Műemlékrehabilitációs programokból most nincs hiány Magyarországon, ezek közül mégis csak az Országház és közvetlen környezetének fejlesztése, azaz a Steindl Imre Program képes még meglepetéseket is okozni – írja az Építészfórum.
Ami viszont érdekes, hogy nem is pusztán egy szépészeti beavatkozásról, sokkal inkább egy évszázados következetlenség kiküszöböléséről van szó, melyben Heves városa is érintett.
Az Országház homlokzatát összesen 386 címer díszíti, de amíg egy-egy település vagy megye akár tízszer is képviselteti magát most, addig olyan nagyvárosok, mint mondjuk Eger, vagy Miskolc, nem szerepelnek rajta. A parlament építésekor azonban a terv a 63 vármegye, valamint a törvényhatósági jogú és volt szabad királyi városok címereinek megfaragása volt. A Steindl Imre Programnak köszönhetően már nem csak Heves megye, hanem Eger, Gyöngyös, Hatvan és Heves városának címere is díszíti majd a Parlament homlokzatát.
Wachsler Tamás, a Steindl Imre Program vezérigazgatója elmondta, a korabeli hivatalos iratok és levelezések alapján kiderült, hogy a Parlament építésekor a városoktól és megyéktől bekérték a címereket, a határidők közeledtével azonban egy részük nem készült el. Az állványok bontásának és az átadás időpontjához közeledve így a programban kapkodtak, ismételtek és egyes címereket vélhetően össze is tévesztettek.
A Nemzeti Összetartozás Éve kapcsán merült fel hát az ötlet az Országgyűlés Hivatala részéről, hogy ebben a rendet tesznek és június 4-re elkészítik az új címergalériát. A régi tervhez hűen a 63 vármegye, és a törvényhatósági jogú városok címere mindenképpen fennmarad, a sokszorosítások alapján pedig százhúsz új címernek marad hely. Ezeken az 1896-ban fennálló, rendezett tanácsú városok, az akkori megyeszékhelyek és a korabeli népességszámokhoz igazodó nagyobb települések címerei is helyet kapnak.
Ezentúl minden megye kétszer lesz látható a homlokzaton, míg a városok címerei csak egyszer. Fölkerül a homlokzatra például Mezőkövesd, Eger és a hevesi nagyobb városoké, így Hevesé is.
A megújult galéria csak a főpárkány alatti sorra vonatkozik, az üléstermi tornyokon minden marad a régiben.
A Népszava február végi cikke szerint a kivitelező Reneszánsz Zrt. május 29-re végez a munkákkal. Az Országgyűlés Sajtóirodáját megkérdezve arra a kérdésre, hogy a mostani, nettó 277,2 millió forintos címercserét miért nem a 2014-ben befejeződött homlokzati felújítások során végezték el, azt a választ kapták, hogy csak annak során szembesültek az eredeti állapot anomáliáival, és időbe telt a művészettörténeti kutatás, illetve ezt követően a javasolt változtatások kidolgozása illetve elfogadtatása.
A 120 új város, amely felkerül az Országház homlokzatára:
Abony, Abrudbánya, Ada, Alsókubin, Aranyosmarót, Bácsalmás, Balassagyarmat, Balmazújváros, Bátaszék, Battonya, Békés, Békéscsaba, Beregszász, Berettyóújfalu, Bezdán Büdszentmihály, Cegléd, Csíkszereda, Csongrád, Derecske, Dés, Déva, Dicsőszentmárton, Dobsina, Dunaföldvár, Eger, Érsekújvár, Fehértemplom, Felvinc, Fogaras, Füzesgyarmat, Gölnicbánya, Gyoma, Gyöngyös, Gyula, Hajdúböszörmény, Hajdúdorog, Hajdúhadház, Hajdúnánás, Hajdúszoboszló, Hátszeg, Hatvan, HEVES, Hódmezővásárhely, Huszt, Igló, Ipolyság, Jászapáti, Jászberény, Jászladány, Jolsva, Kalocsa, Kaposvár, Karánsebes, Karcag, Kézdivásárhely, Kiskunfélegyháza, Kiskunhalas, Kisújszállás, Kisvárda, Kolozs, Komádi, Kúla, Kunhegyes, Kunszentmárton, Léva, Losonc, Lugos, Magyaróvár, Magyarpécska, Makó, Máramarossziget, Mezőkövesd, Mezőtúr, Miskolc, Mohács, Munkács, Nádudvar, Nagybecskerek, Nagyenyed, Nagykanizsa, Nagykároly, Nagykikinda, Nagykőrös, Nagyrőce, Nagyszalonta, Nagyszőlős, Nyíregyháza, Nyitra, Pápa, Poprád, Püspökladány, Rimaszombat Sarkad, Sátoraljaújhely, Sepsiszentgyörgy, Somorja, Szászrégen, Szászváros, Székelyudvarhely, Szekszárd, Szentendre, Szentes, Szepesolaszi, Szepesváralja, Szilágysomlyó, Szolnok, Szombathely, Tata, Tolna, Torda, Túrkeve, Ungvár, Vác, Vajdahunyad, Veszprém, Vinga, Zalaegerszeg, Zenta, Zilah.