Még ha próbálunk is kiegyensúlyozottan táplálkozni, előfordulhat, hogy nem viszünk be elegendő fehérjét, a vegetáriánusoknál pedig különösen gyakori ez a jelenség. Egy 2000 kalóriát tartalmazó napi étrendben 50-150 gramm fehérjének kellene szerepelnie – az alábbi tüneteket tapasztalhatjuk, ha nem fogyasztunk belőle megfelelő mennyiséget.
A fehérje nagyon fontos makro tápanyag, melyeket megtalálhatunk mindenhol a csontoktól kezdve a testfolyadékon keresztül egészen a hajig. Valójában építőanyagként szolgál a szövet- és izomépítésnél, a csontoknak és porcoknak, de az enzimek, hormonok és egyéb anyagok termelésére is szolgálnak.
Ezek a nagyon fontos tápanyagok befolyásolják az emberi szervezet működését és hogy megfelelő ütemben fejlődik-e. Ha a szervezetünkben fehérjehiány lép fel, akkor azokból kezd meríteni, ami a szövetekben van elraktározva, és ezt természetesen megérezzük. Ez elég komoly felfordulást okozhat a szervezetünkben.
Hol juthatunk fehérjékhez?
A fehérjét a szervezetbe élelmiszer által kell bevinnünk. A szervezet csak más fehérjék átépítésével képes őket előállítani, amelyekre viszont az embernek a mindennapos működéshez van szüksége, de a stressz kezeléséhez, a műtét utáni felépüléshez, sérülés után, láz után, égési sérülések után, vagy hosszabb betegség után is, tehát olyan állapotoknál, amelyeknél a szervezet fehérjét veszít.
A fehérjehiány és annak okai
A fehérjehiány a szervezetben fertőzéseket okozhat, gyengíti az immunrendszert, anyagcserét, izomerőt, véralvadást, sebek gyógyulását. Ennek számos oka lehet, de természetesen a leggyakoribb ok a kevés fehérjebevitel, de a túl sok fehérje veszteség is, vagy a túl sok fogyasztás is lehet.
Figyelmeztető jelek, ami a fehérjehiányra utalhat
- Mindig fáradtnak érezzük magunkat.
Ha úgy érezzük, hogy kevesebb az energiánk, akkor lehet, hogy kevés fehérje jut a szervezetünkbe. Az, hogy reggel vagy délelőtt fáradtan ébredünk, ezzel semmilyen összefüggésben nincs. Ha fáradságot érzünk és kedvünk lenne lepihenni napközben, vagy késő délután, és ezelőtt ilyet soha nem éreztünk, akkor erre oda kell figyelni. Nem muszáj, hogy csak fizikai fáradtság legyen, akár mentális fáradtság is lehet. - A kevesebb energia miatt nem bírjuk kezelni a stresszt, ez a hiányzó fehérjék miatt is lehet. A fehérjék segítenek stabilizálni a vércukorszintet is. Ha kevés van a szervezetünkben, akkor csökken a koncentráció és a reakcióidőnk is.
- Gyengének érezzük magunkat futás, edzés, vagy bármilyen típusú mozgás közben.
A fehérjehiány okozhatja azt is, hogy az izomszövetek nem tudnak felépülni edzés után. Ebben az időszakban a megerőltető edzés igazán kontraproduktív lehet, ami azt jelenti, hogy a szervezetünk nem bírja helyreállítani az izmokat és gyengének érezzük magunkat. - Elveszíthetjük azt az izomtömeget, amelyért keményen dolgoztunk.
Nem egyszerű visszanyerni az izmaink méretét vagy formáját, amelyeket a fehérjehiány miatt vesztettünk el. Ez azért van, mert a szervezetünk nem tudja megtalálni a megfelelő fehérje mennyiséget az ételben, amit fogyasztunk, így ezt máshonnan kezdi el pótolni. A fehérje az izmokban található meg, nem a zsírban. Ebből az következik, hogy ha nem sikerül a szervezetnek megadni az elégséges fehérje bevitelt, az elkezdi a saját szövetét bontani, azzal a céllal, hogy magához vegye azt, amire szüksége van. - Nem sikerül gyorsan felépülni a sérülésből.
A lassú sebgyógyulás nem csak az izomtömegre vonatkozik egy fárasztó edzés után, hanem a azokra a sérülésekre is, amik igazán hosszú gyógyulási folyamatot igényelnek. A fehérjék elkerülhetetlenek az új szövetek létrehozásához, ezért abban az esetben, hogy nincsenek jelen, a szervezet nem képes egyedül új szöveteket létrehozni. - Hajhullás és hajritkulás
Ez a tünete a fehérjehiánynak elég érdekesen hat, ugye? Itt az az eset áll fenn, hogy a fehérjehiány miatt a szervezet egy védekező fázisba lép. Épp ezért abbahagyja azon kritikus fehérjék felhasználását, amelyek a haj- és körömnövekedéshez kellenek. A test tehát megint onnan táplálódik, ahol a tartalékok vannak, és ez persze nyomot hagy a megjelenésünkön is. Eredmény? A haj elkezd hullani, a körmök pedig töredezetté válnak. Úgyszintén meglepő lehet, hogy ez a fehérje hiány száraz bőrt és pattanások megjelenését okozza. - Édesség-éhség
Ha állandóan édességet kívánunk, és úgy érezzük, sosem lakunk jól igazán, akkor nagy esély van rá, hogy nem eszünk elég fehérjét. Bár az tűnne logikusnak, ha ilyenkor a húst és a tojást kívánnánk, valójában arról van szó, hogy a fehérje egyik legfontosabb szerepe, hogy egyensúlyban tartsa a vércukorszintet. Ha ez nem történik meg, akkor kívánni kezdünk mindent, amit cukros.
Mennyi fehérje az elég, és miben találhatjuk meg őket?
Általánosságban az az állítás van érvényben, hogy egy felnőtt embernek napi 0,8 g fehérjét kellene fogyasztania 1 kg testsúlyra számítva. Tehát egy 70 kg testsúlyú felnőttnek 56 g fehérjét kellene fogyasztania, ami nem kis mennyiség. Az élsportolók, a várandós nők esetében vagy a szoptatás alatt pedig még több, akár 1-2 g fehérjét is kell fogyasztani 1 kg testsúlyra számolva.
Egy tanulmányban az állt, hogy egy felnőtt embernek, nemre való tekintet nélkül 78 g fehérjét kellene fogyasztania egy nap ahhoz, hogy szervezet kifogástalanul működjön. De ne higgyük azt, hogy erről ilyen általánosságban beszélhetünk. Nagyon fontos, hogy kiegyensúlyozott legyen az étrendünk és tudjuk, hol keressük ezeket a fehérjéket. Igaz, hogy majdnem mindehol megtaláljuk őket: a tejtermékekben, a sovány húsokban, halakban, tenger gyümölcseiben, tojásban, quinoában, leveles zöldségekben, dióban, hüvelyesekben, mint pl. a lencse, bab, borsó és szója.
A kor is nagy hatással van az optimális fehérje mennyiségre
Akár sérülésről, hosszútávú megbetegedésről vagy idősebb korról legyen szó, a szervezetnek több fehérjére van szüksége. Az idősebb embereknek 1,2 g fehérjét kellene fogyasztaniuk naponta, hogy fedezzék a fehérje természetes veszteségét, amely összefügg az öregedéssel. A hosszú betegségben szenvedőknek vagy a sérülésből felépülőknek akár 1,5-2 g fehérjét is kellene fogyasztaniuk naponta 1 kg tetsúlyra számolva. Ha ezt a mennyiséget nem tudjuk tápanyag formájában bevinni, bátran fedezzük a bevitelt tápanyagkiegészítőkkel, mint pl. a fehérje italokkal, ami biztosítja a szükséges tápanyagokat és energiát.
Forrás: biobody.hu