2024. November 27. Virgil napja

Országos Könyvtári Napok 2019 – „Újrahasznosított gondolatok”

0

Hogyan lehet gondolatokat újra hasznosítani? Felmerülhet ez a kérdés. Egyszerű a válasz: minden fejben dől el. Az OKN központi témájához kapcsolódva első újragondolt ötletünk volt, hogy a helyi idősek otthonában ezen a héten indítsuk útjára a több éve tervezett „mozgókönyvtár” szolgáltatásunkat.

Összepakoltunk könyveket, folyóiratokat és berendezkedtünk az otthon társalkodójába, ahol az olvasni szerető idősek, mozgáskorlátozottak kíváncsian várták milyen élményt is tud nyújtani számukra a könyvtár.

Ők minden újdonságnak, minden történésnek örülnek, hiszen egy zárt közösségben élnek. Az álláspontunk az, ha csak 1-2 embernek okozunk örömet, akkor már mi is örülünk. Hál ’Isten több otthonlakó is érdeklődött és élt a beíratkozás, kölcsönzés lehetőségével. Beszélgettünk, felmértük milyen olvasni valóra van szükségük. Az ott eltöltött órák bizonyították, hogy a korábbi véleményekkel ellentétben, igenis van igény erre a szolgáltatásra. Ezentúl havi rendszereséggel megyünk és új könyvekkel lepjük meg az olvasni vágyókat.

Október 1-jén a városunkban élő és alkotó textilszobrászt, Simon Juditot hívtuk, hogy tartson bemutató foglalkozást középiskolásoknak, illetve a már elkészült munkáiból készítsen kiállítást a könyvtárban. A foglalkozásra az EJROK 9/A. osztályos tanulói látogattak el, akik kamaszként is lelkesen figyelték a textilszobrászat technikájáról szóló bemutatást és nagy kedvvel készítettek maguk részére „szemétből” tolltartót. Egyik szebb lett, mint a másik!

A kiállítás egész héten látható volt a könyvtár olvasótermében. Sok látogató rácsodálkozott, hogy kidobandó apróságokból milyen nagyszerű alkotások születhetnek.

Ha OKN és csütörtök, akkor a könyvtár kiköltözik egy délelőttre a középiskolába (Biblio-Lobby), hogy az ott tanulóknak és dolgozóknak lehetővé tegyük a beíratkozást és minden évben újra és újra elmondjuk milyen szolgáltatásokkal várjuk a könyvtába betérőket.

A 2019. évi Országos Könyvtári Napok rendezvénysorozat mottója: „Könyvtárak az emberért, felelősség a földért”. Ezt szem előtt tartva hirdette meg a Hevesi Városi Könyvtár gyermekrészlege már szeptemberben meseíró és kreatív pályázatát a város iskolásai és óvodásai számára.
A meseíró pályázatunkkal „Mesével a természetért” címmel, arra kértük az írói vénával rendelkező gyermekeket, hogy természet- és környezetvédelem témában írjanak egy rövid történetet.
A felhívásunkra 13 pályamű, 12 egyéni és egy osztálymunka érkezett. A nevezők 3. illetve 4. osztályos tanulók voltak, illetve egy óvodás kislány, aki a meséjét elmondta anyukájának és az így öltött papírformát. A meséikben a gyerekek felhívták a figyelmet a természet csodáinak felfedezésére, az erdők, óceánok védelmére, egymás szeretetére és elfogadására.

A kreatív pályázatunk az „Alkoss, hasznosíts, gondold újra. A hulladék második élete” címmel került meghirdetésre. Vártunk minden olyan alkotást, mely, egyébként már szemétre kerülő anyagokból készült.
26 egyéni és egy óvodai csoportmunkát kaptunk. A felhasznált alapanyagok között voltak petpalackok, kupakok, tejes/gyümölcsleves dobozok, ruhaanyagok, karton, tojástartó dobozok, műanyag evőeszközök, de még használt gumiabroncs is. Műanyag kis virágoktól, a teásdobozokból készült vonaton és a gumiabroncsból kialakított cica fekhelyen keresztül egy komplett kalózos társasjátékig rengeteg ötletes munka született.

A pályázatok eredményhirdetését a Könyves Vasárnapon tartottuk. A meseírók könyvjutalomban részesültek, míg az alkotókat ajándékcsomaggal jutalmaztuk, melyet a központi reklámajándékokból, illetve írószer és rajzeszközökből állítottunk össze.
Bízunk és hiszünk abban, hogy a programjainkon résztvevők megértették a hét „küldetését”!
„KÖNYVTÁRAK AZ EMBERÉRT, FELELŐSSÉG A FÖLDÉRT”
Várjuk a 2020-as központi témát!

Szóné Kovács Márta
Hevesi Kulturális Központ Könyvtár Tagintézmény vezető

 

Hozzászólások lezárva.