A hevesi Művelődési Központ és a Hevesi Hírportál virtuális értékfeltáró programra invitálja az érdeklődőket: bemutatjuk Radics Kúria Kiállítóhelyet
Megújult a Népművészeti Galéria a Radics Udvarban Hevesen, ahol népművészeti szövött és hímzett lakástextíliákkal (szádákkal), szűrrátétes ajándéktárgyakkal és viseletkiegészítőkkel, egyéni művészek fazekas és bőrműves alkotásaival, gyermek és férfi ingekkel és női blúzokkal várja látogatóit a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet. A Galéria újjászületésének alkalmából készítettünk interjút Báder Miklósné elnökasszonnyal, aki a Radics Kúria Kiállítóhely értékeit feltárva invitálja virtuális tárlatvezetésre az olvasókat.
– Mennyire hangsúlyos a magyar kultúrában a népművészet továbbéltetése, értékeinek megőrzése? Elmondhatjuk, hogy kellően vigyázunk a hagyományainkra?
A Kárpát-medence hagyományos népművészetében a néptánc, népzene kiemelt helyet kapott az elmúlt évtizedekben, a népművészeti tárgyalkotás igyekszik kivívni helyét a magyar kultúrában. A hagyományos mintaelemekkel a magyar kultúra számos területén, így a képzőművészetben és iparművészetben, mint forrásanyagokkal találkozunk. A tárgyalkotó népművészetet a folyamatos változás, megújulás jellemezte az elmúlt évtizedben. Az újratervezés és feldolgozás folyamatában arra törekedtünk, hogy tárgyegyütteseink a magyar tárgyi kultúra fontos részévé váljanak, ugyanakkor az alkotások a ma emberének használati és viseleti darabjaiként kerülhessenek felhasználásra. Fontosnak tartjuk, hogy gyermekek és felnőttek ismerjék meg a legfontosabb kézműves technikákat, és saját örömükre készítsenek a hagyományos motívumokat megörökítő tárgyakat.
A Hagyományok Háza intézménnyel, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége több mint 60 regionális és megyei hatókörű tagságával és a Magyar Művészeti Akadémia Népművészeti Tagozatával azon dolgozunk, hogy továbbra is gyűjtsük, dokumentáljuk és feldolgozzuk a szellemi és tárgyi örökségünket, a nemzeti, benne helyi hagyományainkat. Ezirányú terveink megvalósítását jelentősen támogatta a Csoóri Sándor pályázat és a Hagyományok Háza hálózati programja. Tevékenységünket segíti a helyi önkormányzat és annak Kulturális Központja, ennek eredményeként közösen vigyázzuk helyi értékeinket, hagyományainkat.
– Kérem, mutassa be a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet fő profilját, tevékenységét!
A Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet alaptevékenysége a szövés, mely során szakági tevékenység keretében a palóc tájegység díszítményeinek felhasználásával, lakástextíliák előállítását végezzük. Jelentős arányt foglalnak el a szűrrátétes technikával díszített viseletkiegészítők és ajándéktárgyak. Tevékenységünkben meghatározó helyet kap a konfekció egységünk, ahol német, osztrák és francia piacra gyártunk női ruhákat és blúzokat. Munkavállalóink elöregedése miatt jelentősen csökkent a szálhúzásos technikával készített hímzett termékeink aránya.
Termékeink 60 százaléka külpiacon kerül értékesítésre. Belföldi vásárlóinkat a saját szervezésű galériáinkban és a budapesti kézművesházakban várjuk. Kiemelt figyelmet fordítunk a termékfejlesztésekre, melyben a szövetkezetben dolgozó népművészet mesterei és népi iparművészei fontos feladatot vállalnak. Kiállításokon, országos pályázatokon tárgyaink funkcionális felhasználását mutatjuk be a hagyományos kézműves tárgyak befogadóinak. A Hagyományok Házával és Heves Város Önkormányzatával közösen szervezett Országos Szőttespályázat öregbíti a helyi és megyei értéktárba is bekerült hevesi szőttes hírnevét, alkotóink művészeti megbecsülését.
– A Heves megyei – palóc kézműves hagyományok felgyűjtése és művelése évtizedek óta szavatolt az Önök áldozatos munkája révén. Vajon a következő generációknak is sikerül továbbadni a hagyományszeretet? A kérdés kifejezetten aktuális annak tükrében, hogy hazánkban már csak Hevesen működik Népművészeti és Háziipari Szövetkezet.
A tudásátadás nagyon fontos kérdés a hagyományos kézművesség területén. A Csoóri pályázat által támogatott szakkörök, tanfolyamok, workhopok segítik a tudásmegosztás különböző formáit, ahol elismert népművészek törekednek szakmai és művészeti ismereteik átadására. Területünkön az elmúlt évben kilenc szakkör és ugyanennyi tábor működött, ahol az ismeretátadás mellett a közösségek létrehozására is törekedtünk. Bízunk benne, hogy nyitott műhely programokban folytatódhat a jól bevált szakmai munka. Augusztusban tábori foglalkozásokon, szeptemberben a kézműves műhelyekben és a hagyományőrző napon várjuk a tudás befogadására jelentkezőket. Jó látni a hagyományos tárgyainkkal és eszközeinkkel ismerkedő, a szövőszékben vagy a korongok mellett ülő, a hímzővászonokon alkotó gyermekeket, felnőtteket. A hagyománytisztelet leghatékonyabb formája, ha magunk is kipróbáljuk az alkotási folyamatot, ha megismerjük a kezünkben lévő „rejtett” értékeket.
A Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet tagsága a vele együtt működő Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvánnyal és a Csillagvirág Népművészeti Egyesülettel mindent megtett működésének fenntartásáért, a meglévő eszközeink, alkotóházaink működtetéséért. Sajnos, egyedüliként az országban már nem tudjuk megmutatni azt az értéket és erőt, ami a szövetkezeti mozgalomban az elmúlt évtizedekben biztosította a hagyományos kézművesség fennmaradását, a ma önálló alkotóként dolgozó elismert mesterek szakmai és művészeti képzését.
– Az 1951-ben alakított Szövetkezet jövőre ünnepli hét évtizedes fennállását. Vannak-e már ötletek, tervek a jeles évfordulóra?
Nem is gondoltam, és ebben a helyzetben nem is tervezhettem a hét évtizedes fennmaradásunk ünneplését. Most az életben maradásunkért kell dolgoznunk. Ez idáig a Távol-Keletről beáramló olcsó ajándéktárgyakkal, a szerény bérviszonyok miatt a munkaerőhiánnyal kellett megküzdenünk, most a vírusveszély miatti belföldi üzletek bezárása, a turistaforgalom nagyaráníú csökkenése, a külpiacok mérsékeltebb megrendelései jelentik a legnagyobb kihívást. Minden tisztelet azoknak a munkatársaimnak, akik a legnagyobb veszélyhelyzetben is vállalták a meglévő rendelések teljesítését.
– A járványhelyzet sajnos érintette a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya, Heves Város Önkormányzata és a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet által meghirdetett a XXII. Országos Szőttespályázat is, a pályamunkák beadási határideje elhalasztásra került. Mik a legfrissebb hírek a Szőttespályázattal kapcsolatban?
Reméljük, marad elég erőnk az XXI. Országos Szőttespályázat és a X. Nemzetközi Szőtteskonferencia lebonyolítására, amelyet október 2-4. közötti időszakra terveztünk. Ehhez az átütemezéshez megkaptuk Heves Város Önkormányzatának és Kulturális Központjának támogatását, és abban bízunk, hogy a Hagyományok Háza is elfogadja az időpont változását.
Fényképezte: Hevesi Hírportál/Kóczián Judit