrel és a településen élők jelentős hányadának szennyvízét elvezető csatornarendszerrel. Az elmúlt időszakban elvezetett szennyvíz rendkívül szakszerűen, de a mai előírások teljesítésére nem alkalmas szennyvíztisztító telepe 1971-ben épült. Az évek során kétszer bővült a nagy energiaigényű oxidációs árkos szennyvíztisztító telep.
A városi szennyvíztisztító telep korszerűsítésére Heves Város Önkormányzata sikerrel pályázott, melynek eredményeként az Európai Unió és Magyarország Kormányának támogatásával (KEHOP 2.2.1-15-2015-00024) 2017 végén elindulhattak a tervezési és kivitelezési munkálatok.
A korszerűsítést követően az elfolyó tisztított szennyvíz megfelelő minőségét részben a szennyvíztisztító telep régi műtárgyainak, berendezéseinek átalakításával, részben új műtárgyak építésével biztosítja a megújuló tisztító mű. Az elkészült létesítmény folyamatos üzemű, rugalmasan a terhelés változásához igazítható anaerob, anoxikus, oxikus kombinációban üzemelő eleveniszapos biológiai szennyvíztisztító berendezés.
A berendezés mechanikai tisztítóegységei (a gépi-, és tartalék kézi rács, valamint a zsír-, és homokfogó) megszabadítják a szennyvizet a nevezett szennyezőktől.
A biológiai tisztítómű elvégzi a szerves vegyületek és tápanyagok kívánt mértékű eltávolítását egymástól elválasztott oxigénhiányos, oxigénszegény, vagy oxigéndús környezetben.
Az új szennyvíztisztító telep tervezésére, engedélyezésére és kivitelezésére a vállalkozónak 1095 nap állt rendelkezésre. A tisztítás megvalósításához számos új épületet és vasbeton medence építését, illetve a technológia működéséhez szükséges, gépek, berendezés beszerzését telepítését és beüzemelését is el kellett végeznie.
Telep főbb paraméterei: Q = 1400 m3/nap (hidraulikai kapacitás), 10812 LE (biológiai kapacitás)
Új létesítmények:
- 32 méter átmérőjű 6 méter mélységű összes térfogata 4300m3 osztott medence (biológiai tisztító)
- 700 m2 fedett iszaptároló
- 330 m2 szociális és technológiai épület
- 72 m2 erőgéptároló
- 40 m2 iszapvíztelenítő gépház
- 1800 m2 telepi út megújítása
- 700 fm udvartéri vezeték D25 – D400 átmérő között
A projekt épületeinek és műtárgyainak megépítéséhez cca. 2000 m3 beton és cca. 190 tonna betonacél került felhasználásra.
Az elkövetkező hónapokban a projekt zárásáig, a próbaüzemi tapasztalatok alapján finom hangolásra kerül a technológia, részlegesen megújul a telep úthálózata, valamint a használaton kívüli létesítmények elbontásra kerülnek. Jelenleg is zajlik a szennyvíztisztító telep próbaüzeme, melynek időtartama 6 hónap.
Ezen időszak alatt minden kétséget kizáróan bizonyítania kell a kivitelezőnek a telep megfelelő a tervezésen során ígért, és a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi igazgatóság által meghatározott, az eddigieknél jóval szigorúbb előírásoknak való megfelelőséget, melynek eredményeként tovább tisztulhat a befogadó Császi-árok és befogadóinak vízminősége, ezzel is hozzájárulva a lakosság és gyermekeink egészséges jövőjéhez.