A Hevesi Nyugdíjasok Egyesülete ismét megtartotta az immár hagyományosnak számító sétáját a Tüdőgyulladás Világnapja alkalmából, mellyel az oltás fontosságára hívták fel a figyelmet.
A hevesi rendezvény elsősorban a megelőzésre fókuszál, hiszen a betegség sajnos a mai napig a tíz vezető halálok egyike maradt. Az egyesület másodjára invitálta a tagokat figyelemfelkeltő sétára a Tüdőgyulladás Világnapja alkalmából.
A Hevesi Nyugdíjas Egyesület rövid sétájának célja az oltások fontosságának hangsúlyozása volt. A kor előrehaladtával a gyengülő immunrendszer miatt a szervezet a különböző betegségeket nehezen tudja leküzdeni. A megelőzésben komoly segítség a védőoltás, a megfelelő öltözködés, a rendszeres testmozgás és a változatos étrend. Lászka Aranka, az Egyesület elnöke elmondta, hogy kiemelt figyelmet fordítanak a preventív jellegű tevékenységek népszerűsítésére; a csoportos foglalkozások remek alkalmat nyújtanak a véleménycserére, egyúttal ellenszerül szolgálhatnak az elmagányosodott idősek között gyakorta megjelenő passzivitásra, rezignációra – ezek kiküszöbölése az egészségi állapot javulásával járhat.
A WHO pontosan egy évtizede hirdette meg november 12-ére a Tüdőgyulladás Világnapját. Ez a betegség (pneumonia) egy nehezen kezelhető, súlyos kór, mely elsősorban a gyermekek, illetve az idősebb korosztály körében jelent fokozott veszélyt. Egy közelmúltban elkészült felmérés szerint a pneumococcus okozta tüdőgyulladás elleni védőoltást mindösszesen a lakosság pár százaléka vette igénybe, ami annak tükrében meglepő, hogy a nagy többség pontosan tisztában van azzal, a kór akár halálos lefolyású is lehet. A statisztikák szerint hazánkban évente több mint 20 ezer 65 év feletti lakos szorul fekvőbeteg-szakellátásra tüdőgyulladás miatt – mint oly sokszor, ezúttal is a védekezés a legjobb ellenszer.
Fontos megjegyezni, hogy a tüdőgyulladást nem minden esetben kísérik súlyosabb panaszok, a kór esetenként olyan tünetekkel jár, mint egy meghűlés: láz, köhögés stb. A betegség leggyakrabban az influenza szövődményeként jelentkezhet, a felismerést nehezíti, hogy a tünetek az életkorral változnak. A betegséget bármely korosztályban évszaktól függetlenül el lehet kapni. A kezelés hosszú folyamat (a tüdőben váladék halmozódik fel, ezért köhögés, láz, nehézlégzés alakul ki), a tüdőgyulladás ráadásul „megágyaz” az olyan későbbi betegségeknek, mint például a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD). A statisztikai mutatók szerint Európában, az idősebb korosztály körében influenzajárványok idején a legmagasabb a tüdőgyulladás miatti halálozás.