Az elhízás a 21. század egyik legsúlyosabb közegészségügyi problémája. Az Európai Elhízás Elleni Nap (European Obesity Day, röviden: EOD) alapítóinak az volt a célja, hogy megértessék az emberekkel: az elhízás nem csupán esztétikai probléma, hanem komoly egészséget kockáztató tényező is. Olyan betegségek rizikóját növelheti, mint pl: a magas vérnyomás, cukorbetegség, a különböző ízületi panaszok, fájdalmak, valamint az inzulinrezisztencia.
A testsúly csökkentése gyakran komoly nehézségekkel, küzdéssel teli hosszadalmas folyamat. Ez a küzdelem megéri, ugyanis már akár 5-10 %-os testsúlycsökkenésnek is jelentős pozitív élettani hatásai lehetnek, valamint javítja az egyén közérzetét is.
Az elhízás mértékének meghatározására a BMI-t (Body Mass Index) használjuk. Normálértéke: 18,5 – 25. Túlsúlyosnak mondjuk a 25-30 közötti értékkel rendelkezőket, valamint elhízottnak a 30 felettieket. A világon 2 milliárdra becsülik az elhízott, vagy túlsúlyos emberek számát, ami alól sajnos Magyarország sem kivétel. Hazánkban a lakosság 34%-a küzd túlsúllyal, a 7-14 évesek között is 20% ez az érték.
Az elhízás mögött számtalan ok lehet: a hormonrendszer, genetika, anyacsere folyamatok, azonban a legnyomósabb ok a rosszul működő emésztőrendszer, a nem megfelelő, egészségtelen táplálkozás, valamint a mozgásszegény életmód.
Hogyan előzhető meg az elhízás?
- Nagyon fontos az egészséges táplálkozás megismertetése már gyermekkortól.
- Megfelelő mennyiségű és minősédű folyadék bevitel. (Legjobb a víz)
- Stressz kezelés, különböző relaxációs technikák elsajátítása.
- Az egyénre szabott ideális testtömeg ismerete, nem feltétlen kilókban mérve. Ugyanis lehet valaki 70 kg és csupa izom, vagy 70 kg zsír. Más lesz a látvány – az izom kg-ban mérve több mint a zsír, ezért célszerű a folyamatokat cm-ben mérni.
- A másik nagyon fontos a megfelelő, minőségi testmozgás. Olyan dinamikus mozgásformákat kell választanunk, amikor a pulzusunk az úgynevezett „aerob” zónába (maximális pulzusszám 60-70%-a) kerül, ami azt jelenti, hogy ilyenkor a szervezet a zsírraktárakhoz nyúl, és azokat kezdi lebontani, hogy energiához jusson. Ez egy átlagembernél kb 110-120 ütés/perc, de ez is egyénenként eltérő lehet.
Nagyon nagy „divat” lett mostanában a futás. Az elhízott egyéneknek kezdésnek nem javasolt a futás, egyrészt rendkívül megterhelő lesz ez számukra, valamint az ízületeik védelme miatt sem javasolt. Sokkal jobb számukra a kerékpározás, a gyors gyaloglás, elliptikus tréner használata, minden olyan sport, ami nem jár extrém fokú rázkódással. Később, ha már elkezdődött a fogyás, és a szervezetük is megfelelően alkalmazkodott a terheléshez, akkor már be lehet építeni a mindennapokba a futást is.
Ha egyedül nem boldogulunk a túlsúly kezelésével, ne féljünk segítséget kérni egy dietetikustól, gyógytornásztól, akár pszichológustól. A segítség kérése, és elfogadása csak közelebb visz a célunk megvalósításához, egy egészségesebb élethez.
Magyar Zsanett/Egészségfejlesztési Iroda és Lelki Egészségközpont