2024. November 27. Virgil napja

A család nemzetközi napja

0

Május 15-ét az ENSZ (Egyesült Nemzetek Szervezete) 1994-ben a Család Nemzetközi Napjává nyilvánította. Magyarország is csatlakozott a kezdeményezéshez. Ezzel a kezdeményezéssel az volt a nemzetközi szervezet célja, hogy a figyelmet a családra, a társadalom legkisebb, de legfontosabb „intézményére” irányítsa. Magyarország kormánya a 2018-as évet a Családok évének nyilvánította, jelezvén ezzel, hogy kiemelten fontos a társadalmi csoportok legkisebb egysége.

Méltán mondhatjuk, hogy a május hónap minden tekintetben a családokról szól, hiszen a hónap első vasárnapján az édesanyákat ünnepeljük, míg utolsó napján a gyerekeké a főszerep. Május idusán 15.-én pedig, mint egy háromszög csúcsaként a családokat.

A mai napon világszerte megemlékeznek különböző programok, előadások keretén belül a család összetartó erejéről.

Szociológiai megközelítés, kutatások alapján a mai felgyorsult világban a „klasszikus” értelembe vett családi felépítés (házaspár és gyerekek) mellett már további családtípusok is megjelentek. A mai modern társadalomban gyakoriak az élettársi kapcsolatok, előző kapcsolatból és közös gyermekek születése, közösen nevelése. A vérségi köteléken kívül és túl a szeretet, az egymás iránti tisztelet, az összetartozás érzése és tudata teszi családdá az egymást szerető és tisztelő embereket.

A család a támaszt, a szeretetet, az elfogadást, az ösztönző erőt, a biztos hátteret jelenti és adja tagjainak. Fundamentum, egy biztos alap, mely életünk egészében elkísér.

Gyermekeink az alapvető normákat, értékeket tőlünk tanulják, látják, ahogyan egykoron mi szüleinktől, nagyszüleinktől. Napjainkban a koronavírus járvány kapcsán igen fontos, hogy valóban tanítsuk, mutassunk példát gyermekeinknek, de akár a család idősebb tagjainak is.

A helyes kézmosás menete, az idősek tisztelete, segítése, irántuk való gondoskodás mind, mind nagy hangsúlyt kapott az eltelt hónapokban. A „maradjotthon” helyzet kialakulása sok embert rávilágított a család fontosságára. A koronavírus járvány sokunkat rádöbbentett arra, hogy a hétköznapi „mókuskerékben”, megszokott életvitelünk mellett kevésbé figyelünk egymásra, nem ápoljuk eléggé a családi kapcsolatainkat. Ami eddig természetes volt (átszaladok a nagyszülőkhöz/vagy nem megyek át most mama, mert inkább játszok a neten), az most ajándék. Legyen fontos mindannyiunknak szeretettel figyelni egymásra, meghallgatni a másikat, együtt munkálkodni a családért.

A szeretetteljes, óvó és tanító szerep mellett egy családban nélkülözhetetlen és alapvető érték a jókedv, a humor, a játék. Munkahelyi gondjainkat hátrahagyva, legyen az együtt eltöltött idő tartalmas, mosollyal, közös játékkal, együttléttel teli. Hiszen gyermekeink a tőlünk látottakat fogják megtanulni.

Egészségfejlesztési Irodánkon keresztül programjainkkal, rendezvényeinkkel a családokat, a családok tagjait kicsiktől a szép korúakig, mindenkit szeretnénk megszólítani. A közelmúltban elindított Baba-mama online klubon (Hevesi EFI-facebook) keresztül a várandós és kisgyermekes édesanyáknak adunk segítséget, ismeretet a babavárás idejére, a születés csodájára, a családdá válás felkészüléshez nyújtunk segítő kezet.

A család azt jelenti, megosztjuk egymással a hibáinkat, a tökéletlenségeinket és az érzéseinket, miközben nem szűnünk meg szeretni egymást. De még ha szeretet árad is belőlünk, akkor sem vagyunk mindig szeretetre méltók. Ha pedig nem vagyunk tökéletesek, lényeges, hogy meg tudjunk bocsátani önmagunknak és másoknak. Azután másnap elölről kezdünk mindent. Olyan folyamat ez, mint a bimbó nyílása. Virágzás, virulás és virágba borulás.”

( Bernie Siegel)

Vörösné Kis Noémi
EFI koordinátor

 

Hozzászólások lezárva.