Dobroviczki Ferenc, a hevesi Sakkmúzeum alapítója, létrehozója 96 éves korában hunyt el 2019. december 23-án Hevesen. Az intézmény létrehozója az ökölvívást kénytelen volt befejezni, ezért az életét a sakktörténeti kincsek, relikviák gyűjtésének szentelte. 1988 novemberében nyitotta meg kapuit hazánk egyetlen, a világ negyedik Sakkmúzeuma Hevesen. A különleges gyűjteményekből álló tárlatot eddig több mint 50 országból sok tízezer látogató kereste fel.
A múzeum létrehozója, Dobroviczki Ferenc megpróbáltatásokkal nehezített élettörténete kezdetén ökölvívó-pályafutás előtt állt, amikor a Bolyai János Egyetemről a II. világháború a frontra szólította. Fogságba esett, a szibériai hideg megfagyasztotta kezét és lábát. Nem amputálták ugyan végtagjait, de bal keze könyöktől lefelé béna maradt, s fokozatosan elveszítette látását. Az ökölvívást kénytelen volt befejezni, de a sportot nem felejtette el, edzőként három ifjúsági bajnokot nevelt, majd a sakk mellé szegődött. Hosszú ideig volt a Heves Megyei Sakkszövetség elnöke, tiszteletbeli elnöke, valamint a Magyar Sakkszövetség elnökségének tiszteletbeli tagja.
Munkásságának szerves részét képezte a sakkozással összefüggő dokumentumok gyűjtése, rendezése. A Sakk Krónika 18 kötete a magyar sakkozásnak állít emléket. A „Valami jelet hagyni” című négykötetes életműről a következőket nyilatkozta a szerző: „Az emberi élet aránylag rövid, éppen ezért ne éljünk hiába. Tartozunk az utókornak azzal, hogy átmentsük értékeinket. A magyar sakkélet megérdemli, hogy múzeuma legyen, amely méltó sakkozóink eredményeihez. Mi pedig adjuk jelét, hogy élünk.”
Az alábbiakban Kerek László írásával emlékezünk tisztelettel az elhunytra:
„Dobroviczki Ferenc 1987-ben több évi kitartó gyűjtő munkájának eredményeképpen – elfogadva a város felkérését – Hevesen létrehozza Magyarország egyetlen, a világ negyedik sakkmúzeumát.
A gyűjtemény teljes anyaga: a játszmák eredményei
a szaklapok
a sakk-készletek
a relikviák mind az alapító gyűjtő munkájának köszönhetők.
Az 1923-ban született lengyel ősöktől származó múzeumalapító változatos és sokszínű életet élt, hitt az emberi akarat és teljesítmény diadalában. Ezt egy beszélgetés alkalmával így fogalmazta meg: „hittem abban, hogy eredményt tudok elérni”.
Hosszú élete során többször és több területen ért el sikereket:
- Egész életében szerette és művelte a sportot, fiatalon a keményebb sportágakban is helytállt. 1941-ben Berlinben legyőzi Joseph Pappert a német Európa Bajnok bokszolót.
- Repülőtisztként túlélte a második világháborút, a fogságot. A fogságban töltött évek nagy megpróbáltatásokat jelentettek: légnyomást kapott, látása megromlott, végtagjai megfagytak.
- A fogságból való visszatérte után bányamérnöki diplomát szerzett. A sport terén az ökölvívást a sakk váltotta fel.
- A sakk terén az aktív versenyzés helyett az edzői és a szervezői munka került előtérbe! A siker ezen a területen sem kerülte el. Diósgyőrben 3 ifjúsági bajnok nevelője, Gyöngyösön 116 versenyzővel létrehozza az ország egyik legnagyobb szakosztályát.
- Sikeres volt sportszervezői munkája, melyet a megyei és országos sakkrendezvények lebonyolítása során végzett.
- Szinte vakon készítette – több éven keresztül – a színes Sakk Évkönyveket, amelyek napra pontosan mutatták be az országban zajló mérkőzések eredményeit.
- A nagyszerű és sikeres munka elismeréseként kapott: Díszpolgári címet (Gyöngyös), Pro Urbe Heves és Megyei Közgyűlés elismerését, valamint gróf Eszterházy Miksa-díjat.
A Hevesi Sakkmúzeum létrehozása, működtetése hatalmas munka és hatalmas siker a gyűjtőmunkát végző és a kiállítást megtervező alapítónak. Úgy gondoljuk, hogy méltó „JELE” Dobroviczki Ferenc munkásságának.
Mi hevesiek köszönjük, hogy mindez itt valósult meg és lehetőségeinkhez képest segíthettünk.”
Ambrus Zoltán, a magyar szövetség egykori főtitkárának – a múzeum emlékkönyvében olvasható – gondolataival búcsúzunk Dobroviczki Ferenctől, a hevesi Sakkmúzeum alapítójától: „Ezt a múzeumot, ami a sakk magyarországi emlékeit és nemzetközi eredményeit hivatott megőrizni a későkor látogatói és érdeklődői számára, csak olyan erős ember képes megalkotni, akinek hite, vallása és szerelme a sport, és az élet viharaiban edződött töretlen kedvvel próbált alkotni és tudott cselekedni. Köszönettel tartozom az összes magyar sakkozó nevében az egykori ökölvívó bajnoknak, hogy minimális segédlettel szolgálja a sakk ügyét, múzeumot alapított emlékei befogadására, tárolására, megőrzésére. Örök hála övezze munkáját, az isteni gondviselés adjon erőt neki a további küzdelmekre!”
Dobroviczki Ferencet Heves Város Önkormányzata saját halottjaként búcsúztatja január 10-én, pénteken 14 órakor a Gyöngyösi úti temetőben.
Az emlékét örökké őrizzük. Nyugodjék békében!