KÖZÖSSÉGI ÉLMÉNY – Német, cseh, szlovák és magyar iskolák diákjai tanulnak egymástól az Erasmus+ programban.
Az Eötvös József Református Oktatási Központ részt vesz az Erasmus + program keretében egy kétéves projektben, amely 2018 őszén indult. Nemzetközi partnerek: Németország, Csehország és Szlovákia. A központi téma a szabadság. A résztvevő országok képviselői maguk választották ki, hogy az izgalmas és sokoldalú témát hogyan dolgozzák fel, és mutatják be saját településükön, iskolájukban egy egyhetes program keretében. A projekt célja, hogy a partnerek megismerjék egymást, egymás kultúráját, a szabadság fogalmának fontosságát és a megszerzett ismeretekből, tapasztalatokból mindnyájan profitálhassanak.
– Az első találkozó Csehországban volt. Vendéglátóink a szabadság témáját a zsidóság sorsán keresztül tárták fel. Tartalmas, ötletes programokban gazdag napokat töltöttünk el együtt a másik három ország diákjaival és pedagógusaival.
Eközben már terveztük, hogy saját környezetünkből mit fogunk megmutatni a Hevesre látogató partnereinknek, melyek azok az értékek, amiket meg kell tapasztalniuk látogatásuk során. Természetesen olyanok, amelyek kapcsolódnak a projekt témájához: mi az 1956-os forradalom és szabadságharc történéseit helyeztük a programok középpontjába – mutatott rá Svoóbné Lénárt Ágnes az EJROK pedagógiai igazgatóhelyettese.
Elmondta azt is, hogy 2019. február 10-én érkeztek a csoportok Budapestre, és másnap megkezdődött a négy ország tanárainak és diákjainak közös munkája iskolánkban.
– A foglalkozások szervezése, vezetése mellett a programot kiegészítettük kirándulásokkal, Heves és környéke megismertetésével, városunk hírességeinek bemutatásával. Így már az első délelőtt jártunk a Helytörténeti Múzeumban, megtekintettük Kő Pál alkotásait. Délután Poroszlóra indultunk, ahol a Tisza-tavi Ökocentrum a Tisza és a Tisza-tó természeti kincseit, élővilágát tárta elénk. Este Jakab Tibor csodálatos természetfotóiban gyönyörködhettünk, majd magyar néptáncokat tanultunk.
A program keretében megyeszékhelyünket is bemutattuk vendégeinknek. Itt is kerestük a kapcsolódási pontokat témánkkal, a „szabadság”fogalmával: mielőtt elindultunk felfedezni Eger szépségeit, jellegzetességeit, történelmi emlékhelyeit, megkoszorúztuk az 1956-os emlékművet – részletezte a programot az igazgatóhelyettes.
Majd hozzátette: “Nagyon emlékezetes volt a budapesti program, melynek keretében másfél órát töltöttünk a Terror házában, amely kiemelt látogatási helyszín, és közvetlenül kapcsolódik a projektünkhöz. A látogatás vendégeink számára is megrázó és lelkükben mély nyomokat hagyó élmény volt. Délután a Parlamentet tekintettük meg a vendégekkel.
A Hevesen töltött napok során felnőtt kísérők megtekintették városunk nevezetességeit: ellátogattak a Hevesi Háziipari Szövetkezetbe és a Jagdfeld édesipari üzembe.”
– A hét folyamán Heves város polgármestere is fogadta a delegációt, és vendégül látta a projekt résztvevőit.
A projekt számtalan lehetőséget biztosított arra, hogy iskolánkat, az iskolai életet, kulturális értékeinket bemutathattuk a vendégeinknek. Tanulóink fejleszthették nyelvtudásukat, gyakorolhatták a kapcsolatteremtést más országbeli társaikkal és a felnőttekkel egyaránt.
A péntek reggeli programértékelés azt bizonyította, hogy vendégeink nagyon jól érezték magukat, és a tartalmas hét után mindannyian élményekkel gazdagon tértek haza – zárta szavait a projekt helyi koordinátora.