Kamilla
A kamillát bizonyára senkinek sem kell bemutatni, hiszen a legtöbben ismerik. Ezt a csodás növényt ráadásul hungarikummá nyilvánították. Lássuk, miért jó és mire használhatjuk a kamillavirágzatot, vagy orvosi székfüvet, amit Magyarországon főként az Alföld szikes területein találhatjuk meg. Ezt az igénytelen növényt sok helyen termesztik, hiszen elismert hatóanyagai számos problémát enyhíthetnek.
A virágban lévő, kék színű illóolajat elsősorban gyulladáscsökkentésre alkalmazhatjuk, a benne lévő flavonoidok pedig görcsoldó hatással rendelkeznek. A belőle készített forrázat nyugtató hatású, a kamillából készült kivonat pedig gátolja a gyomorban és bélrendszerben lévő fekélyek kialakulását.
Mivel a kamilla enyhe hatással rendelkezik, ezért az adagolást betartva bátran alkalmazhatjuk, azonban van, aki érzékeny rá, annál allergiás reakciót is kiválthat. Ez esetben semmiképp se alkalmazzuk a növényt!
Hogyan használjuk?
Forrázatként: 1 púpozott teáskanálnyi kamillát, vagy 2 púpozott teáskanálnyi friss gyógynövényt2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk. Hagyjuk állni 10 percig, lehetőleg letakarva. Használat előtt szűrjük le a forrázatot.
Macskagyökér
Az ókorban a macskagyökérfüvet Galenus emésztést serkentőként javasolta, Dioszkoridész vizelethajtónak és mérgezések ellenszerének, Plinius pedig fájdalomcsillapító hatást vélt benne felfedezni. Mire a növény a valerián nevet megkapta, a korai európai herbalisták már valóságos csodaszerként tartották számon, és mindent gyógyítónak nevezték, bár kiállhatatlanul büdös. A növény a Valeriana nevet csak a X. század körül kapta, a latin valere (erős) szóból származik.
A híres bingeni Hildegard rendfőnöknő főleg nyugtatónak és altatónak alkalmazta. A középkorban a skótok nem tartották gyógyító hatásúnak azt a főzetet, amelyikben nem volt macskagyökérfű. A XVIII. századi európai gyógynövényszakértők a macskagyökeret emésztésserkentőként, valamint a hisztéria és a menstruációs tünetek kezelésére ajánlották.
Álmatlanság ellen is nagyra becsült gyógyszer, különösen, ha ideges kimerültség és szellemi túlterhelés a rosszalvásoka. Teája enyhén izzasztó, vizelethajtó, idegnyugtatásra igen értékes szer. Szívnyugtató, így elsősorban a szív ideges zavarainál, gyomorgörcsnél, gyomorbajnál, fejfájásnál alkalmazzák sikerrel. Kitűnő idegnyugtató a klimaxban.
Levendula
A levendula az egyik legsokoldalúbban, legváltozatosabban használt finom illatú gyógy-, fűszer- és dísznövény. Európába a Rómaiak hozták be, az ókorban ez a növény a szépségápolás meghatározó növénye volt. Az 1920-as évek közepén Bittera Gyula – korának neves gyógynövényszakértője – telepítette Magyarországon az első levendula ültetvényt, egyenesen Franciaországból hozott szaporítóanyaggal. Addig az országban csak a középkori kolostorkertekből volt ismert a levendula.
A levendula aromaterápiában használva feszültségoldó, idegerősítő, nyugtató hatású. Számos egyéb pozitív tzlajdonsága mellett enyhíti a fejfájást, a depresszív kedélyállapotot, segíti az elalvást, az alvászavarokat megszünteti. A belőle készült tea kiváló nyugtató, szélhajtó.
Ráadásul finom levendulás vajas kekszet is készíthetünk:
Hozzávalók:
- 33 dkg finomliszt
- 20 dkg vaj
- 10 dkg porcukor
- 1 db tojás (kisebb)
- 1 citromból nyert citromhéj (BIO, kisebb méretű)
- 5 db levendula (kb. 1 teáskanálnyi friss vagy szárított virágzat)
- 1 g vanília (őrlemény)
Elkészítés:
- Átszitáljuk a lisztet, majd külön a porcukrot egy másik tálba.
- Megmossuk a citromot, megszárítjuk, majd lereszeljük a héját egy csészébe. A levendulavirágot, vaníliaőrleményt és a tojást is előkészítjük.
- A hűtőből elővett vajat felkockázzuk, majd gyors mozdulatokkal, rövid idő alatt összemorzsoljuk a liszttel.
- Beleöntjük a porcukrot, és az egészet összeforgatjuk, majd beletesszük a citromhéjat, vaníliaőrleményt, levendulavirágzatot és végül a tojást, majd gyorsan egyneművé gyúrjuk. Folpackkal lefedjük, és legalább fél órát hűtőben pihentetjük.
- Előmelegítjük a sütőt 180°C-ra.
- A hűtőből elővett tésztát gyors mozdulatokkal kicsit átgyúrjuk, majd enyhén lisztezett deszkán kb. 0,5 cm vastagra nyújtjuk, utána virág alakú kiszúróval formázzuk.
- A kekszeket sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, és 180 fokon kb. 15 perc alatt készre sütjük. Kihűlés után papírral bélelt fémdobozban tároljuk.
Nem szabad túlzásba esni a fűszerezéskor, így a levendulából se használjunk túl sokat, mert keserű lehet tőle a sütemény.
Citromfű
Az orvosi citromfű – latin nevén Melissa officinalis – rendkívül sokoldalúan felhasználható, Magyarországon is termesztett növény, egyike a legrégebben használt gyógynövényeknek. Nevét friss, citromra emlékeztető illatáról kapta. A gyógyászatban azonban itthon csak az orvosi citromfüvet használják széles körben, és nem véletlenül. Népi gyógyászati felhasználásainak jelentős része ma is korszerűnek mondható, azaz az évszázados népi tapasztalatot igazolják a tudományos eredmények is. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a modern orvoslásban belsőleg nyugtalanság, alvászavarokés emésztési panaszok kezelésére, külsőleg alkalmazható.
Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatása ismert. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, ideges eredetű szívpanaszokra használják. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló. Izzasztó hatása is van. Szabályozza a pajzsmirigy működésétés csökkenti a túltermelésből adódó idegességet. Menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére is alkalmas.Gyógyteáját forrázással készítjük. Idegnyugtatásra, depresszióra naponta 2-3 csészével ihatnak belőle étkezések között. Ez a tea ne legyen túl erős, egy csapott teáskanálnyi teafű elég 2,5 dl vízhez. Görcsös, ideges hányás esetén apránként elkortyolgatva kell egy csészével meginni belőle. Vízhajtásra reggel éhgyomorra egy csészével igyunk.
Galagonya
A galagonya a tavaszi domboldalak legszebb fehér ruhás menyasszonya. Csökkenti a vérnyomást, a koleszterint, megelőzi az érelmeszesedést. Bátran állíthatjuk, hogy a galagonya, ez a szúrós ágú, rendkívül hosszú életű cserje a szív megmentője. Az antik világban már ismert volt gyógyító hatása is, akkor főképp köszvény ellen használták. A 17. századtól kezdődően azonban már vérnyomás csökkentésre, szívpanaszokra javasolták az orvosok.
Az isteni gyógynövény az öregedő szív elixírje, szívelégtelenség, ritmuszavarok, artériás görcsök elleni természetes gyógyszer, kiváló értágító. Hatóanyagai serkentik a szív működését, a keringést, vérnyomás- és koleszterincsökkentő. Nyugtató hatása miatt krónikus álmatlanság kezelésére is alkalmazzák. Hosszú távon is lehet használni, fiataloknak és idősebbeknek egyaránt, mert nem halmozódik fel a szervezetben, így túladagolás nem fordulhat elő.
Szabó Gyuri bácsi ajánlása alapján, rendkívül jó szíverősítő és szívnyugtató. Jótékony hatással van a fáradt, túlterhelt, stresszben élő szívre, rugalmasan tartja a szívizomsejteket, az érfalakat. Serkenti a szívizom vérellátását. Teája értágító és vérnyomáscsökkentő hatású, fogyasztása javallt koszorúér-betegségek esetén. Segít a vérkeringési problémák enyhítésében, visszaszorítja az érelmeszesedés kialakulását.
Öregkori szívpanaszokra, illetve a szívizmok degenerációs megbetegedéseire ajánlott fogyasztása.
Változó korban csökkenti a hangulatváltozásokat, a hőhullámokat.
Gyógyteának a virágos hajtásvégből készítünk forrázatot, 15 percig áztatjuk, szűrjük. Szívpanaszok esetén naponta 2-3 csészével is lehet inni belőle. Ha nyugtató célból fogyasztjuk, lefekvés előtt langyosan igyuk meg, Ha vízhajtásra használják, mert arra is jó, akkor napközben igyák meg.
Orbáncfű
Orvosi tárgyú írásokban már az első századtól szerepel ez az akadémiai gyógyításban is nagy karriert befutott, sokoldalú gyógynövény. A depresszió, az idegi panaszok, a gyomorfekély gyógyítója, valamint az alkoholfüggőség, a menstruációs tünetek enyhítője, ám emellett bőrápolásban is verhetetlen: olajos kivonatával nemcsak a ráncokat, hanem a narancsbőrt is kezelhetjük. Mit tud még?
A közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum) népies megnevezése lyukaslevelűfű, mert leveleit a fény felé tartva sok áttetsző, lyukra emlékeztető pontot láthatunk, ám ezek az illóolajtartók, szélükön fekete mirigypontokkal. Innen ered a latin perforatum megnevezés.
A virágzás kezdete körülbelül egybeesik a nyári napfordulóval, emiatt már a pogány kor is varázserőt tulajdonított e növénynek. Démonűzés ide vagy oda a közönséges orbáncfű herbája megtalálható a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben és az ESCOP monográfiák között, továbbá a gyógynövény hatásait klinikai kísérletek is bizonyítják.
Az orbáncfű depresszióra, idegességre gyakorolt pozitív hatását tudományos kutatások is bizonyítják. Az orbáncfűkészítmények hatékonyságban felülmúlták a placebót és az összehasonlításként alkalmazott szintetikus antidepresszánsokkal összemérhető hatásúnak bizonyultak. Sőt, lényegesen kevesebb nemkívánt mellékhatást észleltek a növényi készítményekkel, mint a szintetikus szerekkel. Számos forgalomban levő antidepresszáns gyógyszer hatóanyagát orbáncfűből vonják ki.
Gyógyteáját álmatlanságra, alvászavarokra lefekvés előtt fogyasszuk. Depressszióra, idegi panaszokra napi egy csészével szintén az esti órákban. Fontos, hogy 6 hétig szabad folyamatosan inni, utána 6 hét szünetet kell tartani. Emésztésjavításra, epeműködésre étkezés után 15 perccel egy csészével, alkalomszerűen. Savcsökkentésre napi egy-két csészével étkezés után 30 perccel. Vírusfertőzésre napi 3 csészével étkezés előtt.
Ashwagandha
Több helyen is lehet olvasni arról, hogy a napi szintű ashwagandha-fogyasztás növeli a hajban a melanintermelődést, ami kevesebb ősz hajszálat eredményez. Emellett, mivel a növény gyökere tele van antioxidánsokkal, csökkentheti a szabad gyökök káros hatásait és lassíthatja az öregedést. Így abban is segít, hogy tovább őrizzük meg fiatalos külsőnket.