2024. November 27. Virgil napja

Újraindul az egészségügy: ezt kell tudnia a május 4-től érvényes szabályokról!

0

MUTATJUK A HELYI TELEFONOS ELÉRHETŐSÉGEKET IS!!!
Hétfőtől újraindulnak az egészségügyi ellátások, mutatjuk, milyen feltételek mellett lehet igénybe venni őket, és mely területeket érinti. Kérjük, tájékozódjon mielőtt a rendelőkbe indul!

Az engedélyt az ellátás újra indításáról, mely több szabályhoz kötött, pénteken kapták meg az egészségügyi intézmények vezetői, dolgozói, s kell néhány nap, amíg mindenhol megszervezik az ellátást – olvasható a tájékoztatás Szabó János háziorvos közösségi oldalán.

Kásler Miklós levelet küldött az intézményvezetőknek, amelyben részletezi az egészségügyi ellátás új rendjét május 4-étől és annak feltételeit. Másfél hónapos szünet után több fontos területen újraindul az ellátás.

Szigorú higiénés rendszabályok, valamint a lefektetett alapelvek betartása mellett május 4-én az alábbi ellátások nyújtására van lehetőség:

  1. A háziorvosi és házi gyermekorvosi, továbbá a védőnői ellátások és fogászati alapellátás.
  2. A járóbeteg szakellátás, ideértve a diagnosztikai ellátásokat és a fogászati szakellátást is.
  3. Az egynapos ellátások.
  4. A fekvőbeteg szakellátásból a rehabilitáció és a transzplantációs beavatkozások.
  5. A nem közfinanszírozott (magán) ellátások.

A tárcavezető azt kéri az intézményektől, hogy minden ellátási szinten első ütemben a COVID-19 átvitel szempontjából alacsonyabb kockázatot jelentő, egyben a beteg egészségügyi állapota szempontjából sürgősebb beavatkozásokat végezzék el. Ezt követően fokozatosan javasolja a beavatkozások kiterjesztését a tervezett beavatkozások szélesebb körére.

LESZÖGEZI UGYANAKKOR AZT IS, HOGY A FENTI RENDELKEZÉS A JÁRVÁNYÜGYI HELYZET FÜGGVÉNYÉBEN MÉG MÓDOSULHAT.

Annyit tesz még hozzá a kórházi ágyak 50%-át felszabadító tárcavezető, hogy az ellátórendszernek minden helyzetben képesnek kell lennie azt a kapacitást nyújtani, amit az aktuális megbetegedések száma igényel.

Az intézményvezetőknek ehhez rugalmas ágykapacitás tervezés alkalmazását javasolja, a COVID-19 betegek ellátásához és a készenlét fenntartásához, valamint a nem koronavírusos betegek ellátásának visszaépítése érdekében.

A levélhez csatolt mellékletből kiderül:

AZ AKUT REHABILITÁCIÓS ELLÁTÁS FELÉPÍTÉSE ÉRDEKÉBEN 3000 ÁGY FELSZABADÍTÁSA SZÜKSÉGES, RUGALMAS KAPACITÁSTERVEZÉSSEL.

Ezek a feltételek

háziorvosi és fogászati alapellátás újraindításának feltétele, hogy a beteg telefonon előzetesen időpontot kérjen, majd a rendelőbe lépéskor testhőmérséklet mérése szükséges, a betegeknek 1,5 méteres távolságot kell tartaniuk egymástól. Folyamatos fertőtlenítőszeres takarítást kell végezni, a dolgozók részére vírusölő hatású kézfertőtlenítő szert, szükség szerint védőeszközöket kell biztosítani – mondja ki.

Azt is részletezi a dokumentum, hogy a telefonkonzultációt követően kerülhet sor személyes orvos-beteg találkozásra, amelynek előjegyzés szerint kell történnie, a jogszabály szerinti heti 15 órában. Az előjegyzés főszabálya: óránként maximum 4 beteg vizsgálata.

Telefonon vagy egyéb nem személyes úton kell viszont végezni az igazolások, keresőképtelen állomány igazolás kiállítását, szociális ellátáshoz szükséges dokumentumokat. 

A járóbeteg szakellátásban meg kell teremteni egy olyan elektronikus egészségügyi szolgáltatást, amely lehetővé teszi a személyes találkozás nélküli kapcsolattartást, a pácienssel való kommunikációt, szabályos telefonos vizit lebonyolítását. Három kimenetel lehet az első távkonzultáció után:

  • Megnyugtató, nincs további teendő a beteggel.
  • Kérdéses, ez esetben újabb távkonzultáció, gyógyszerfelírás e-receptre.
  • Problémás, ebben az esetben személyes vizsgálat nem kerülhető el, a beteget időpontra kell hívni.

Telefonos konzultáció alapján az orvos rendelkezhet a kórházi beutalásról és mentőrendelésről. Az intézményi vizsgálat esetén óránként maximum 4 vizsgálat javasolt. Csak olyan szakrendelés működhet tehát, ahol előjegyzés alapján fogadják a betegeket.

A beteg épületbe való belépésekor kötelező pre-triage, ahol megtörténik a beteg lázmérése, higiénés kézfertőtlenítése, a járványügyi kérdőív kitöltése, védőmaszkkal történő ellátása. A kikérdezés során a koronavírus gyanúsnak vélt beteget az erre a célra kijelölt és elkülönített pre-triage szakrendelőben kell ellátni. A pre-triage rendelőben valamennyi egyéni védőeszköz (FFP 2 maszk, védőszemüveg, arcvédő maszk, köpeny, gumikesztyű), kéz és felületfertőtlenítő biztosított. Kockázatot jelentő járóbeteg-beavatkozást csak egy negatív PCR vizsgálati eredmény birtokában lehet elvégezni.

Az egynapos ellátásokat előzetes koronavírus-tesztelést követően lehet végezni.

magánegészségügy esetében hasonló feltételeket kell teljesíteni.

A HEVESI HÁZIORVOSI KÖRZETEK ELÉRHETŐSÉGEI:

  • I. sz. körzet: 06-36- 445-544
  • II. sz. körzet: 06-36-545-015
  • III. sz. körzet: 06-36/545-015
  • IV. sz. körzet: 06-36/445-566

A HEVESI RENDELŐINTÉZET szakrendelései:

  • Belgyógyászat – tel.: 36/545-516
  • Szemészet – tel.: 36/545-518
  • Fül-Orr-Gégészet – tel.: 36/545-517
  • Reumatológia – tel.: 36/545-510
  • Pszichiátria – tel.: 36/545-519
  • Nőgyógyászat – tel.: 36/545-515
  • Tüdőgyógyászat – tel.: 36/545-510
  • Gyógytorna – tel.: 36/545-511

A többi szakrendeléssel kapcsolatban a recepción érdeklődhetnek a 36/545-510-es telefonszámon.

A Hevesi Egészségfejlesztési Iroda és Lelki Egészségközpont a 36/545-510-es telefonszámon, vagy a hevesiefi@gmail.com e-mail címen érhető el.

Hozzászólások lezárva.