A dohányzás káros hatásairól sokat tudunk, ennek ellenére milliókat érint világszerte. Az Egészségügyi Világszervezet WHO szerint a világban jelenleg is több mint egymilliárdan dohányoznak, és ez a szám 2025-re sem fog érdemben változni. Magyarország az OECD adatai szerint az EU tagállamai között a harmadik helyen áll a naponta cigarettázók arányának rangsorában. Hazánkban több mint kétmillióan gyújtanak rá rendszeresen.
Még mindig kevesen tudják, hogy a cigarettázás alkalmával elsősorban a dohány égése és az e közben keletkező toxikus vegyületek károsak az egészségre. Egy átlagos cigaretta nagyon magas hőfokon, 600-900 C-fokon ég. A dohányfüst pedig több mint 6000 kémiai anyagot tartalmaz, amelyek közül több százról bizonyították, hogy betegséget okoz. Sokan próbálkoznak napjainkban füstmentes alternatívákra váltani a tudomány és a technológia fejlődésének köszönhetően. Fontos azonban tudni, hogy ezek az alternatívák sem kockázatmentesek, hiszen ezek által is nikotin jut a szervezetbe, ami a függőség kialakulásáért felel. A dohányzás és a nikotin ártalmainak kiküszöbölését kizárólag a dohány- és a nikotintartalmú termékek fogyasztásának abbahagyása biztosíthatja. A legjobb, amit a dohányzók tehetnek az egészségükért, ha teljesen felhagynak a dohányzással.
2011. évi XLI törvény: A nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló 1999 évi XLII. törvény módosításáról döntött az Országgyűlés, a jobb eredmények elérése érdekében.
Napjainkban, a koronavírus támadása idején a lelki egészség megőrzése is sokkal nehezebb feladat. A függőségben szenvedők ezt még nehezebben élik meg, a szerhasználat (dohányzás, alkohol, nyugtatók) erősítik a stresszt, az elmagányosodást, a pesszimista gondolkodást. Gondoljunk bele: a koronavírus zömében a tüdőt támadja meg. Az elzáródott, szűkült érrendszer, a lecsökkent tüdőműködés mind rontja a vírussal szembeni életesélyeket. A koronavírus szövődménye ugyanis a tüdőgyulladás, az akut légzési distressz szindróma, vagyis a fertőzés a tüdő kapacitását is veszélyezteti.
Ha a világnap kapcsán elgondolkodunk az intelmeken – lehet – már az is részsikert jelent a dohányzás abbahagyásában.Amennyiben úgy érzi, hogy külső segítségre van szüksége, forduljon a Hevesi Szakrendelőben működő EFI Egészségfejlesztési Iroda és LEK Lelki Egészségközponthoz. Munkatársaink segítséget nyújtanak Önnek. Problémájukat bizalmasan kezelik és díjtalanul nyújtanak segítséget.