Megújulva várja majd a látogatókat Várady Sándor Teknős és leány című szobra a hevesi Strandfürdő új bejáratánál. A szobrot, mely a hevesi fürdőzés jelképe volt hosszú éveken keresztül, 1969-ben avatták fel. A Hevesi Értéktárban szereplő alkotást a termálvizű kerek medencében helyezték el egy talapzaton, a medence vizében pedig teknősök éltek.
Várady Sándor Munkácsy-díjas szobrászművész vörösréz lemezből készült alkotásának ihletői valószínűleg a strand területén egykor élő teknősök lehettek. A szobor 50 évig “őrizte” a 2006-ban bezárt fürdő bejáratát, hogy – felújítását követően – ismét fogadhassa majd a pályázati forrásnak köszönhetően újra nyíló turisztikai intézmény látogatóit.
Várady Sándor (Miskolc, 1920 – Budapest, 2000) 1972-ben elnyerte a Vadászati Világkiállítás nagydíját. Minden műfajban és anyagban kipróbálta erejét. Szobrait a lendületes mintázás, az anyagok ismerete jellemzi. A fa, kő, márvány, bronz mellett alumíniummal és pirogránittal is dolgozott, újszerű kompozíciókat hozott létre.
2019-ben, egyedi kormányzati döntésnek köszönhetően kapta meg Heves a komplex turisztikai centrum beruházás elindításához szükséges hiányzó forrást. Az öt elemből álló nagyszabású projekt magába foglalja a Viczán-tó rehabilitációját, a Szepessy-Spitzer kastély felújítását, ökoturisztikai fejlesztést, a fedett uszoda, kültéri medencék és családi apartmanok kialakítását, valamint a strand- és a szálláshelyek fejlesztését, mely a város járásközpont szerepét és a turisztikai vonzerőt erősíti majd – jelentette be akkor sajtótájékoztatón Szabó Zsolt, a térség országgyűlési képviselője és Sveiczer Sándor polgármester.
Szabó Zsolt kiemelte: “Az elmúlt esztendőkben számtalan fejlesztés valósult meg Hevesen és a környező településeken, de amelyre a legtöbben várnak a térségben, az a hevesi strand újjáélesztése, környezetének megújítása, rendbetétele és a szálláshelyek kialakítása. A projekt célja, hogy hozzájáruljon a térség fejlődéséhez, a város járásközponti szerepének, valamint turisztikai vonzerejének erősítéséhez.
Heves centrális szerepet tölt be a térségben, hiszen mind intézményi, mind gazdasági és közlekedési szempontból a régió meghatározó települése. Emiatt is nagyon fontos, hogy minden olyan területen és témában előre tudjon lépni, ami segíti megerősödését.”
– Az elmúlt időszak tervezései alapján egy új városrész alakulhat ki a régi Viczán-tó környékén. Évek óta óta dolgozunk azon, hogy ismét fogadhassa a fürdőzni vágyókat az intézmény, mely még a hatvanas években nyitotta meg kapuit, s egészen 2006-ig működött. Most viszont a kormányzati támogatásnak és elnyert pályázatoknak köszönhetően, 3 milliárd forintból megújul és kibővül a 12 hektáron elterülő fürdő és tó – tájékoztatta a Hírportált Sveiczer Sándor. A Szepessy–Spitzer-kastélyt érintő beruházással kapcsolatban rámutatott: régi gond, hogy nem tudják elhelyezni a turistákat a városban, nincs elég szálláshely. A területen 5 családi apartman szolgál majd arra, hogy 30-35 vendéget elszállásolhassanak.
A Viczán-tó alkalmas lesz horgászatra, csónakázásra, valamint tanösvényt is kialakítanak. A Szepessy–Spitzer-kastély és park területén egy 300 négyzetméteres rendezvényterem, továbbá 5 családi apartman is létesül. A Járási Tanuszoda Programban két fedett medence épül. A kültéri medencék és azok kiszolgáló helységeire további kiegészítő forrást biztosított a kormány.
A közel 3 milliárd forintból megvalósuló program öt részből tevődik össze:
Energiahatékonyság javításának támogatása előirányzat (Szepessy-Spitzer Kastély, szálláshelyek) 1 milliárd
Viczán-tó fejlesztés: 530 millió
Ökoturisztikai fejlesztés: 230 millió
Járási Tanuszoda Program: 889 millió
Egyedi kormányzati támogatás külső strandmedencékre: 350 millió
ELŐZMÉNYEK: A 60-as évek elején kutatófúrások közben 793 méter mélyen találtak egy 47 celsius-fokos vizet adó termálforrást, amire alapozva fürdőt is létesítettek. Fénykorában nagyon népszerű volt a strand, 1980-ban közel 70 ezren keresték fel. A vendégek döntően helyiek voltak, de jelentős arányt képviseltek a külföldiek, akik egészen 2006-ig látogathatták az intézményt. A kisváros és a térség életében fontos életminőséget meghatározó szolgáltatás hiánya a város és a térség mindennapjait, jövőképét befolyásoló tényező.
A fejlesztések révén növekszik a régió turisztikai vonzereje, komplexebbé válik a térség szabadidős kínálata.