Idén kicsit másképp, virtuális formában találkozhatunk a Közösségek Hetén. Az online tér adta lehetőségekkel élve külön-külön, de mégis együtt ünnepeljük ezt a különleges hét napot, melynek keretében a Hevesi Helytörténeti Gyűjtemény intézményvezetője, Gömöri Ilona főmuzeológus segítségével, vizuális “túrán” ismerkedhetünk meg városunk muzeális értékeivel.
A Hevesi Helytörténeti Gyűjtemény
A Hevesi Helytörténeti Gyűjtemény törzsanyagát Hegedűs Béla magángyűjtő hagyatéka képezi. A kosárfonó és kereskedő 1981-ben 8400 db-ból álló gyűjteményt hagyott a városra.
Végrendeletében egyetlen feltételként azt jelölte meg, hogy soha ne kerüljön el Hevesről, szolgálja az itt élők múlt iránti vonzalmát és megbecsülését.
A hagyatékra, mint törzsanyagra épülve a folyamatos gyarapodás eredményeként mára a tárgyi anyagon kívül jól kutatható történeti adattár és fotótár dokumentálja Heves, valamint a környező dél-hevesi települések múltját.
A gyűjtemény mennyisége napjainkban mintegy 18 ezer leltári egység. A legutóbbi évek gyarapodásai között kiemelkednek a nagy múltú hevesi iparosság komplex tárgy-együttesei.
A muzeális gyűjtemény küldetése nemcsak a helyi nemzeti érték, kulturális örökség megőrzése, hanem a felhalmozott tudásanyag átörökítése a következő generációk számára.
Kő Pál szobrászművész állandó kiállítása
Kő Pál – eredeti nevén Pataki Lajos, majd Maczky Levente – Heves mellett, Perespusztán született 1941-ben. A világszerte ismert művész munkásságát 1975-ben Munkácsy-díjjal, 2001-ben Kossuth-díjjal ismerték el. Kő Pál a Nemzet Művésze. Szobrai minden ízükben magyar alkotások. Életművében a királyok, uralkodók, hadvezérek emlékművei mellett a magyar kultúra és tudomány, elsősorban a magyar irodalom kimagasló jelentőségű alkotóinak
portrészobrai alkotnak fontos mű-együttest.
2005-ben nyílt állandó kiállítása Hevesen a Helytörténeti Gyűjtemény épületében. A kiállítás három termében a szobrászművész mintegy 140 alkotása látható: kisplasztikák, szobrok és rajzok. Tematikus rendben kaptak helyet a művész korai, 1960-1970-es években készült munkái, családjához kötődő alkotásai, valamint a magyar történelem kiemelkedő személyiségeinek és a magyar irodalom és képzőművészet jeles alakjainak szobrai.
A Sakktörténeti Gyűjtemény
A Sakktörténeti Gyűjtemény Dobroviczki Ferenc magángyűjtő tevékenysége eredményeként jött létre. Gyűjteményét 1987-ben ajánlotta fel Heves városának. Ekkor nyílt meg a „Sakkmúzeum” kiállítóhely a Heves, Hunyadi u. 2. sz. épületben.
A gyűjtemény legidősebb darabja egy 1750-ből való, sevillai komplett készlet. A vitrinekben a legkülönbözőbb anyagokból, például amerikai ónixból, tanzániai ébenfából, indiai szantálfából, achátból, kerámiából faragott sakkfigurák láthatóak. Egyes készletek egészen messziről, Marokkóból vagy a Bali-szigetekről kerültek Hevesre, mások különleges kialakításuk miatt figyelemre méltók, ilyen például a vak versenyzőket szolgáló tábla.
A készletek mellett fontos részei a gyűjteménynek a sport szakkönyvek, a világ- és Európa-bajnoki érmek, emlékzászlók. Hangfelvételek őrzik híres játszmák elemzéseit. A Dobroviczki Ferenc által készített évkönyvek pedig az elmúlt évtizedek sakktörténelmét mutatják be.
A gyűjtemény fontos részét képezi Csom István és Adorján András nagymesterek anyaga.
A gyűjtemény világviszonylatban is ritkaságnak számít.