Az állandó és időszakos tárlatok mellett Jakab Flóra kiállított képeiben is gyönyörködhettek a Magyar Természettudományi Múzeum látogatói 2020. február 14-től. A fiatal hevesi egyetemistának azért is volt megtisztelő a lehetőség, mert alkotásai abban a környezetben kerültek bemutatásra, ahol már hosszú ideje az „Év Természetfotósa”, hazánk legrangosabb fotópályázatának válogatott anyaga is kiállításra kerül. Erről beszél most a Hevesi Hírportál olvasóinak.
2019 nyarán a természetfotózás kapcsán kerestek meg egy igen megtisztelő felkéréssel, hogy szerepeljek a Ridikül c. televíziós műsorban. A téma a természetvédelem volt, melyről igen neves szakemberekkel beszélgettünk. Ekkor ismerkedtem meg Merkl Ottóval, a Magyar Természettudományi Múzeum főmuzeológusával. A műsort követő társalgásunk során szóba került az is, hogy szoktam kiállítani. Ekkor ajánlotta fel, hogy ha szeretném, akkor ő szívesen beajánl a múzeumba.
Októberben került szóba újra ez a lehetőség, végül az „Év Természetfotósa” kísérő kiállítása lett az enyém.
Február 14-én, Novák László természetfotós barátom egy igazán megindító köszöntővel üdvözölte a megjelenteket és nyitotta meg a kiállítást. Ezután személyes tárlatvezetés következett, ahol a vendégek megismerkedhettek a képek „születésének” történetével.
Milyen érzés volt az egyik legnevesebb magyar múzeumban kiállítani?
Hatalmas megtiszteltetésnek érzem, hogy lehetőséget kaptam kiállítani azon a falon, ahol az egyik nagy kevencem, Frans Lanting, a National Geographic egyik legismertebb fotósának alkotásai is láthatóak voltak. Minden évben ott rendezik meg az „Év Természetfotósa”, valamint a „Varázslatos Magyarország” fotókiállításokat, melyeken hazánk legjobb fotósai szerepelnek.
Igazán nagy dolognak tartom, hogy így több ezer ember is láthatta a munkáimat.
Mi alapján válogattad össze a bemutatásra kerülő képeket?
Igyekeztem a számomra legkedvesebb, legjobb fotókat összeszedni, valamint helyet kaptak azok is, amik díjazottak lettek szerte a világban. A kiállítás címe Flóra Faunája. Igyekeztem a címhez hű maradni, így többségében állatfotókat válogattam.
Miért Novák Lászlót kérted fel a kiállításmegnyitóra?
Ő egy olyan ember a természetfotósok között, akire igazán felnézek, és szerepel a példaképeim közt is. Számomra ő az egyik leghitelesebb szakmabeli, bármikor fordulhatok hozzá tanácsért.
Van-e olyan kép, amit szeretnél, de még nem tudtál megfotózni?
Különleges vágyam nincs ilyen téren, mindig meg tud lepni a természet valamivel, amire nem is számítok. Sosem úgy indulok el fotózni, hogy előre eltervezem, mit szeretnék a képen látni. Elvárások nélkül nem is érhet csalódás. De ha egyszer eljutnék pl. a Spitzbergákra, akkor elégedett lennék, ha a memóriakártyám tele lenne sarki róka és jegesmedve fotókkal. 😀
Mik a kedvenc témáid?
Abszolút „mindenevő” vagyok, amennyiben állatokról van szó. A makró témáktól (bogarak, rovarok) elkezdve a vadfotókig mindenben megtalálom a szépséget. Ha kedvencet kéne választani, abszolút győztesek az őzek lennének. Kihívás fotózni őket, hiszen zsákmányállatok, így nagyon óvatosak. Igénybe vesznek mind fizikailag, mind szellemileg.
Ki a példaképed?
Túl snassz lenne azt mondani, hogy az édesapám, de ő a legnagyobb. Mindent tőle tanultam, és ő a legnagyobb kritikusom is.
Van-e olyan elismerés, amit szeretnél a fotózás terén elérni?
Erre nehéz válaszolni, és nem is nagyon szoktam ezen gondolkozni. Talán annyi, hogy minél szélesebb körben ismerjék meg a nevemet szakmai berkekben és azon túl is. Egyszer valamikor szeretnék majd egy saját természetfotós albumot is.
Részlet az Én vagyok itt c. műsorból: