Hét megyében tűzgyújtási tilalom van érvényben. Heves, Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Nógrád, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területein tilos tüzet gyújtani erdőkben, fásításokban, facsoportokban, útszéli fasorokban és ezek kétszáz méteres körzetében, még a kijelölt tűzrakóhelyeken is – olvasható az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleményében.
A kijárási korlátozás idején szabadterületi égetés nem végezhető – emelték ki.
A közlés szerint a tilalom idején tilos tüzet gyújtani a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében, ideértve a térképen jelölt területeken található tűzrakóhelyeket, a vasút és közút menti fásításokat, valamint a parlag- és gazégetést is.
A csapadékszegény időjárás miatt a szabadtéri tüzek száma ugrásszerűen megemelkedett az elmúlt napokban.
A tűzoltókat idén már háromezer szabadtéri tűzesethez riasztották.
Ezeknek a tüzeknek a 99 százaléka emberi gondatlanságra vezethető vissza. Megkezdődtek a kerti munkák, és sokan leégetik a tarlót, meggyújtják a száraz növényeket.
A szabadtéri tüzek 45 százaléka kerti zöldhulladék égetése miatt alakult ki. Kerti zöldhulladékot csak ott szabad égetni, ahol ezt az önkormányzat kifejezetten erről szóló rendeletben engedélyezi. Ilyen esetben is csak a rendeletben meghatározott időben szabad égetni.
Amennyiben az önkormányzatnak nincs a kerti zöldhulladék égetésére vonatkozó rendelete, akkor az tilos, például Budapest teljes területén.
Ha a rendelet engedi az égetést, az alábbiakra kell figyelni:
• A tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül,
• Legyen a közelben megfelelő mennyiségű oltóanyag,
• Legyen kéznél a tűz megfékezéséhez szükséges szerszám,
• Ha feltámad a szél, oltsuk el a tüzet,
• Az autóból, vonatról ne dobjunk ki égő cigarettacsikket, mert az út menti száraz növényzet pillanatok alatt meggyulladhat.
• Erdőben, füves területen álló autó motorját ne járassuk, mert a kipufogó hőjétől is meggyulladhat az aljnövényzet.
• Üveghulladékot se hagyjunk az erdőben, réten, mert egyrészt szennyezi a környezetet, másrészt az üveg a nap sugarait összegyűjtve nagyítóként képes meggyújtani a növényzetet.
• Baj esetén hívjuk a 112-es segélyhívó számot, és kérjük a tűzoltók segítségét.
A tarlók, nádasok leégetése milliós nagyságrendű pénzbüntetést vonhat maga után.
Az, aki a szabályokat nem tartja be, az okozott kár megtérítésén felül tűzvédelmi bírsággal is sújtható. Ha egy szabálytalan égetés miatt keletkezett tüzet a tűzoltóknak kell eloltaniuk, a bírság mértéke 20 ezer forinttól egészen 3 millió forintig terjedhet.
Az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról az www.erdotuz.hu vagy a www.katasztrofavedelem.hu honlapon elhelyezett térképen tájékozódhatnak.
Hevesen még 2015 tavaszán született döntés a belterületi zöldhulladék égetésének pontos időszakáról. A képviselő-testülete által elfogadott rendelet szerint a kerti kiszárított zöldhulladék minden héten, SZERDÁN 10 ÓRÁTÓL 19 ÓRÁIG és SZOMBATON 16 ÓRÁTÓL 20 ÓRÁIG terjedő időszakban égethető, ünnepnapokon viszont szerdán és szombaton is tilos.
Az égetést ezen időpontokon belül lehet megkezdeni és teljesen befejezni, azaz a füstöt is megszüntetni földtakarással, illetőleg vízlocsolással!
Mindazokkal szemben, akik a szabadtéri égetést nem a helyi rendeletben megengedett módon végzik, a katasztrófavédelmi kirendeltség hatósági eljárást indíthat, és – akár százezrekre rúgó – tűzvédelmi bírság kiszabásáról is dönthet.
A 2015. március 5-én hatályba lépett Tűzvédelmi Szabályzat szerint a belterületi ingatlanok használata során keletkezett hulladék szabadtéri égetése tilos, kivéve, ha az önkormányzat az égetés szabályairól önkormányzati rendeletben rendelkezett.