A november 10-én, vasárnap 17 órakor kezdődő kézilabda mérkőzés belépőiből származó bevételt egy súlyosan beteg kézilabdás kisfiú gyógykezelésére ajánlaná fel a Hanyi Travel Hevesi SE és Heves Város Önkormányzata. Ezért arra kérjük a hevesieket, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt a jótékony programon a helyi sportcsarnokban! A hevesi alakulat tagjai több belépőt is váltanak a Bőcs elleni összecsapásra, hogy támogathassák Máté gyógykezelését.
Kovács Máté egy egri tizenhárom éves fiú. Mosolygós, pozitív srác, még akkor is, ha neki és családjának az elmúlt tizenegy esztendő sajnos a leukémiával való küzdelemről szólt. Szülei – Kissik Katalin egri háziorvos és Kovács Péter, a Markhot Ferenc Kórház urológusa – most azért indítottak gyűjtést, hogy egy, Máté valódi gyógyulására reményt adó külföldi gyógykezelésen vehessenek részt Izraelben. Nagyon sokan csatlakoztak már az adománygyűjtéshez, eddig a szükséges nyolcvanmillió forint harmincöt százaléka gyűlt össze.
Kovács Máté, sokadik harcát vívja egy makacs betegséggel. A 13 éves, korábbi egri kézilabdás diák szervezetében először két éves korában diagnosztizáltak leukémiát, amely eddig minden kezelésnek ellenállt. Az újabb reménysugárt a CAR-T Therapy jelenti, amelyre Izraelben nyílhat lehetőség. Ez azonban súlyos anyagi vonzattal jár.
Szabó Péter elnök körlevélben kérte a klubvezetőket, hogy segítség a jótékony megmozdulást: “Ezúton szeretnélek megkérni benneteket, hogy a Heves megyei kézilabdás közösség erejét megmutatva, fogjunk össze a nemes ügy érdekében, és valamennyi klub a lehetőségeihez mérten segítse az adomány gyűjtését.”
– Két éves volt Máté, mikor a leukémiát diagnosztizálták nála. Sápadt volt, ezért kértünk vérvételt, ami azt mutatta, hogy nagyon vérszegény, így másnap már Miskolcon voltunk, és sajnos a kezünkben volt a diagnózis is az akut limfoid leukémiáról. Ez a csontvelő daganatos betegsége – idézte fel Kissik Katalin, az anyuka.
– Ekkor egy kilenc hónapos kórházi kezelés, kemoterápia következett, majd másfél éven át gyógyszerrel folytattuk. Eltelt öt év, majdnem fellélegezhettünk, amikor a szokásos kontroll alkalmával észrevették, hogy a vérlemezke száma alacsonyabb. Egy héten belül nagy változás volt a vérképben, felmerült, hogy ismét baj van. Akkoriban már szóba jött a csontvelő-transzplantáció lehetősége, aminek elvégzését attól tették függővé, hogy Máté hogyan reagál az újbóli kemoterápiára. Jól reagált, ezért ezzel folytatták. Mindegyik kezelés körülbelül két évet jelentett, aminek egy részét kórházban, egy részét otthon tölthette a fiunk, de közösségbe nem járhatott. Az egri gyakorlóiskola, ahová Máté jár, mindvégig nagyon segítőkész volt. Több tanórán az internet segítségével tudott részt venni. Negyedikben csatlakozhatott ismét az osztályához.
– Aztán jött 2018 október vége, amikor láttunk Máté fiunkon egy nagyobb véraláfutást. Nem akart elmúlni. Mivel orvosok vagyunk mindketten a párommal, úgy döntöttünk, hogy nem várjuk meg a kontrollt, hanem vért vettünk tőle. A vérképe ismeretében rögtön hívtuk is Máté kezelőorvosát, dr. Simon Réka főorvosnőt a miskolci onkohematológián. Nagyon kétségbe voltunk esve. Féltünk, az, hogy ilyen sokszor visszatér a betegség, nem jelenthet jót. Ahogy teltek a hetek, a napok, a kezelőorvostól is kaptunk olyan jelzéseket, hogy nem úgy reagál a jelenleg kapott kezelésre, ahogy kellene. Átesett egy csontvelő-transzplantáción is, ám most úgy látszik, az jelenthetné a gyógyulást, ha a ma Magyarországon még nem elérhető CAR-T terápiát kaphatná meg. Ez azonban nagyon drága és csak külföldön elérhető.
Az orvos anyuka szavai szerint Mátétól egy speciális eljárással levennék a fehérvérsejteket, amelyeket egy géntechnológiával felokosítanak, és ezeket a sejteket kapná vissza a fiú. Ezek képesek lesznek arra, hogy felkutassák és sorozatgyilkosként megöljék a daganatsejteket. A felokosított sejtek aztán a megszerzett tulajdonságukat továbbadva szaporodnak, s egyre hatékonyabban harcolnak a daganat ellen.
– Hatalmas összegről van szó. Nyolcvanmillió forint felfoghatatlanul sok, éppen ezért sokáig vacilláltunk, mit csináljunk. Eddig mindent meg tudtunk oldani önerőből, nem kértünk segítséget, de Máté az egyetlen fiunk, és szeretnénk minden lehetőséget megadni neki, hogy meggyógyulhasson – tette hozzá Kissik Katalin.
A fiú gyógyulási esélyei az itthon elérhető terápiákhoz képest megsokszorozódnának, hiszen 80 százalékos a várható gyógyulási arány. A család az elmúlt tíz évben is optimizmussal, pozitív hozzáállással, támogató környezetben csinálta végig Máté betegségét. Az elejétől fogva bíztak a gyógyulásban, ám a biztató jelek után mindig visszatért a betegség. Máté is hősiesen, ahogy a legjobb barátja anyukája emlegeti, „mosolykirályfiként” küzdötte végig a nehéz időket is. Most sokan igyekeznek segíteni neki, hiszen a napokban az iskolájában is gyűjtésbe kezdtek diáktársai. Remélik, hogy az anyagi segítség mellett a támogató szándékban megtestesülő szeretet is segíti majd a gyógyulásban.
Bármilyen segítség jól jön
Az orvos házaspár sok kapcsolattal, baráttal rendelkezik itthon is, külföldön is. Az egyik francia barátjukkal levelezve figyeltek fel egy új terápiás lehetőségre, amelyet nagyon jó eredményekkel alkalmaznak ennél a betegségnél is. Ez a kezelés – CAR-T terápia – Magyarországon még nem elérhető, a létező legmodernebb jelenleg, a jövőt jelenti a Mátéhoz hasonló betegségben szenvedők számára. A kezelést Izraelben, Kínában és az USA-ban végzik, és a leletek megküldését követően visszajelzést kaptak az izraeli Sheba kórháztól, hogy fogadnák Mátét. A kezelés költségei körülbelül nyolcvanmillió forintra rúgnak, amit sajnos önerőből nem tudnak előteremteni. Az Összefogás Kovács Máté Gyógyulásáért Facebook-oldalon, illetve az Adomanybank.hu oldalon Kovács Máté nevére rákeresve lehet megtalálni a bankszámlaszámokat, melyeken keresztül segíthetnek Máténak.
Az adományokat az alábbi számlaszámra várják:
Dr. Kovács Péter 11625009-10524101-
IBAN: HU33116250091052410125000007
SW
Közlemény rovat: Adomány Kovács Mátéért
Az adománybankon keresztül is adományozhatnak, ezt egy közhasznú alapítvány működteti. Cégek is utalhatnak támogatást célzott támogatás formájában, ekkor a közlemény rovatba be kell írni a Kovács Máté nevet. A támogatás összegéről az alapítvány adóigazolás kiállítására jogosult. Az adományozó cégek pedig költségként elszámolhatják az összeget és az adózás előtti pozitív eredményt a támogatás összegének 20%-val csökkenthetik. https://www.
Nagy szükség van az összefogásra – emelte ki Szabó Péter.
HÁTTÉR: heol.hu