– Heves városában, a Felsővárosi Temetőben veszünk végső búcsút városunk díszpolgárától, Kő Pál Mestertől, június 20-án, szombaton 11 órakor. Kő Páltól az MMA részéről Jankovics Marcell, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Szobrász Tanszékének részéről Gálhidy Péter művésztanár búcsúzik. Saját halottjának tekinti Kő Pált az Emberi Erőforrások Minisztériuma, csakúgy, mint Heves Város Önkormányzata és a Magyar Művészeti Akadémia is – tájékoztatta szerkesztőségünk Sveiczer Sándor polgármester.
Méltósággal viselt, hosszan tartó súlyos betegséget követően 2020. június 7-én távozott az élők sorából Kő Pál, Heves város szülötte, díszpolgára, Kossuth-díjas szobrász, a Nemzet Művésze, Heves Megye Nagykövete.
A Munkácsy- és Prima Primissima-díjjal is kitüntetett művész néhány nappal 79. születésnapja után, hétfőre virradóra hunyt el családja körében.
– Nem találok szavakat, hisz végtelenül megrázott a mai lesújtó hír: Kő Pál itt hagyott minket. Óriási veszteség érte Heves városát. Az egyik legcsodálatosabb, legértékesebb ember volt, akit eddigi életem során megismertem. Páratlan emberi tulajdonságokkal és Isten adta tehetséggel, képességekkel rendelkezett.
A művész egyszerű, közvetlen hangon mesélt alkotásain keresztül az élet nagy kérdéseiről. Fanyar humorral, életszeretettel állt ezekhez a kérdésekhez, s adózott a vallás, a mítosz, s legfőképpen az alkotás előtt. Munkái az ország több közterét díszítik, a magyar történelem legnagyobb alakjait mintázhatta meg, köztéri szobrai a fővárosban és az ország számos központi terén állnak. Róma (a Vatikán), Hannover, valamint Párizs is fejet hajtott előtte. Kiemelkedő szoborművei láthatók a vatikáni magyar kápolnában. Kiállítása volt Velencében, Dortmundban, Amszterdamban, Marosvásárhelyen, Moszkvában, több ízben a Műcsarnokban és a Hannoveri Világkiállításon.
Köztéri szobraiból több megtalálható városunkban is: Ünnep, Asszony madárral, a II. világháború áldozatainak emlékműve, Csikós Zoltán síremlék, Feltámadás; Halottsiratás domborművek, Dr. Szegő Imre orvos. Kő Pál 2001-ben kapta meg Kossuth-díját, 2014-ben pedig a Nemzet Művésze elismerést. Egyszerre volt a szobrászművészetben újító és több ezer éves kézműves hagyományok virtuóz folytatója. A Nemzet Művészének szobrai minden ízükben magyar alkotások. Népi ihletésű művei és történelmünket újraértelmező alkotásai alapján joggal nevezik őt az egyik legmagyarabb szobrásznak.
Fájó szívvel búcsúzunk tőle, emlékét nem engedjük megkopni. A Jóisten ölelje keblére és vigyázzon városunk büszkeségére a Mennyországban. Kő Pál Mestert Heves Város Önkormányzata saját halottjának tekinti. Az egész családnak szívből jövő, őszinte részvétem! – tudatta közleményében Sveiczer Sándor, Heves város polgármestere.
A Hevesi Települési Értéktár egyik nevezetessége Kő Pál Kossuth-díjas szobrászművész munkássága, akinek alkotói tevékenysége számos kiállítás mellett, elsősorban az állandóság igényével készült, közösségi térben elhelyezett monumentális alkotások révén vált közismertté
A Magyar Képzőművészeti Főiskolát 1968-ban végezte el, mestere Somogyi József volt. 1955-ben a jászszentandrási katolikus templomba stációképeket készített. 1963 óta volt kiállító művész. 1978 óta tanított a Képzőművészeti Főiskolán (2000 óta Magyar Képzőművészeti Egyetem), 1991-től egyetemi tanár volt, majd 1992-1996 között rektorhelyettes. 2009 óta volt az egyetem professor emeritusa.
A szobrász 1986 óta vezette a hevesi művésztelepet. 1990 és 1995 között a Kossuth-díj, valamint a Széchenyi-díj Bizottságának tagja volt.
A Magyarok Világszövetsége Képzőművészeti és Iparművészeti Társaságának elnöke volt 1993 és 1996 között. 1995 óta a Magyar Művészeti Akadémia tagja, 1996 óta a Lyukasóra képzőművészeti rovatvezetője volt. 2001-ben Párizsban életmű-kiállítása nyílt.