Magyarország „legszebb Betlehemének” avatásával, a Helytörténeti Gyűjtemény 50. jubileumának megünneplésével, és a hit gyertyájának meggyújtásával vette kezdetét az idei adventi időszak Hevesen. Az ünnep hangulatát a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola tanulóinak műsora emelte, a város közös koszorújának első gyertyáját pedig Szabó Zsolt országgyűlési képviselő gyújtotta meg, két kisdiák kíséretében.
„Aki karácsony titkát nem értette meg, az a keresztény lét lényeges elemét nem értette meg. Aki ezt nem fogadta el, nem juthat Isten országába” -emlékeztette saját korát Assisi Szent Ferenc, akinek a nevéhez fűződik az első betlehemi jászol felállítása- hangzott el a megnyitóban.
A napjainkban is az egyik legismertebb karácsonyi népszokást ápolva készült el az ország legszebb betlehemi installációja városunk főterén, melyet december 1-én avattunk fel. A Magyar Turisztikai Ügynökség pályázatán első helyet nyert Hevesi Betlehem tervét Orosz Krisztina boconádi alkotó készítette el, a kivitelezést – a Magyar Turisztikai Ügynökség finanszírozása mellett – a Hungarofest Nonprofit Kft. végezte. A díjnyertes installáció településünk tulajdona, melyet a következő években is szeretne felállítani városunk önkormányzata az adventi időszakban.
A Magyar Turisztikai Ügynökség és a Hungarofest közösen hirdette meg tavaly decemberben a 2019-es pályázatot, keresve Magyarország legszebb betlehemét. Minden magyarországi település, város kreatív alkotóit, polgárait arra biztatták, hogy készítsék el saját betlehemük terveit. Külön elvárás volt, hogy a pályázó használja fel településének, lakókörnyezetének sajátosságait, népszokásait, a hagyományos betlehem elemeit, a tájegységre jellemző tárgyi, építészeti elemeket. A beérkezett pályaműveket háromfős zsűri bírálta el. Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója főként a pályaművekben megjelenő magyar népszokások megjelenítését figyelte, Sinkó Veronika illusztrátor-grafikus a kreativitást, míg Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója a magyar tájegységekre jellemző szokások megidézését.
Szabó Zsolt országgyűlési képviselő köszöntőjében elmondta: „Készülünk a legszebb ünnepünkre, a születés ünnepére, amiről több mint kétezer éve emlékezünk meg. Az emberi gondolat át sem látja ezt a hosszú időszakot, de mi tudjuk, hogy értéket teremtettünk és értéket teremtünk, építünk…Amíg kereszténység van, amíg itt élünk, amíg magyar szó hallik, addig minden rendben van. Mindent megtettünk azért, hogy az őseinktől kapott hagyatékot továbbadjuk az utókornak.
Legyen békesség, harmónia és boldogság, hiszen tudjuk, hogy az ember gondolatból, szívből és lélekből áll. Figyeljünk oda ismerőseinkre, hozzátartozóinkra, környezetünkre és próbáljunk pozitív gondolatokat közvetíteni irányukba.”
„Minden évben, karácsony előtt sokunknak hetekig tartó fejtörést okoz kitalálni, hogy kinek mit hozzon az angyalka. Mert hisszük: ajándék mindenképpen kell…És valóban kell. Mert ajándékot adni és kapni, várakozni, és megvalósítani a hozzánk közel állók vágyát, nagyon jó.
De vajon tudjuk-e, mire van szüksége valójában a másiknak?
Az embernek leginkább a másik emberre van szüksége. Arra, hogy ne csak ott, hanem jelen legyünk egymás számára. A gyerekeinknek arra van szüksége, hogy együtt süssük és díszítsük a mézeskalácsot. A házastársunknak arra, hogy végighallgassuk, hogy együtt nevessünk, vagy szomorkodjunk, megélve az élet apró örömeit és bánatait – hangzott el Sveiczer Sándor beszédében, kiemelve, hogy az idei karácsony legyen különleges: adjuk valóban „magunkat”, csak úgy, mindenestül. Nem azért „mert kell”, hanem azért, mert mi magunk is ajándékba kaptuk a létezésünket.
„Kívánom, hogy legyen így. És kívánom, hogy a Hevesi Betlehem is közvetítse a lelkünkben élő várakozást: nyitott ajtóval és nyitott szívvel tudjuk várni a születés ünnepét, Karácsonyt” – zárta Heves polgármestere gondolatait.
Gyimesiné Gömöri Ilona muzeológus az idén 50 éves jubileumát ünneplő Helytörténeti Gyűjtemény történetét osztotta meg a jelenlévőkkel.
“1969 őszén nyílt meg Hevesen az első helytörténeti kiállítás, mely teljes egészében egy magángyűjteményre épült. A szenvedélyes és elhivatott gyűjtő Hegedűs Béla, még gyermekként tanúja volt, hogy a régészek a koraközépkori ispáni vár, az ősi Heves nyomait keresték. Érdeklődését felkeltették a földből előkerülő tárgyak, ettől kezdve a régiségek gyűjtése életre szóló szenvedélyévé vált. Feleségével együtt szerényen éltek, minden pénzüket a gyűjtemény gyarapítására fordították. 1981-ben hunyt el, 8400 darab tárgyat hagyott a településre. Megkezdődött a leltározás, melyet Vörös Dezső végzett el.
1987-ben költözött a gyűjtemény az addigi Tanácsháza épületébe, mivel addigi helyén Sakkmúzeum létesült. Gy. Gömöri Ilona 1989-ben vette át a Gyűjtemény vezetését. Kifejezetten nehéz két évtized után, 2005-ben elkészült a renoválás, és a Gyűjtemény beköltözhetett jelenlegi épületébe. Új lehetőségek nyíltak, múzeumi órákat, táborokat, előadásokat, időszaki kiállításokat rendezhettek. Kőtárral is gyarapodtak, ahol a nemesi kúriák kőemlékei és a felszámolt temetők jelentős síremlékei kerültek elhelyezésre.
2013-ban a város vette át az intézmény fenntartását, és a HKK keretein belül működteti. Az utóbbi évek eredményei közül fontos kiemelni a gyűjtemény jelentős gyarapodását, mely napjainkra mintegy 18 ezer gyűjteményi egységből áll. A múzeum nemcsak a tárgyak halmaza. Jelentős történeti adattár és fotótár dokumentálja Heves és a környező dél-hevesi települések múltját.”
A történeti ismertető után a város 800 éves múltjának emlékeit őrző épület előtt Nagy István címzetes kanonok áldotta meg Magyarország legszebb Betlehemét.
Az ünnep hangulatát a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola tanulóinak műsora emelte, akik Besenyeiné Zsidai Mónika és Bolyhos Izabella pedagógusok segítségével készültek az alkalomra.
A Szent Gellért Iskola negyedikes kisdiákjainak előadása után forralt borral, forró teával és süteménnyel, szaloncukorral kínálta a városvezetés a megjelenteket, invitálva őket egy kis beszélgetésre.
Heves Város Önkormányzata tisztelettel köszöni a Szent Gellért Katolikus Iskola diákjainak és a felkészítő pedagógusoknak a lélekmelengető előadást!
Köszönjük, hogy ilyen sokan eljöttek! A hagyományokhoz híven, az idén is minden hevesi részese lehet a város adventi koszorúján elhelyezett gyertyák meggyújtásának.
December 8-án, 16 órakor gyújtjuk meg a második gyertyát a Belvárosi Katolikus Templom előtt, majd a Körzeti Általános Iskola tanulói adnak ünnepi műsort a Művelődési Központ aulájában.
A diákok előadásán kívül forralt borral, forró teával, süteménnyel, szaloncukorral és baráti vendégszeretettel is várja a városvezetés a vendégeket! Jöjjön el Ön is, tekintse meg a hevesi gyerekek kedves műsorát, készüljünk közösen az ünnepre!
Advent további programjai:
December 8-án 16 órakor is sok szeretettel várunk mindenkit a második gyertyagyújtó ünnepségre. Advent második vasárnapján a Belvárosi Katolikus Templom előtt gyújtjuk meg a remény gyertyáját, majd a Körzeti Általános Iskola tanulói ajándékozzák meg a jelenlévőket ünnepi műsorukkal a Művelődési Központban.
December 15-én, advent 3. vasárnapján 16 órakor várjuk a városlakókat közös gyertyagyújtásra a Belvárosi Római Katolikus Templom előtt, ezt követően ünnepi műsort adnak a Református Egyház hittanosai és az Egri Szimfonikus Zenekar Rézfúvós Kvartettje
December 22-én 10-18-ig Kézműves Adventi Vásárban kaphatnak ajándékötleteket a Művelődési Központban.
13 órától Hagyományőrző Karácsonyi Játszóház és Kézműves Foglalkoztató várja a családokat a Csillagvirág Népművészeti Egyesület és a Manó Műhely közreműködésével.
16 órakor advent utolsó gyertyáját gyújtjuk meg a Belvárosi Római Katolikus Templom előtt, ezt követően Zséda ad exkluzív ünnepi koncertet a Művelődési Központban.
TÁMOGATÓ: HEVES VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
Az adventi programsorozat főszervezője: Városi Művelődési Központ, Heves Média Kft.
Társszervezők, segítők: Heves Város Önkormányzatának munkatársai
Minden programra szeretettel hívja Önöket Heves Város Önkormányzata!
Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor