A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság tanácsai a vadbalesetek megelőzése érdekében:
- Lassítson! A megengedett legnagyobb sebesség nem azt jelenti, hogy annyival is kell haladnia. Ha lakott területen kívül 90 helyett csak 80 km/h sebességgel megy, jóval több ideje lesz reagálnia egy hirtelen felbukkanó vadra.
- Ne telefonáljon! Ha másra figyel, lassabban tud reagálni. Lehet, hogy egy vad áll az úton a következő kanyarban, vagy a következő bukkanó mögött.
- Kapcsolja be a biztonsági övet!
- Kapcsolja fel a távolsági fényszórót! Így nagyobb területet láthat át. Szembejövő forgalom esetén természetesen kapcsolja le a reflektort!
- Szembejövő forgalomnál nehezebb észrevenni a közelben lévő vadállatokat. A sebesség csökkentése segíthet.
- Tartson nagyobb követési távolságot!
- Folyamatosan figyelje az út mindkét oldalát! Vezetés közben az ember hajlamos elgondolkodni – különösen éjszaka egy kihalt úton.
- A vadállatok kiszámíthatatlanul viselkednek. Van, hogy nem mozdulnak, de az is lehet, hogy megugranak és valamelyik irányba vágtatni kezdenek. Ha vadat lát, lassítson!
- Ha egy őzet vagy szarvast látott, számítson többre is! Általában ezek az állatok csoportokba verődve közlekednek.
- Dudáljon, ha vadállat van az úttesten! A fényszóróba nézve nem biztos, hogy látják a járművet, a hangjelzés segíthet nekik, hogy tudják, merről jön a veszély. Vigyázzon azonban, ha az állat nem az úton áll – lehet, hogy a hangtól megriad és pont a kocsi elé ugrik.
- Lakott területen belül is találkozhatunk őzekkel vagy más vadállatokkal. Általában sötétedés után jönnek elő, de gyakorlatilag bárhol és bármikor felbukkanhatnak.
- Vészfékezzen, ha hirtelen nagytestű vad kerül a gépkocsi elé! Adjon hangjelzést, de ne rántsa félre a kormányt, még ha így el is üti az állatot! Egy út menti fának vagy a szemben közlekedő gépkocsinak csapódva sokkal súlyosabb baleset következhet be.
- Ha elpusztult, vagy haldokló vadállatot lát az úton, hívja a 112-es segélyhívó számot! Ne próbálja meg lehúzni az úttestről, mert lehet, hogy még életben van és egy rémült állat súlyos sérülést okozhat patáival, agancsával vagy harapásával.
- Az elpusztult állatot ne vigye magával, mert az lopásnak számít!
Kilenc egyéb tanács a balesetek elkerülése érdekében:
- Ha a „Vadon élő állatok” figyelmeztető táblát lát, azonnal vegye le a lábát a gázról és lassan, koncentrálva vezessen. Az erdő és út peremeket tartsa szemmel és legyen felkészülve a fékezésre. Mivel az esetek 80 százalékában a vad csak 20 méterrel vagy közelebb az autóhoz bukkan elő. Aki itt túl gyorsan megy, már nincs esélye.
- A legnagyobb veszély pirkadatkor és alkonyatkor, éjszaka és ködben van.
- Különösen veszélyesek az új, erdőn áthaladó utak, mivel a vad megszokottan közlekedik.
- Egy állat ritkán van egyedül. Mindig számítsunk „követőkre”.
- Éjszaka az erdős területeken – amikor csak lehetséges – menjünk reflektorral. Így az állatok szeme visszatükrözi a fényt és jobban felismerhetőek. Ha egy vad feltűnik a reflektorfényben, azonnal kapcsoljuk le, fékezzünk és dudáljunk.
- Különösen vigyázzunk a kiránduló környékeken. Ott gyakran megriadnak a vadak.
- Szeptembertől januárig és júliustól augusztusig párzási időszak van. Sok állat keres magának ilyenkor „feleséget”, és a reakciójuk spontánabb, ezáltal még veszélyesebb.
- Pihenéskor erdős területeken: Maradjunk az utakon és a pihenő helyeken, Ne nyugtalanítsuk a vadakat. Megriadhat és veszélyeztetheti más gépkocsivezetőket. És ami nagyon fontos: A kutyákat ne engedjük szabadon az erdőben és a mezőn!