„Időnként a szürkének látszó kavicsból is előtűnik a drágakő csillogása.”
Czeizel Endre
A Hevesi Körzeti Általános Iskola 2018-ban ismét sikeresen pályázott a Nemzeti Tehetség Program által kiírt, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által támogatott tehetséggondozó programok támogatását szolgáló pályázati kiírására. Ennek következtében 1.500.000 Ft vissza nem térítendő pályázati összegben részesült.
A 60 órás, tanórán kívüli, élmény- és alkotásközpontú, komplex tehetséggondozó program eredményeként született meg a Küllőcskék és a bűvös pillangó című zenés, táncos mesejáték.
Alkosd meg! Éld át! – Küllőcskék és a bűvös pillangó című pályázat az előző év munkájának: A küllőcskék és a színtelen szivárvány című mesejátéknak a folytatása volt. A tehetségműhelyek tanulói alkotják Küküllő lakóit, a küllőcskéket, majd az ő kalandjaikat követhetjük nyomon, színpadi keretek között.
A program megvalósítása során a tehetségfejlesztés útjai közül a gazdagítást választottuk melyben jelentős szerephez jut a kreativitás fejlesztése és a feladat iránti elkötelezettség fokozása. Erősödnek a szociális kompetenciák, fejlődik az önismeret és az empátia. A projekt megvalósításával célunk volt több tehetségterület együttes fejlesztése túlmutatva a tanagyagon és a hagyományos tehetséggondozó módszereken. A programban komplex személyiségfejlesztést, képességfejlesztést végeztük.
A program eredményeként létrejött egy másfél órás mesejáték, melyet színházi keretek között adtunk elő több alkalommal, a városi Művelődési Központ színháztermében. Az előadás túlmutat a hagyományos iskolai színjátszás keretein, egyedi, gazdag jelmez, díszlet és látványelemek (fény- és hangtechnika, füstgép, fényeffektek, háttérvetítések) alkalmazásával, melyben együtt szerepeltek a gyerekek és a műhelyvezetők. A mesejáték forgatókönyve a projektmegvalósítást megelőzően, tanévkezdés előtt megszületett. A projekt megvalósítása során a tehetségígéretek aktív részesei voltak a munkának. Feladatuk sokrétű volt: díszlet és jelmeztervezés, a tánckoreográfiák kidolgozásának segítése, a szerepek megformálása, a színpadkép kitalálása. A látvány, a színpadi mű megtervezése, megalkotása közös munka eredménye volt. Az elkészült mesejáték, a beszéd, a tánc, az ének és látvány együttes alkalmazása hatalmas esztétikai és emocionális élményt nyújtott a szereplők, segítők és a nézők számára egyaránt.
A tehetséggondozó munkánk sikerességében a szülői háttérnek nagyon nagy szerepe van. A kialakított jó viszony mindvégig segítette, támogatta a munkánkat.
A produktumként létrehozott mesejátékkal célunk volt az értékközvetítés és a szórakoztatás is. A többször is előadott mesejátéknak óriási sikere volt mind a gyerekek, mind a felnőttek körében. A kapott örömteli visszajelzések az átélt sikerélmény nagy hatással volt a tehetségígéreteinkre.
Sárándiné Nagy Györgyi
szakmai vezető